Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները հին ու խորը արմատներ ունեն։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Դուք նշեցիք մեր երկկողմ հարաբերությունները, որոնք նույնպես դաշնակցային են, դրանք հին ու խորը արմատներ ունեն։ Նույնիսկ այդ պատմության մեջ խորանալու կարիք չկա։ Մեզ համար արդեն պարզ է, թե դա ինչ է, ինչ նշանակություն ունի մեր երկկողմ հարաբերությունների համար։ Դե, ինչ վերաբերում է այսօրվան, ապա իսկապես, եթե անցյալ տարի ապրանքաշրջանառությունն աճել է 19 տոկոսով, ապա այս տարվա ինն ամիսներին՝ 67 տոկոսով։ Այո, դա կապված է այսօրվա յուրահատկություններով, բայց իհարկե, դա լավ ներդրում կլինի կուտակելու եւ ապագայի համար»,- նշել է ՌԴ ղեկավարը։
Նա հայտնել է, որ Փաշինյանի հետ քննարկել է տրանսպորտային զարկերակների ապաշրջափակումը։ «Երբ մենք հանդիպեցինք, մենք մեքենայով գնում էինք, քննարկում էինք տարածաշրջանային բնույթի հարցեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանում կարգավորման հարցեր, խոսում էինք տրանսպորտային զարկերակների ապաշրջափակման մասին... Ես շատ ուրախ եմ հնարավորության եւ այն բանի համար, որ այսօրվա միջոցառումների շրջանակներում նաեւ երկկողմ հանդիպում անցկացնելու հնարավորություն կա։
Պուտինը նաեւ շնորհավորել է Փաշինյանին ՀԱՊԿ նախագահության հաջող ավարտի կապակցությամբ։ Նա նշելէ, որ Հայաստանը շատ բարձր մակարդակով է իրականացրել այդ աշխատանքը։ Նրա խոսքով, «հազվադեպ է հաջողվում բոլոր հարցերի շուրջ համաձայնության գալ, բայց ընդհանուր առմամբ աշխատանքը շատ ինտենսիվ ու օգտակար է եղել»։

Отношения Армении и России имеют древние и глубокие корни. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Ереване.
«Вы отметили наши двусторонние отношения, которые являются и союзническими, они имеют древние и глубокие корни. Даже нет необходимости вдаваться в эту историю. Для нас и так ясно что это такое, какое это имеет значение для наших двусторонних отношений. Ну а что касается сегодняшнего дня, то действительно, если в прошлом году товарооборот вырос на 19%, то за девять месяцев текущего года на 67%. Да это связано с особенностями сегодняшнего дня, но безусловно, но это будет хорошим вкладом в копилку и на будущее», - отметил российский лидер.
Он сообщил, что обсудил с Пашиняном разблокирование транспортных артерий. «Мы с вами, когда встретились, в машине ехали, обсуждали вопросы регионального характера, в том числе вопросы урегулирования в регионе, говорили о разблокировании транспортных артерий…Я очень рад возможности и тому, что на полях сегодняшних мероприятий есть возможность провести и двустороннюю встречу.
Путин также поздравил Пашиняна с успешным завершением председательства в ОДКБ. Он отметил, что Армения вела эту работу на очень высоком уровне. По его словам, «редко очень удается договориться по всем вопросам, но в целом работа шла очень интенсивной и с пользой».