Եթե անգամ Լաչինի միջանցքը այսօր բացվի, դա հարցի լուծում չէ, շատ ավելի համադրված գործողություններ են պետք, որոնք ցավոք սրտի, չենք տեսնում: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը:
«Իշխանությունները երկու տարվա ընթացքում կարող էին ստեղծել բազմաթիվ մեխանիզմներ: Սա ունի նաեւ իր ծնող պատճառները, Ադրբեջանի ախորժակն ուտելուց է բացվում եւ ամեն անգամ զիջողական կեցվածքը Բաքվին հնարավորություն է տալիս նման սադրանքների դիմել: Այս դեպքում էլ մեխանիզմների գործարկումն էր, որ հնարավորություն կտար ճանապարհի անխափան գործելը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով նրան, որ իշխող ուժի պատգամավորները քննադատության ենթարկեցին Ռուսաստանին՝ նշելով, որ ռուսներն ու ադրբեջանցիները համաձայնեցված են փակել ճանապարհը, Գեղամ Մանուկյանը նախ ասաց, որ ակնկալվում էր, որ ռուս խաղաղապահները ավելի հստակ կգործեն, ավելի գործուն քայլեր պետք է անեին, ապա հավելեց. «Քաղաքական մեծամասնությունն այս դեպքերը գործադրեց ոչ թե դիվանագիտական գործողություններ իրականացնելու, այլ հերթական անգամ ԱԺ ամբիոնը օգտագործեց ՌԴ-ի դեմ ելույթներ ունենալու, մտացածին, հնարովի հայտարարություններ անելով Ռուսաստանի դեմ: Սեփական անգործությունը փորձում են բարդել ուրիշների վրա»:
Նա նկատեց, որ Լաչինի միջանցքը փակվելուց հետո մի քանի օր Հայաստանի իշխանությունները լռություն էին պահպանում:

Даже если сегодня будет открыт Лачинский коридор - это не решение проблемы, нужны гораздо более согласованные действия, которых, к сожалению, мы не видим. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 16 декабря депутат от блока «Армения» Гегам Манукян.
«Власти могли создать много механизмов за два года. В этом тоже есть свои причины, аппетит Азербайджана приходит во время еды, и каждый раз уступчивое поведение дает Баку возможность прибегать к подобным провокациям. В этом случае нужен был запуск механизмов, который позволил бы обеспечить бесперебойное функционирование дороги», - заявил Манукян.
Касаясь того, что депутаты от правящей партии критикуют Россию, заявляя, что россияне и азербайджанцы согласованно перекрыли дорогу, оппозиционер заметил: ожидалось, что российские миротворцы будут действовать более четко, предпримут более действенные шаги. «Политическое большинство использовало эти случаи не для осуществления дипломатических действий, а в очередной раз использовало трибуну НС для выступлений против Москвы, выступая с надуманными заявлениями против России. Собственное бездействие они пытаются переложить на других», - сказал он, добавив при этом, что несколько дней после закрытия Лачинского коридора власти Армении вообще молчали.