ՀՀ իշխանության հետ բազմաթիվ սկզբունքային տարաձայնություններ կան, որոնք վերաբերում են Արցախին եւ արտաքին քաղաքական կուրսին։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերին 3-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման սկզբունքը չպետք է կասկածի տակ դրվի։ Որոշ գործընկերների հետ տարաձայնություններ կան»,-հավելեց նա:
«Այդ հարցերը փորձում ենք լուծել աշխատանքային կարգով, քանի որ այս դժվարին պահին մենք պետք է արդյունավետ համագործակցենք»,-ասաց պետնախարարը։
Նա նշեց, որ հոկտեմբերի 30-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հանրահավաքին մասնակցել է 60 հազար մարդ։ Հիշեցնենք, որ նույն օրը տեղի է ունեցել Արցախի խորհրդարանի արտահերթ նիստ, որի ընթացքում ընդունվել է հայտարարություն առ այն, որ Արցախի ԱԺ դիրքորոշումն այն է, որ Արցախը երբեք չի եղել եւ չի լինի Ադրբեջանի մաս, եւ հենց այդ սկզբունքը պետք է դրվի ղարաբաղա-ադրբեջանական համակամարտության կարգավորման հիմքում։

С властями Армении немало принципиальных разногласий и по части заявлений относительно внешнеполитического курса, которые касаются Арцаха, и по части различных программ. Об этом на встрече с журналистами 3 ноября заявил уходящий с поста государственного министра Арцаха Артак Бегларян.
«Принцип самоопределения народа Арцаха не должен ставиться под сомнение. С некоторыми коллегами есть разногласия», – добавил он.
Бегларян пояснил, что свое недовольство он выражает. «Отчасти это оказывает влияние, отчасти – нет. Эти вопросы пытаюсь решать в рабочем порядке, поскольку в этот сложный период мы должны вести эффективное сотрудничество», – отметил чиновник.
Он сообщил, что на митинге в Степанакерте 30 октября приняли участие 60 тыс. человек.
Напомним, что в этот же день состоялось внеочередное заседание парламента Арцаха, которое приняли заявление. Позиция НС Арцаха состоит в том, что Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана, и именно этот принцип должен лежать в основе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.