Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը դեկտեմբերի 17-ին հանդիպումներ է ունեցել Մարտակերտի շրջանում: Այս մասին հայտնում են ԱՀ կառավարությունից:
Պետնախարարին ուղեկցել են նաև Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորներ՝ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, «Հայ Հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության անդամ Դավիթ Իշխանյանը, «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
Պետնախարարն ու պատգամավորներն այցելել են «Բեյզ Մեթըլս» ընկերություն, հանդիպում ունեցել ընկերության ղեկավարության և աշխատակիցների հետ, պատասխանել նրանց հարցերին:
Խոսելով ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականության մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ Ադրբեջանը շատ հետևողական, քայլ առ քայլ փորձում է խուճապ ստեղծել և ճնշում գործադրել արցախցիների վրա, որպեսզի նրանք այստեղից հեռանան. «Դա անում են հատուկ ռազմավարությամբ՝ մաս-մաս կտրատելով մեր երկիրը՝ կիրառելով այսպես կոչված salami-slice strategy: Պարզ է նաև, որ նրանց գլխավոր նպատակին հասնելու քայլերից մեկն այս կոմբինատի աշխատանքը կանգնեցնելն է, որովհետև այն եկամուտների, աշխատանքի հնարավորություն է տալիս մարդկանց»:
Նա նշել է, որ այս իրավիճակում երկու սցենար կա. «Առաջինը պայքարելն է: Պետք է ընդունենք, որ նոյեմբերի 9-ից հետո մենք խաղաղություն չունենք, ըստ էության պատերազմը շարունակվում է: Հիմա տեղեկատվական լուրջ պատերազմ է ընթանում, իրենք ուզում են համոզել ողջ աշխարհին, որ այստեղ բնապահպանական խնդիր կա, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ սա շրջափակում է, հումանիտար ճգնաժամ: Այս պատերազմում հաղթելու համար մենք պետք է համախմբված լինենք և ամեն ինչ անենք, որ մեր դաշնակիցները զգան, որ մենք ուժեղ ենք: Դու կարող ես օգնության հույս ունենալ միայն այն ժամանակ, երբ ինքդ քո կողմից ամեն ինչ արել ես, ոչ թե ասում ես՝ ես թույլ եմ, փոքր եմ, եկեք ինձ օգնեք,-ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը: -Երկրորդ սցենարը, Ադրբեջանի երազած տարբերակն է՝ այստեղից մեր հեռանալը, ինչն անընդունելի է: Մենք դա երբեք չպետք է թույլ տանք: Պատերազմը շարունակվում է, ու այս իրավիճակում մենք պետք է կարողանաք կազմակերպված դիմակայել: Պետք է գտնենք խելացի լուծումներ ու պատրաստ լինենք պայքարի: Ես եկել եմ այստեղ ձեզ հետ միասին պայքարելու և հաղթելու, որ մեր կյանքը, ապագան կառուցենք անկախ, անվտանգ Արցախում»:
Նա ընդգծել է, որ առաջին անգամ Արցախը հայտնվել է լիակատար շրջափակման մեջ, բայց միաժամանակ ուրախությամբ է արձանագրել, որ դա բացարձակապես չի կոտրել արցախցիների կամքն ու ոգին:
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց խոսքում վստահեցրել են, որ ամուր կանգնած են իրենց հողին և պատրաստ են ամեն ինչ անել՝ իրենց տունն ու հայրենիքը պաշտպանելու համար:
Մարտակերտի Մշակույթի տանը պետնախարարն ու պատգամավորները հանդիպում են ունեցել շրջանի վարչակազմի, հիմնարկ-ձեռնարկությունների, տարբեր հաստատությունների ներկայացուցիչների ու բնակչության հետ, պատասխանել նրանց հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են Արցախի անվտանգությանը, Ադրբեջանի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերին ու ելքերին:
«Միակ ճանապարհը, որ մենք կարող ենք գնալ առաջ, միասին մեկ ուժեղ բռունցք դառնալն է, իրար նկատմամբ վստահությունը, հարգանքը, իրավիճակի լրջության գիտակցումը: Պետք է հասկանաք ու գիտակցենք, որ բոլորս հավասար ենք օրենքի առաջ: Վստահությունը վերականգնելու համար մենք որդեգրել ենք թափանցիկ գործելաոճ, դրա համար եմ ես ամեն օր անձամբ տեղեկացնում մեր քայլերի մասին, որպեսզի նաև այդպես հաղթահարենք ապատեղեկատվությունը»,-ասել է պետնախարարը:
Հանդիպման մասնակիցներին իրենց սատարումն են հայտնել ուրբաթ օրը պետնախարարի կողմից հնչեցված համազգային հանրահավաքի անցկացման գաղափարին՝ աշխարհին ցույց տալու համար, որ Արցախում ապրում է ժողովուրդ, որը ոչ միայն դիմանում է դժվարություններին ու ադրբեջանական շրջափակմանը, այլև պատրաստ է համախմբված պայքարել իր հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար:

Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян 17 декабря провел встречи в Мартакертском районе. Об этом сообщает правительство Республики Арцах.
