Ես բացառում եմ, որ առանց ադրբեջանցիների պահանջները բավարարելու Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը բացվի: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը:
«Կամ ադրբեջանցիները պետք է փորձեն իրենց գոնե նվազագույն ծրագրերից ինչ-որ մի բան ստանալ, կամ առնվազն պետք է ստանան խոստում, որ հայկական կողմն այդ պահանջները այս կամ այն ժամկետում կկատարի: Քաղաքականության մեջ, առավել եւս, որ ուժն ու նախաձեռնությունն իրենց ձեռքն է, իրենք չեն հրաժարվի իրենց պահանջներից: Սա հաստատապես երկար ժամանակ պլանավորված, ծրագրված, դերաբաշխված հատուկ օպերացիա է Ադրբեջանի կողմից եւ իրականացվում է այդ երկրի հատուկ ծառայությունների կողմից: Իրենք բաց տեքստով իրենց նպատակներն ասում են՝ նախ, հայկական կողմից պոկել այն, ինչն իրենք անվանում են «Զանգեզուրի միջանցք», երկրորդը, պոկել խաղաղության պայմանագիր, որտեղ Արցախի հարցը կմատուցվի որպես Ադրբեջանի ներքին հարց, եւ նվազագույն ծրագիրը՝ Լաչինի միջանցքի վերահսկողություն եւ հանքի վերահսկողություն»,-ասաց Կիվիրյանը:
Նա նկատեց, որ հիմա փաստացի, ադրբեջանցիները փակ պահելով Լաչինի միջանցքը եւ առանձին դեպքերի համար բացելով, իրականացնում են այդ միջանցքը վերահսկելու գործառույթ. «Ինչ վերաբերում է հանքերին, այստեղ նպատակը Արցախի ներքին հարցերի մեջ մտնելն է: Ադրբեջանն ասում է՝ սա իմ տարածքն է, ես իրավունք ունեմ մտնել, ստուգել: Հիմա նրանք պետք է կամ փորձեն կյանքի կոչել իրենց նվազագույն ծրագիրը, կամ ստանան ծանրակշիռ խոստումներ հայկական կողմից, կամ ռուսական կողմի միջնորդությամբ երաշխավորված, թե հայկական կողմն ինչ ժամկետներում է դրանք իրականացնելու»,-ասաց քաղաքական վերլուծաբանը:
Նրա ներկայացմամբ, ըստ ռուսական կողմի տարածած հայտարարության, իրենք սպասում են, որ հայկական կողմը իր կարծիքն արտահայտի. «Այս պահանջների կատարումը կբերի նրան, որ ոչ միայն ադրբեջանցիները հետ չեն կանգնի հաջորդ պահանջներից, այլեւ արդեն ուժեղացած դիրքերից կսկսեն մնացած իրենց պահանջները: Երբ Ադրբեջանը ստանում է մեզնից ինչ-որ մի բան, ինքը ոչ թե կանգնում է, այլ շարունակում է առաջ տանել մնացած պահանջները: Հիմա զիջել սա նշանակում է ճանապարհ բացել մնացած պահանջների համար»:
Հարցին, թե ինչու հենց հիմա Ադրբեջանը գնաց այս քայլին, Կիվիրյանը պատասխանեց, որ դա պայմանավորված է ռուսական կողմի դիրքերի թուլացմամբ, Ադրբեջանը վստահ է, որ ինքը հակահարված ռուսների կողմից չի ստանա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի դիրքորոշմանը, Կիվիրյանն ասաց. «Գործող իշխանությունները 4 տարվա ընթացքում միշտ փորձել են մեղավորներ գտնել, կամ նախկիններն են մեղավոր, կամ ռուսները, կամ նախկինները նախկինում Լաչինը ծախել են ռուսներին: Բայց իրականությունն այն է, որ իրենք երկիրը հասցրել են այն իրավիճակին, որ Ադրբեջանը Հայաստանին անգամ որպես սուբյեկտ չի ընկալում: 100 հազար ՀՀ քաղաքացի արգելափակվել է եւ դու որպես պետություն ոչինչ չես նախաձեռնում այս ուղղությամբ»:

Я исключаю, что без удовлетворения требований азербайджанцев будет открыта дорога, связывающая Арцах с Арменией. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
«Либо азербайджанцы должны попытаться добиться хотя бы минимума из запрограммированного, либо, по крайней мере, должны получить обещание, что армянская сторона выполнит эти требования в тот или иной срок. Сила и инициатива на их стороне, они не откажутся от своих требований. Это тщательно спланированная, распределенная по ролям специальная операция, осуществляемая спецслужбами этой страны. Они открытым текстом говорят о своих целях: во-первых, урвать у армянской стороны то, что они называют «Зангезурским коридором», во-вторых, добиться мирного договора, в котором Арцахский вопрос будет преподноситься как внутренний вопрос Азербайджана, и минимальная программа -контроль над Лачинским коридором и рудником», - сказал Кивирян.
Он заметил, что сейчас, фактически, азербайджанцы, держа закрытым Лачинский коридор и открывая его по отдельным случаям, выполняют функцию контроля над этим коридором.
«Что касается рудников, то здесь цель – влезть во внутренние вопросы Арцаха. Азербайджан говорит – это моя территория, и имею право заходить и проводить проверки. Сейчас они должны либо попытаться претворить в жизнь свою минимальную программу, либо получить весомые обещания с армянской стороны, либо при посредничестве российской стороны получить гарантии, в какие сроки армянская сторона их выполнит», - сказал политический аналитик.
По его словам, согласно заявлению российской стороны, они ждут, чтобы армянская сторона выразила свое мнение. «Выполнение этих требований приведет к тому, что азербайджанцы не только не отступят от следующих требований, но и начнут с уже усиленных позиций предъявлять остальные требования. Когда Азербайджан получает от нас что-то, он не останавливается, а продолжает продвигать остальные требования. Поэтому уступить сейчас будет означать открыть путь для остальных требований».
На вопрос, почему именно сейчас Азербайджан пошел на этот шаг, Кивирян ответил, что это обусловлено ослаблением позиций российской стороны, Азербайджан уверен, что не получит отпора от русских.
Что касается позиции Армении, Кивирян сказал: «Действующие власти в течение 4 лет всегда пытались найти виновных: либо виноваты бывшие, либо русские, либо бывшие продали Лачин русским. Но реальность в том, что они довели страну до такой ситуации, что Азербайджан не воспринимает Армению даже как субъект. 100 тысяч граждан Армении заблокированы, и ты, как государство, ничего не предпринимаешь в этом направлении».