Այսօր Երեւանում տեղի ունեցած միասնության հանրահավաքը ընդունեց հայտարարություն, որն ընթերցեց արցախյան շարժման ակունքներում կանգնած Արցախի ՊԲ գնդապետ, պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանը:
«Մենք ողջունում ենք արցախահայ մեր քույրերի ու եղբայրների պայքարը շարունակելու հավաքական կամքը. Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, այս գաղափարն է ՀՀ անկախության հռչակագրի հիմքում, եւ մենք այն պաշտպանելու ենք ամեն գնով:
Հայաստանի օրվա իշխանությունների վարած քաղաքականությունը վտանգում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, ՀՀ անկախության հռչակագրում ամրագրված դրույթների կյանքի կոչումը, սպառնում է հայկական Արցախի գոյությանը, արցախահայերի անօտարելի իրավունքների իրացմանը, մեր երկիրը ներքաշում է աշխարհաքաղաքական արկածախնդրության, փչացնում մեր հարաբերությունները դաշնակից ու բարեկամ երկրների հետ, բերում է նոր պատերազմ, կորուստներ եւ կապիտուլյացիա:
Հայաստանը չպետք է հայտնվի Ռուսաստան-Արեւմուտք բախման կիզակետում: Արտաքին կողմնորոշումների քաղաքականությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում դնելը խիստ վտանգավոր է եւ անընդունելի: Մենք կողմ ենք հայ-թուրքական, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, բայց առանց նախապայմանների, ուժի կիրառման կամ դրա կիրառման սպառնալիքի:
«Զանգեզուրի միջանցքը» պահանջելու թուրք-ադրբեջանական պահանջը չունի որեւէ իրավական հիմք: Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները, վերադարձնի հայ ռազմագերիների, պահվող այլ անձանց, դուրս բերի իր զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:
Թուրքիան չպետք է Հայաստանի հետ խոսի վերջնագրերի լեզվով: Մեր առաջնային խնդիրները պետք է լինեն հանրային համերաշխության ապահովումը, բանակի վերականգնումը, Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ապահովումը, Հայաստան-Արցախ, Սփյուռք եռամիասնությունը:
Համաձայն Հայաստանի գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման, ՀՀ համար անընդունելի է միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում:
Մենք արձանագրում ենք՝ ներկայումս հայ ժողովրդի թիկունքում բանակցվում են մեզ համար սկզբունքային եւ ճակատագրական նշանակություն ունեցող հարցեր: Հայաստանի օրվա իշխանությունն ամբողջությամբ դրժելով իր իսկ նախընտրական խոստումները եւ կառավարության ծրագիրը, այդ բանակցություններում գնում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը, Արցախի գոյությունը հարցականի տակ դնող պայմանավորվածությունների: Այդ բանակցությունները հակասում են միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, քանի որ ընթանում են Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման եւ դրա սպառնալիքի պայմաններում:
Մենք հայտարարում ենք, որ Հայաստանի Սահմանադրության ներպետական օրինական ընթացակարգերի եւ միջազգային իրավունքի նորմերի խախտումով Հայաստանի օրվա իշխանությունների գրավոր, թե բանավոր հայտարարությունները, խոստումները, համաձայնությունները չունեն որեւէ իրավական ուժ եւ անխուսափելի իշխանափոխությունից անմիջապես հետո դիտվելու են առոչինչ:
Մեր համոզմամբ Հայաստանը միջազգային հարաբերություններում պետք է հանդես գա նոր բանակցողով: Կոչ ենք անում ՀՀ եւ Արցախի  քաղաքացիներին հայ ժողովրդին, չտրվել հիասթափության ու հոռետեսության, պատրաստ լինել պայքարելու հանուն Հայաստանի, հանուն Արցախի, հանուն մեր երկրի անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի»:

От имени участников митинга, прошедшего 5 ноября в Ереване, принято заявление. Его зачитал полковник АО Арцаха, стоящий у истоков карабахского движения, профессор Гурген Меликян.
«Мы приветствуем коллективную волю наших арцахских армянских братьев и сестер по части продолжения борьбы. Арцах не может быть в составе Азербайджана, эта идея лежит в основе декларации о независимости РА, и мы будем защищать ее любой ценой.
Политика, проводимая властями Армении, ставит под угрозу суверенитет и территориальную целостность Армении, реализацию положений, закрепленных в Декларации о независимости Армении, ставит под угрозу существование армянского Арцаха, реализацию неотъемлемых прав арцахских армян, втягивает нашу страну в геополитическую авантюру, портит наши отношения с союзными и дружественными странами, приносит новые войны, потери и капитуляцию.
Армения не должна быть в центре конфликта между Россией и Западом. Крайне опасно и недопустимо ставить в основу урегулирования карабахского конфликта политику внешних ориентиров. Мы за нормализацию армяно-турецких, армяно-азербайджанских отношений, но без предварительных условий, применения силы или угрозы ее применения.
Турецко-азербайджанское требование относительно «Зангезурского коридора» не имеет под собой правовых оснований. Азербайджан должен выполнить свои обязательства, вернуть армянских военнопленных, иных удерживаемых лиц, вывести свои войска с суверенной территории Армении.
Турция не должна разговаривать с Арменией на языке ультиматумов. Нашими первостепенными задачами должны стать обеспечение общественной солидарности, восстановление армии, обеспечение безопасности Армении и Арцаха, триединства Армения-Арцах-Диаспора.
Согласно решению Верховного Совета Армении от 8 июля 1992 года, для Армении неприемлем любой международный или внутригосударственный документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика будет упоминаться в составе Азербайджана.
Мы фиксируем, что в настоящее время за спиной армянского народа обсуждаются вопросы, имеющие для нас принципиальное и судьбоносное значение. Полностью нарушив свои предвыборные обещания и программу правительства, нынешняя власть Армении в ходе переговоров идет на договоренности, ставящие под вопрос суверенитет РА и существование Арцаха. Эти переговоры противоречат принципам международного права, поскольку ведутся в условиях применения силы и ее угрозы со стороны Азербайджана.
Мы заявляем, что в нарушение внутригосударственных законных процедур Конституции Армении и норм международного права, письменные или устные заявления, обещания, соглашения действующих властей Армении не имеют никакой правовой силы и сразу же после неизбежной смены власти будут рассматриваться как недействительные.
Мы считаем, что Армения в международных отношениях должна выступать с новым переговорщиком. Призываем граждан Армении и Арцаха, армянский народ не поддаваться разочарованию и пессимизму, быть готовыми бороться за Армению, Арцах, безопасное и благополучное будущее нашей страны».