Volvo-ն ներկայացրել է իր առաջատար EX90 քրոսովերը: Այն ունի SPA2 հարթակ (Scalable Product Architecture), որը մեկ այլ էլեկտրական քրոսովերի՝ Polestar 3-ի հիմքում է, հայտնում է The Verge-ը։
SPA2 պլատֆորմը տարբերվում է նմանատիպ այլ հարթակներից ավելի մեծ ձգողական մարտկոցներ, հզոր էլեկտրական շարժիչներ տեղադրելու եւ ավելի արագ ու երկկողմանի լիցքավորման աջակցությամբ:
ԱՄՆ-ի համար նախատեսված էլեկտրական մեքենան կլինի երկշարժիչով լիաքարշակ տարբերակ՝ 503 ձիաուժ հզորությամբ եւ 111 կՎտ/ժ հզորությամբ քարշող մարտկոցով, մեկ լիցքավորման դեպքում մոտավորապես 480 կմ հեռահարությամբ: Եվրոպայի համար կլինի երկու տարբերակ՝ մեկը 408 ձիաուժ շարժիչով, մյուսը՝ 517 ձիաուժ շարժիչով։ Երկուսն էլ նույն ձգողական մարտկոցով, ինչ ԱՄՆ-ի տարբերակը: EX90-ի արտադրությունը կսկսվի հաջորդ տարի ԱՄՆ-ում։ Սակայն հետագայում նախատեսվում է այն հիմնել Չինաստանում։
Ինչ վերաբերում է սրահին, ապա այն ունի թվային գործիքների վահանակ եւ մուլտիմեդիա կառավարման համար ուղղահայաց կողմնորոշմամբ 14,5 դյույմ էկրան, ինչպես նաեւ սենսորային կոճակներ ղեկի վրա։
Մեքենայի ծրագրային ապահովման համար պատասխանատու է Android Automotive-ը, որում Google ծառայությունները հիմնված են հարթակի վրա: Սակայն մշակողները պնդում են, որ iPhone-ի օգտատերերը կկարողանան օգտվել Apple CarPlay-ից, որն առկա է մեքենայում։
EX90-ը կլինի առաջին մեքենան, որը կունենա Unreal Engine գրաֆիկա, ըստ էլեկտրական քրոսովեր արտադրողների: Nvidia Drive հարթակը պատասխանատու է լինելու տարբեր սենսորների տվյալների մշակման համար։ Բացի այդ, մեքենան օգտագործում է Qualcomm Snapdragon Cockpit հարթակը, որը պատասխանատու է ներկառուցված էկրանների արագության եւ գրաֆիկայի համար։
Volvo EX90-ն ունի տանիքին տեղադրված LiDAR սկաներ, կա ավտոմատ արգելակման համակարգ, գծանշման կառավարում եւ կույր կետեր։ Մշակողները նաեւ նշել են, որ էլեկտրոնիկան կկարողանա ճանաչել վարորդի վիճակը եւ որոշել նրա հոգնածության աստիճանը։
Մեքենայի գինը ԱՄՆ-ում կկազմի 80 հազար դոլարից մի փոքր պակաս, Եվրոպայում 408 ձիաուժ հզորությամբ Ultra փաթեթը կարժենա 105 550 եվրո, իսկ 517 ձիաուժանոց տարբերակի համար՝ 110 650 եվրո։

Volvo has revealed its flagship crossover EX90. The model received a new platform SPA2 (Scalable Product Architecture), which is the basis of another crossover - Polestar 3, The Verge reported.
Platform SPA2 differs from other similar platforms with the ability to install traction batteries of higher capacity, powerful electric motors and support for faster and bi-directional charging.
The U.S. electric moto will be a twin-engine all-wheel-drive version with 503 hp and a 111 kWh traction battery, with a range of about 480 km on a single charge. For Europe there will be two versions, one with 408 hp and one with 517 hp. Both with the same traction battery as the US version. Production of the EX90 will start next year in the U.S. But then it will be produced in China.
As for the cabin, it has a digital dashboard and a 14.5" display in vertical orientation to control multimedia features. There are touch keys on the steering wheel.
The producers of the electric crossover noted that EX90 will be the first car with graphics based on the Unreal Engine. Nvidia Drive platform will be responsible for processing data from various sensors. In addition, the car uses Qualcomm Snapdragon Cockpit platform, which is responsible for the performance and graphics on built-in screens and projection display.
The Volvo EX90 has a LiDAR scanner on the roof, a system of automatic braking, road marking and blind spot monitoring. The developers also noted that the electronics will be able to recognize the state of the driver and determine his fatigue level.