Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները հին ու խորը արմատներ ունեն։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Դուք նշեցիք մեր երկկողմ հարաբերությունները, որոնք նույնպես դաշնակցային են, դրանք հին ու խորը արմատներ ունեն։ Նույնիսկ այդ պատմության մեջ խորանալու կարիք չկա։ Մեզ համար արդեն պարզ է, թե դա ինչ է, ինչ նշանակություն ունի մեր երկկողմ հարաբերությունների համար։ Դե, ինչ վերաբերում է այսօրվան, ապա իսկապես, եթե անցյալ տարի ապրանքաշրջանառությունն աճել է 19 տոկոսով, ապա այս տարվա ինն ամիսներին՝ 67 տոկոսով։ Այո, դա կապված է այսօրվա յուրահատկություններով, բայց իհարկե, դա լավ ներդրում կլինի կուտակելու եւ ապագայի համար»,- նշել է ՌԴ ղեկավարը։
Նա հայտնել է, որ Փաշինյանի հետ քննարկել է տրանսպորտային զարկերակների ապաշրջափակումը։ «Երբ մենք հանդիպեցինք, մենք մեքենայով գնում էինք, քննարկում էինք տարածաշրջանային բնույթի հարցեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանում կարգավորման հարցեր, խոսում էինք տրանսպորտային զարկերակների ապաշրջափակման մասին... Ես շատ ուրախ եմ հնարավորության եւ այն բանի համար, որ այսօրվա միջոցառումների շրջանակներում նաեւ երկկողմ հանդիպում անցկացնելու հնարավորություն կա։
Պուտինը նաեւ շնորհավորել է Փաշինյանին ՀԱՊԿ նախագահության հաջող ավարտի կապակցությամբ։ Նա նշելէ, որ Հայաստանը շատ բարձր մակարդակով է իրականացրել այդ աշխատանքը։ Նրա խոսքով, «հազվադեպ է հաջողվում բոլոր հարցերի շուրջ համաձայնության գալ, բայց ընդհանուր առմամբ աշխատանքը շատ ինտենսիվ ու օգտակար է եղել»։

The relations between Armenia and Russia have ancient and deep roots, Russian President Vladimir Putin said at a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan.
"You noted our bilateral relations, which are also allied, they have ancient and deep roots. There is no need even to go into that history. It's clear for us what it is, what it means for our bilateral relations. And as for today, if last year the trade turnover grew by 19 percent, in the first nine months of this year it increased by 67 percent. Yes, it is related to the peculiarities of today, but it will certainly be a good contribution to the piggy bank for the future as well," the Russian leader noted.
He said he discussed with Pashinyan the unblocking of transport arteries. "When we met, we were driving in the car, discussing regional issues, including the settlement in the region, we talked about the unblocking of transport arteries...I am very glad that there is an opportunity and that there is a bilateral meeting on the margins of today's events as well.
Putin also congratulated Pashinyan on the successful completion of his chairmanship in the Collective Security Treaty Organization. He noted that Armenia has conducted this work at a very high level. According to him, "it is rare that we manage to agree on all issues, but in general the work has been very intensive and fruitful."