Այսօր Երեւանում տեղի ունեցած միասնության հանրահավաքը ընդունեց հայտարարություն, որն ընթերցեց արցախյան շարժման ակունքներում կանգնած Արցախի ՊԲ գնդապետ, պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանը:
«Մենք ողջունում ենք արցախահայ մեր քույրերի ու եղբայրների պայքարը շարունակելու հավաքական կամքը. Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, այս գաղափարն է ՀՀ անկախության հռչակագրի հիմքում, եւ մենք այն պաշտպանելու ենք ամեն գնով:
Հայաստանի օրվա իշխանությունների վարած քաղաքականությունը վտանգում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, ՀՀ անկախության հռչակագրում ամրագրված դրույթների կյանքի կոչումը, սպառնում է հայկական Արցախի գոյությանը, արցախահայերի անօտարելի իրավունքների իրացմանը, մեր երկիրը ներքաշում է աշխարհաքաղաքական արկածախնդրության, փչացնում մեր հարաբերությունները դաշնակից ու բարեկամ երկրների հետ, բերում է նոր պատերազմ, կորուստներ եւ կապիտուլյացիա:
Հայաստանը չպետք է հայտնվի Ռուսաստան-Արեւմուտք բախման կիզակետում: Արտաքին կողմնորոշումների քաղաքականությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում դնելը խիստ վտանգավոր է եւ անընդունելի: Մենք կողմ ենք հայ-թուրքական, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, բայց առանց նախապայմանների, ուժի կիրառման կամ դրա կիրառման սպառնալիքի:
«Զանգեզուրի միջանցքը» պահանջելու թուրք-ադրբեջանական պահանջը չունի որեւէ իրավական հիմք: Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները, վերադարձնի հայ ռազմագերիների, պահվող այլ անձանց, դուրս բերի իր զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:
Թուրքիան չպետք է Հայաստանի հետ խոսի վերջնագրերի լեզվով: Մեր առաջնային խնդիրները պետք է լինեն հանրային համերաշխության ապահովումը, բանակի վերականգնումը, Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ապահովումը, Հայաստան-Արցախ, Սփյուռք եռամիասնությունը:
Համաձայն Հայաստանի գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման, ՀՀ համար անընդունելի է միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում:
Մենք արձանագրում ենք՝ ներկայումս հայ ժողովրդի թիկունքում բանակցվում են մեզ համար սկզբունքային եւ ճակատագրական նշանակություն ունեցող հարցեր: Հայաստանի օրվա իշխանությունն ամբողջությամբ դրժելով իր իսկ նախընտրական խոստումները եւ կառավարության ծրագիրը, այդ բանակցություններում գնում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը, Արցախի գոյությունը հարցականի տակ դնող պայմանավորվածությունների: Այդ բանակցությունները հակասում են միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, քանի որ ընթանում են Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման եւ դրա սպառնալիքի պայմաններում:
Մենք հայտարարում ենք, որ Հայաստանի Սահմանադրության ներպետական օրինական ընթացակարգերի եւ միջազգային իրավունքի նորմերի խախտումով Հայաստանի օրվա իշխանությունների գրավոր, թե բանավոր հայտարարությունները, խոստումները, համաձայնությունները չունեն որեւէ իրավական ուժ եւ անխուսափելի իշխանափոխությունից անմիջապես հետո դիտվելու են առոչինչ:
Մեր համոզմամբ Հայաստանը միջազգային հարաբերություններում պետք է հանդես գա նոր բանակցողով: Կոչ ենք անում ՀՀ եւ Արցախի  քաղաքացիներին հայ ժողովրդին, չտրվել հիասթափության ու հոռետեսության, պատրաստ լինել պայքարելու հանուն Հայաստանի, հանուն Արցախի, հանուն մեր երկրի անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի»:

Opposition rally participants' has issued a statement, which was read out by Professor Gurgen Melikyan.
The statement reads in part: "We welcome the collective will of our Artsakh Armenian brothers and sisters to continue the struggle. Artsakh cannot be part of Azerbaijan; this idea is the basis of the Armenian declaration of independence, and we will defend it at any cost.
The policy implemented by the Armenian authorities threatens Armenia's sovereignty and territorial integrity, the realization of the provisions set forth in the Declaration of Independence of Armenia, endangers the existence of Artsakh, the exercise of the inalienable rights of Artsakh Armenians, drags our country into a geopolitical adventure, harms our relations with allied and friendly countries, brings new wars, losses and capitulation.
Armenia must not be in the middle of a conflict between Russia and the West. It is extremely dangerous and inadmissible to base the resolution of the Karabakh conflict on a policy of external reference points. We are for the normalization of Armenian-Turkish and Armenian-Azerbaijani relations, but without preconditions, force or the threat of it.
The Turkish-Azerbaijani demand of Zangezur corridor has no legal grounds. Azerbaijan must fulfill its obligations, return Armenian prisoners of war and other detainees and withdraw its troops from the sovereign territory of Armenia.
Turkey should not speak to Armenia in ultimatums. Our primary tasks should be to ensure public solidarity, to restore the army, to ensure the security of Armenia and Artsakh and the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity.
According to the decision of the Supreme Council of Armenia dated July 8, 1992, any international or interstate document which refers to the Nagorno-Karabakh Republic within Azerbaijan is unacceptable for Armenia.
At present issues of principal and vital importance to us are being discussed behind the back of the Armenian people. Completely violating their pre-election promises and the program of their government, the current authorities of Armenia are negotiating settlements which put under question the sovereignty of Armenia and the existence of Artsakh. These talks contradict the principles of international law, as they are held under the use and threat of force by Azerbaijan.
We declare that in violation of the domestic legal procedures of the Constitution of Armenia and the norms of international law the written or oral statements, promises, agreements of the acting authorities of Armenia have no legal force and will be considered invalid immediately after the inevitable change of power.
We believe that Armenia should act with a new negotiator in international relations. We urge the citizens of Armenia and Artsakh, the Armenian people not to succumb to disappointment and pessimism, to be ready to fight for Armenia, Artsakh, and the secure and prosperous future of our country," the statement said.