Государственного министра сопровождали депутаты Национального собрания Арцаха: руководитель фракции «Свободная Родина» Артур Арутюнян, Давид, член фракции АРФ Дашнакцутюн Ишханян, руководитель фракции «Справедливость» Давид Галстян, руководитель фракции«Демократическая партия Арцаха» Давид Мелкумян .
Государственный министр и депутаты посетили компанию «Бейз Металз», встретились с руководством и работниками компании, ответили на их вопросы.
Говоря о создавшейся ситуации и проводимой Азербайджаном политике, Рубен Варданян отметил, что Азербайджан очень последователен, шаг за шагом пытается создать панику и оказать давление на народ Арцаха, чтобы он уехал отсюда. «Они делают это с особой стратегией, разрезая нашу страну на части, используя так называемую стратегию «salami-slice strategy». Также понятно, что одним из шагов для достижения их главной цели является прекращение работы этого комбината, потому что он обеспечивает людям доход и занятость», - отметил он.
По словам госминистра Арцаха, в этой ситуации есть два сценария.
«Первое — бороться. Надо признать, что после 9 ноября у нас нет мира, фактически продолжается война. Сейчас идет серьезная информационная война, они хотят убедить весь мир, что здесь есть экологическая проблема, а реальность такова, что это блокада, гуманитарный кризис. Чтобы победить в этой войне, мы должны объединиться и сделать все возможное, чтобы наши союзники почувствовали, что мы сильны. На помощь можно надеяться только тогда, когда ты все сделал сам, а не когда говоришь: я слаб, я мал, иди и помоги мне, - подчеркнул Рубен Варданян. - Второй сценарий, о котором мечтал Азербайджан, - это наш уход отсюда, что неприемлемо. Мы никогда не должны этого допускать. Война продолжается, и в этой ситуации мы должны уметь сопротивляться организованно. Мы должны найти разумные решения и быть готовыми к борьбе. Я пришел сюда, чтобы вместе с вами бороться и побеждать, строить нашу жизнь и будущее в независимом, безопасном Арцахе», - отметил Рубен Варданян.
Он подчеркнул, что Арцах впервые оказался в условиях полной блокады, но в то же время с радостью отметил, что это не сломило волю и дух народа Арцаха.
Участники встречи заверили в своем выступлении, что твердо стоят на своей земле и готовы сделать все для защиты своего дома и Родины.
В Мартакертском Доме культуры госминистр и депутаты встретились с представителями районной администрации, предприятий, разных учреждений, населения и ответили на их вопросы, которые в основном касались безопасности Арцаха, создавшейся ситуации в результате блокады Азербайджана, шаги и решения по ее преодолению.
«Единственный путь, которым мы можем двигаться вперед, — это стать вместе крепким кулаком, доверять друг другу, уважать друг друга, осознавать серьезность ситуации. Вы должны понять и осознать, что мы все равны перед законом. Чтобы восстановить доверие, мы придерживаемся прозрачного стиля работы, поэтому я каждый день лично информирую о наших шагах, чтобы мы также могли преодолевать дезинформацию», - сказал госминистр.
Участники встречи выразили поддержку объявленной в пятницу госминистром идее проведения общенационального митинга, чтобы показать миру, что в Арцахе живет народ, который не только терпит трудности и азербайджанскую блокаду, но и также готов дружно бороться за право жить на своей родине.