44-օրյա պատերազմից հետո Տավուշի մարզում ոչինչ տեղի չի ունեցել: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 7-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը:
«Կրակոցներ չկան: Հատուկենտ կրակոցները միշտ էլ եղել են: Ոչինչ չի կատարվում մեր սահմաններին: Տավուշի մարզի հողերից մոտ 5 հազար հեկտար ադրբեջանցիների հսկողության տակ են, բայց դա 1990 ականներից»,- նշեց նա:
Ղալումյանը խնդրեց իրեն այլեւս հարցեր չուղղել Տավուշի մարզից այսպես կոչված անկլավների հանձնման մասին, քանի որ ինքը չի ցանկանում պատասխանել:
«Ես այդ հարցին չեմ պատասխանի: Իմ անձնական որոշումն է չպատասխանելը: Այդ մասին չեմ խոսում, այդ հարցը հաջորդ անգամ չտաք: Այս պահին նման բան չի քննարկվում: Չեմ էլ կարող բացառել, որ նման բան չի լինի»,- ընդգծեց մարզպետը:
Մարզպետը նշեց, որ չնայած շրջանառվող տեղեկություններին, Վերին Ոսկեպարի սահմանին ռուս խաղապահների անցակետ չկա:

After the 44-day war in 2020, nothing happened in Tavush Province of Armenia, Tavush governor Hayk Ghalumyan told reporters Monday.
"There are no shots fired. There have always been sporadic shots. Nothing is happening at our borders. About 5,000 hectares of the lands of Tavush Province are under the control of Azerbaijanis, but that—since the 1990s," he said.
Ghalumyan asked not to ask him any more questions about the handover of ‘enclaves’ from Tavush Province to Azerbaijan.
"No such thing is being discussed at this time. And I can’t rule out that something like this will not happen," the provincial governor emphasized, in particular.
Ghalumyan noted that, despite the circulating information, there is no checkpoint of Russian peacekeepers on the border of Verin Voskepar village.