Ռուսական կողմը բազմիցս հստակ դիրքորոշում է հայտնել, որ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման սկզբունքը հարգանքն է ինքնիշխանության նկատմամբ։ Այս մասին նոյեմբերի 1-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը` պատասխանելով NEWS.am-ի թղթակցի հարցին։
«Այս դիրքորոշումը հայտնել է նաեւ Ռուսաստանի փոխվարչապետ, ռուսական կողմի համապատասխան եռակողմ աշխատանքային խմբի ղեկավար Օվերչուկը»,-հիշեցրեց դեսպանը։
Նշենք, որ Ադրբեջանը մշտապես հայտարարում է, որ Հայաստանը պետք է իրեն արտատարածքային միջանցք տրամադրի ՀՀ Սյունիքի մարզով։

The Russian side has repeatedly expressed a clear position that the principle of unblocking of communications is respect for sovereignty. The Russian ambassador to Armenia told this to reporters Tuesday, answering Armenian News-NEWS.am's question.
"This position was also expressed by the deputy prime minister of Russia, the head—from the Russian side—of the respective tripartite working group, [Alexei] Overchuk," Sergey Kopirkin reminded.
To note, Azerbaijan constantly states that Armenia must provide it with an extraterritorial corridor through Syunik Province of Armenia.