Հայաստանի իշխանությունները հիմա էլ կարծում են, որ Հունգարիան չպետք է արտահանձներ Ադրբեջանին ռամիլ սաֆարովին, րը կացնով սպանել էր քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին։ Այս մասին դեկտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամին հայտարարեց արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորների հարցերին։
Նախարարի խոսքով՝ պաշտոնական Երեւանի դիրքորոշումը չի փոխվել։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանը հիշում է հունգարական կողմի ջանքերը՝ ուղղված 2021 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանից հինգ հայ գերիներին վերադարձնելուն։
Արտգործնախարարն ընդգծեց, որ հունգարացի դիվանագետներն անձամբ են ուղեկցել հայ ռազմագերիներին հայրենիք վերադառնալիս։
«Մենք չենք կարող անտեսել Հունգարիայի իշխանությունների օգնությունը, որը տրամադրվել է Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ժամանակ։ Եթե չեմ սխալվում, մեզ 100 000 դեղաչափ պատվաստանյութ են տվել։ Սա բազմաթիվ կյանքեր է փրկել: Կան նաեւ այլ օրինակներ։ Դրանց թվում է նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցուն ֆինանսական օգնությունը»,- նշեց Միրզոյանը՝ հավելելով, որ առաջիկայում հայտնի կդառնա դեսպանների նշանակման մասին։

The Armenian authorities still believe that Hungary should not have extradited ramil safarov, who axed the sleeping Armenian officer Gurgen Margaryan, to Azerbaijan, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said during the governmental hour in the National Assembly on Wednesday, answering questions from MPs of the ruling Civil Contract Party.
According to the Minister, the position of official Yerevan has not changed. Nevertheless, Armenia remembers the efforts of the Hungarian side aimed at returning the five Armenian captives from Azerbaijan in December 2021.
The Foreign Minister stressed that Hungarian diplomats personally accompanied the Armenian prisoners of war on their return home.
"We cannot ignore the assistance of the Hungarian authorities that was rendered to Armenia during the fight against the coronavirus as well. If I am not mistaken, we were given 100,000 doses of vaccines. It saved many lives. There are also other examples. They include the financial assistance of the Armenian Apostolic Church," Mirzoyan noted, adding that the appointment of ambassadors will soon be known.