Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն իր առջեւ մեկ կոնկրետ նպատակ է դրել՝ «մաքրել» տարածաշրջանը Հայաստանից, Ղարաբաղից եւ հայերից։ Նա հետեւողական է այդ հարցում։ Այս մասին NEWS.аm-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Թեւան Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ Ալիեւը հենց այդպես է պատկերացնում «խաղաղության» օրակարգը։
«Երբ խոսքը մեր ազգային գաղափարի մասի է, ես բովանդակություն չեմ տեսնում։ Ես չեմ տեսնում, թե ինչ է գրված դրանում»,-ասաց Պողոսյանը։
Նա նաեւ մեկնաբանեց Ալիեւի վերջին հայտարարությունը, որում նա մեղադրում է Ղարաբաղի ներկայիս իշխանությանն ու Ռուսաստանին։
«Նա անդրադարձել է ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանին, Հայաստանին, Ղարաբաղին եւ հայ ժողովրդին, այլ նաեւ Ռուսաստանին»,-կատեց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բացառել է Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ բանակցությունների հնարավորությունը։
«Ես կարեւոր եմ համարում, որ Հայաստանը հստակ հայտարարի, թե իրականում ինչ է ուզում։ Եթե նրանք ուզում են խոսել Ղարաբաղում հայերի իրավունքների եւ անվտանգության մասին, ապա դա չի ստացվի։ Մենք պատրաստ ենք այդ մասին խոսել միայն Ղարաբաղում բնակվող հայերի հետ, բայց ոչ այնպիսի մարդկանց հետ, ինչպիսին Վարդանյանն է, որին ուղարկել են Մոսկվայից, եւ որի գրպաններում ռուս ժողովրդից գողացված միլիարդներն են»,-ասել է Ալիեւը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев поставил перед собой одну конкретную цель: «очистить» регион от Армении, Карабаха, и армян. И он последовательно идет к этой цели. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Теван Погосян.
По словам эксперта, Алиев именно так представляет себе повестку «мира».
«Когда речь заходит о нашей национальной идее – я не вижу содержания. Я не вижу, что в ней записано», - сказал Погосян.
Он также прокомментировал недавнее заявление главы Азербайджанского государства, в котором прозвучала прямая критика в адрес нынешней карабахской власти, а также России.
«Он коснулся не только Рубена Варданяна. Он задел и Армению, и Карабах, и весь армянский народ. Критика в сторону России также прозвучала. Более того, он попытался стравить русский народ и армян», - заметил политолог.
Напомним, что президент Азербайджана Ильхам Алиев исключил возможность переговоров с госминистром Карабаха Рубеном Варданяном.
«Я считаю важным, чтобы Армения четко заявила о том, чего она на самом деле хочет. Если они хотят говорить о правах и безопасности армян в Карабахе, то это не сработает. Мы готовы говорить об этом с проживающими в Карабахе армянами, но не с такими людьми, как Варданян, которого прислали из Москвы, и у которого в карманах миллиарды, украденные у русского народа», - заявил азербайджанский диктатор.