2023թ. կապիտալ ծախսերի զգալի մասը կհատկացվի պաշտպանության համակարգի, ինչպես նաեւ անվտանգությունն ապահովող ենթակառուցվածքի ֆինանսավորմանը։ Այս մասին Ազգային ժողովում, խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2023թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հոկտեմբերի 31-ին ասել է հանրապետության ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
2023թ պաշտպանական սեկտորի ծախսերը կկազմեն 506 մլրդ դրամ։ Ըստ նախարարի՝ դա 35 տոկոսով կգերազանցի ծախսերի այն ցուցանիշները, որոնք սահմանված են 2022թ. ճշգրտված բյուջեով եւ կհասնի ՀՆԱ-ի 5 տոկոսին, ինչը 0,9 տոկոսային կետով ավելին է ընթացիկ տարում սպասվող ցուցանիշից։
«Սոցիալական պաշտպանության ծախսերի ավելացումը նույնպես էական կլինի։ 2023թ. դրանք կկազմեն 648 մլրդ դրամ՝ 10 տոկոսով գերազանցելով 2022թ. պետբյուջեով նախատեսված ծախսերը եւ դրանով իսկ ապահովելով 7 տոկոս մակարդակ ՀՆԱ-ի հանդեպ»,- նշել է Խաչատրյանը։

In Armenia the major part of capital expenses in 2023 will be spent on financing the defense system and infrastructure ensuring security, the Armenian Minister of Finance Tigran Khachatryan said Monday.
His remarks came during the debates on the 2023 draft state budget in the National Assembly of Armenia at the joint session of the parliamentary standing committees.
Thus in 2023 the defense sector's expenses will amount to AMD 506bln. They, according to the minister, will exceed the spending figures set by the 2022 adjusted budget by 35% and reach 5% of GDP, which is 0.9% points higher than the expected figure for the current year.
"The increase in Social Security spending will also be substantial. In 2023, they will amount to 648 billion drams, exceeding by 10% the expenditures envisaged by the state budget for 2022 and thus ensuring a 7% level to GDP," Khachatryan said.