Հայաստանը 2020 թվականի պատերազմից հետո նաև հումանիտար ժեստ արեց՝ Ադրբեջանին հանձնելով 7 շրջանների ականապատ դաշտերի իր ունեցած բոլոր քարտեզները, բայց Ադրբեջանը սա նույնպես դարձրեց ոչ թե փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման, այլ ագրեսիվության ու թշնամանքի ծավալման առարկա: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 10-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ նոյեմբերի ութին արած հայտարարություններին։
Նա հայտարարեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է իր բոլոր պարտավորություններին, ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածություններին:
«Ուզում եմ վերահաստատել Պրահայում և Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին մեր հավատարմությունը, այն է՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության, 1991 թվականի Ալմաթայի հռչակագրի և արձանագրության հիման վրա փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և սահմանների անխախտելիությունը ճանաչելու հիման վրա Ադրբեջանի հետ սահմանների դելիմիտացիա և դեմարկացիա իրականացնելու և խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու վերաբերյալ:
Մենք մեզնից կախված ամեն ջանք կգործադրենք՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիան հնարավորինս արագ ավարտին հասցնելու, տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, օր առաջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար, որովհետև մենք իրապես և անկեղծ նվիրված ենք խաղաղության օրակարգին:
Բայց եթե որևէ մեկը մտածում է, թե խաղաղության օրակարգը Հայաստանի Հանրապետության կամ Լեռնային Ղարաբաղի հայության «խաղաղ ոչնչացումն» է, չարաչար սխալվում է, չարաչար սխալվում: Խաղաղության օրակարգը Հայաստանի Հանրապետության և տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումը և համակեցությունն է, ու մենք հասնելու ենք մեր նպատակին»,-ասաց վարչապետը:

Armenia made a humanitarian gesture after the 2020 war by handing over to Azerbaijan all the maps of minefields in seven regions, but Azerbaijan turned this also into an object of aggression and hostility rather than creating an atmosphere of mutual trust. Prime Minister Nikol Pashinyan announced this at Thursday’s Cabinet meeting of the Armenian government—and referring to the statements made by Azerbaijani president Ilham Aliyev on Tuesday.
“Armenia is faithful to all its obligations, to all agreements reached. I want to reaffirm our commitment to the agreements reached in Prague and Sochi, that is, to delimit and demarcate the borders with Azerbaijan and sign peace treaty by mutually recognizing each other's territorial integrity, sovereignty and inviolability of borders on the basis of the UN Charter, the Alma-Ata Declaration and Protocol of 1991.
We will make every effort in our power to complete the delimitation of Armenia-Azerbaijan borders as soon as possible, to unblock all regional transportation and economic connections, to sign a peace treaty with Azerbaijan as soon as possible, because we are truly and sincerely committed to the peace agenda.
But if anyone thinks that the peace agenda is the ‘peaceful annihilation’ of the Republic of Armenia or the Armenians of Nagorno-Karabakh, they are sorely mistaken. The peace agenda is the peaceful development and coexistence of the Republic of Armenia and the region, and we will achieve our goal," the PM concluded.