Հայաստանի իշխանությունները հիմա էլ կարծում են, որ Հունգարիան չպետք է արտահանձներ Ադրբեջանին ռամիլ սաֆարովին, րը կացնով սպանել էր քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին։ Այս մասին դեկտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամին հայտարարեց արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորների հարցերին։
Նախարարի խոսքով՝ պաշտոնական Երեւանի դիրքորոշումը չի փոխվել։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանը հիշում է հունգարական կողմի ջանքերը՝ ուղղված 2021 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանից հինգ հայ գերիներին վերադարձնելուն։
Արտգործնախարարն ընդգծեց, որ հունգարացի դիվանագետներն անձամբ են ուղեկցել հայ ռազմագերիներին հայրենիք վերադառնալիս։
«Մենք չենք կարող անտեսել Հունգարիայի իշխանությունների օգնությունը, որը տրամադրվել է Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ժամանակ։ Եթե չեմ սխալվում, մեզ 100 000 դեղաչափ պատվաստանյութ են տվել։ Սա բազմաթիվ կյանքեր է փրկել: Կան նաեւ այլ օրինակներ։ Դրանց թվում է նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցուն ֆինանսական օգնությունը»,- նշեց Միրզոյանը՝ հավելելով, որ առաջիկայում հայտնի կդառնա դեսպանների նշանակման մասին։

Власти Армении по-прежнему считают, что Венгрия не должна была экстрадировать в Азербайджан рамиля сафарова, зарубившего топором спящего армянского офицера Гургена Маркаряна. Об этом на заседании Национального Собрания во время правительственного часа заявил 7 декабря министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопросы депутатов от правящей партии «Гражданский договор».
По словам министра, позиция официального Еревана не изменилась. Тем не менее, Армения помнит усилия венгерской стороны, нацеленные на возвращение пятерых армянских пленных из Азербайджана в декабре 2021 года.
Глава МИД подчеркнул, что венгерские дипломаты лично сопровождали армянских военнопленных при возвращении на родину.
«Мы не можем проигнорировать и помощь венгерских властей, которая была оказана Армении в период борьбы с коронавирусом. Если не ошибаюсь, нам было передано 100 тысяч доз вакцин. Это спасло множество жизней. Есть и другие примеры. В их числе и финансовая помощь Армянской Апостольской Церкви», – отметил Мирзоян, добавив, что в ближайшее время станет известно о назначении послов.