Տվյալ դեպքում ոչ թե Ռուսաստանի հետ առճակատում է տեղի ունենում, այլ ինչ-որ միջադեպի որոնում։ Առճակատումը հետո կլինի։ Այս մասին NEWS.am-ին POWER FACTOR հաղորդաշարի շրջանակներում տված հարցազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Սկակովը։
«Առայժմ Մոսկվա-Բաքու մակարդակով եղել են որոշ բանակցություններ, խոսակցություններ ամենաբարձր մակարդակով։ Ինչի մասին է խոսքը, մենք, իհարկե, չգիտենք, բայց առայժմ դա երկխոսություն է, այլ ոչ թե մենախոսություն՝ ե՛ւ այս, ե՛ւ այն կողմից։ Եվ, իհարկե, այս դեպքում Բաքուն կցանկանար, որպես տարբերակներից մեկը, կրկին, որ եթե ռուս խաղաղապահները զիջումների չգնան, տեղի ունենար միջադեպ, արյունահեղություն, բռնություն եւ, բնականաբար, հակամարտության գոտուց խաղաղապահների դուրսբերումը պահանջելու պատրվակ»,- նշեց ռուս փորձագետը։
Նրա խոսքով, լավ հայտնի է, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները լիովին կախված են Ադրբեջանի իշխանություններից եւ սկսել են շատ ավելի արմատական արտահայտություններ անել ռուս խաղաղապահների մասին։
«Դա մի երկիր է, որը հեռու է ժողովրդավարությունից՝ բառի արեւմտյան ընկալմամբ։ Իհարկե, նրանք լիովին կախված են իշխանությունից, եւ խաղաղապահների մասին նրանց հայտարարությունների շեշտադրումը շատ է փոխվել։ Նրանք շատ ավելի արմատական են դարձել, հասել են ծայրահեղության, հասել են աբսուրդի, եւ, իհարկե, սա խաղաղապահներին վարկաբեկելու քաղաքականություն է ու նրանց դուրսբերման հարցը բարձրացնելուն պատրաստվել։ Իսկ այդ հարցը բարձրացնելու համար նախադեպ է պետք»,- ասաց Ալեքսանդր Սկակովը։
Ռուս փորձագետի կարծիքով, եթե Ադրբեջանը պատրվակ ունենա, եւ եթե Ռուսաստանը շարունակի զբաղված լինել իր համար ավելի կարեւոր այլ խնդիրներով, Բաքուն կարող է պահանջել ռուս խաղաղապահների դուրսբերում Լեռնային Ղարաբաղից։

В данном случае идет конфронтация не с Россией, а идет поиск какого-то инцидента. Конфронтация будет потом уже. Об этом в ходе интервью с Новости Армении-NEWS.am в рамках программы «ФАКТОР СИЛЫ» заявил заместитель директора Института востоковедения Российской академии наук Александр Скаков.
«Пока что на уровне Москва-Баку были какие-то переговоры, разговоры на высшем уровне.  О чем шла речь, мы, конечно, не знаем, но пока что это диалог, а не монолог и с той, и с иной стороны. И, конечно, в данном случае Баку хотел бы, как один из вариантов опять же, чтобы если российские миротворцы не идут на уступки, были инцидент, пролитие крови, насилие, и, естественно, повод требовать вывода миротворцев из зоны конфликта», - отметил российский эксперт.
По его словам, хорошо известно, что азербайджанские СМИ полностью зависимы от власти в Азербайджане и стали гораздо радикальнее высказываться о российских миротворцах.
«Это у нас страна, которая далека от демократии в западном понимании этого слова. Конечно, они полностью зависимы от власти, и интонации их высказываний в адрес миротворцев сильно изменились. Они стали гораздо более радикальными, доведенными до крайности, до абсурда, и, конечно, это политика компрометации миротворцев и подготовки постановки вопроса об их выводе. А чтобы этот вопрос ставить, нужен прецедент», - отметил Александр Скаков.
По мнению российского эксперта, если Азербайджан получит повод, и если Россия и дальше будет занята другими проблемами, которые для нее, конечно, важнее, Баку может потребовать вывода российских миротворцев из Нагорного Карабаха.