Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
NEWS.am-ը վարչապետի աշխատկազմից տեղեկանում է, որ խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԱԻՆ աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
ԱԻ նախարար Արմեն Փամբուխչյանը եւ փոխնախարարները ներկայացրել են ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքները:
Մինչ խորհրդակցությունը վարչապետը ծանոթացել է ԱԻՆ Փրկարար ծառայության տեխնիկական միջոցներին եւ դրանց հնարավորություններին:
Քննարկման շրջանակում զեկուցվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման ակադեմիայում իրականացվել է ղեկավար կազմի եւ մասնագետների վերապատրաստում, հրշեջ փրկարարների վերապատրաստում: Ընթացիկ տարվա ընթացքում ակադեմիա է ընդունվել 454 ուսանող` նախորդ տարվա 252-ի փոխարեն: Ակադեմիայում ձեւավորվել է IT լաբորատորիա:
Նշվել է, որ ակադեմիայի նպատակն է` բնակչության մոտ անվտանգության մշակույթի ձեւավորումը, արտերկրի առաջատար ուսումնական հաստատությունների հետ ծրագրերի եւ փորձի փոխանակումը:
Հաջորդիվ ներկայացվել են սեյսմիկ վտանգի գնահատման եւ ռիսկի նվազեցման ուղղությամբ ընթացիկ աշխատանքները, որոնց շրջանակում իրականացվել են քարտեզների թվայնացում, սեյսմիկ ռիսկի հաշվարկ, արդիականացվել են Կարբիում եւ Առուճում գործող GPS կայանները: Հաշվետու ժամանակահատվածում տարհանման վարժանքներին մասնակցել է շուրջ 50 հազար մարդ:
Անդրադառնալով Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնի գործունեությանը` պատասխանատուներն անդրադարձել են տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության ոլորտում իրականացված փորձաքննություններին: Նշվել է նաեւ, որ ընթացիկ տարում իրականացվել է ավելի քան 400 վերելակի շահագործման փորձաքննություն:
Տեղեկացվել է, որ մշակվել է Հրագործական արտադրատեսակների պահեստների շահագործման տեխնիկական կանոնների մասին օրենսդրական նախագիծը, որի նպատակն է՝ հրագործական նյութերի ոլորտի կարգավորումը, արտադրական վտանգավոր օբյեկտների համապատասխանեցումն անվտանգության պահանջներին:
Ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի գործունեության շրջանակում աշխատանքներն ուղղված են եղել արտակարգ իրավիճակների կանխարգելմանը, բնակչությանն անհապաղ օգնության ցուցաբերումը: Կենտրոնի միջոցով այս տարվա ընթացքում վերապատրաստվել է 226 փրկարար: Առաջիկայում վերապատրաստում է անցնելու եւս 200 փրկարար:
Շտապ բուժօգնության ծառայության 103, Ոստիկանության 102, եւ ԱԻՆ 911 ծառայությունների համար ստեղծվել է զանգերի միասնական կենտրոն, որը վերոնշյալ ծառայություններին թույլ է տալիս անհրաժեշտ տեղեկատվությունը գործընկերներին փոխանցել կոճակի մեկ հպումով: Մեկ միասնական հեռախոսահամարը կներդրվի առաջիկայում:
Այնուհետեւ ներկայացվել է Աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարությունը եւ դրա իրականացման գործողությունների ծրագիրը: Նշվել է, որ ռազմավարության նպատակներն են` արտակարգ իրավիճաների կանխումը, աղետների ռիսկի նվազեցումն ու կառավարումը, աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում ներդրումների ներգրավումը, արդյունավետ արձագանքման եւ հետաղետային վերականգնման ուղղությամբ կարողությունների զարգացումը:
Ռազմավարությամբ սահմանված են 21 նպատակ եւ 35 միջոցառում, որոնց ֆինանսավորման աղբյուրները եւ կանխատեսվող չափերը հստակեցված են:
Ռազմավարությամբ ակնկալվում է իրականացնել բնակչության պաշտպանության պլանավորում, բնակչության վաղ ազդարարման կենտրոնացված համակարգի, մշտադիտարկման համակարգի ներդրում, մասնագետների պատրաստում եւ վերապատրաստում` միջազգային փորձի հիման վրա:
Ակնկալվում է, որ ռազմավարությունը կընդունվի հաջորդ տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում:
Զեկուցվել է նաեւ, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում հանրապետությունում վերագործակվել եւ տեղադրվել են 1053 շչակներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային համագործակցության ուղղությամբ նախանշված հիմնական առաջնահերթություններին: Տեղեկացվել է, որ 2022 թվականին իրականացվել են 13 միջազգային ծրագրեր: Աշխատանքներն ուղղված են եղել նաեւ ապաստարանների կառուցմանն ու կահավորմանը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը` վարչապետն անդրադարձել է ապաստարանների` միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելիության պահպանմանը, Փրկարար ծառայության գործունեության մակարդակի բարձրացմանը: «Մեր խնդիրը պետք է լինի Փրկարար ծառայության ստանդարտը փոխելը, կամավոր ատեստավորման ինստիտուտը պետք է մտնի նաեւ այս համակարգ: Մենք պետք է ժամանակակից ամենաբարձր ստանդարտների Փրկարար ծառայություն ունենալու խնդիր դնենք, որը պետք է աշխատավարձի չափերով եւ սոցիալական երաշխիքներով ամրագրվի: Այստեղ պետք է լավագույն ժամանակակից չափանիշներով առաջնորդվենք եւ առաջիկայում կենտրոնանանք այդ տրամաբանության վրա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հետաքրքրվել է Փրկարար ծառայության տեխնիկական կարիքների, ենթակառուցվածքների հագեցվածության վերաբերյալ եւ ընդգծել վերոնշյալ ծառայության զարգացման ռազմավարություն ու ճանապարհային քարտեզ ունենալու անհրաժեշտությունը:

Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство по чрезвычайным ситуациям с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьер Мгер Григорян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр финансов Тигран Хачатрян, министр по чрезвычайным ситуациям Армен Памбухчян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Министр по чрезвычайным ситуациям Армен Памбухчян и заместители министра представили проделанную министерством работу по отраслевым направлениям.
До начала совещания премьер-министр ознакомился с техническими средствами Спасательной службы МЧС и их возможностями.
В рамках обсуждения было доложено, что за отчетный период в Академии кризисного управления МЧС проведена стажировка руководящего состава и специалистов, переподготовка пожарных-спасателей. В текущем году в Академию было принято 454 студента вместо 252 в прошлом году. В Академии создана лаборатория информационных технологий.
Было отмечено, что целью Академии является формирование культуры безопасности у населения, обмен программами и опытом с ведущими зарубежными учебными заведениями.
Затем были представлены текущие работы в направлении оценки сейсмического риска и снижения риска. В рамках этих работ были оцифрованы карты, проведен расчет сейсмического риска, модернизированы GPS-станции в Карби и Аруче. В учениях по эвакуации за отчетный период приняли участие около 50 тысяч человек.
Коснувшись деятельности Национального центра технической безопасности, ответственные лица коснулись проведенных экспертиз в области технической и пожарной безопасности. Также было отмечено, что в текущем году были проведены проверки работы более 400 лифтов.
Было отмечено, что разработан законопроект о технических регламентах эксплуатации складов взрывчатых веществ, целью которого является регулирование сферы взрывчатых материалов, приведение опасных производственных объектов в соответствие с требованиями безопасности.
В рамках деятельности Российско-армянского центра гуманитарного реагирования проведены работы по предотвращению чрезвычайных ситуаций и оказанию экстренной помощи населению. В этом году через Центр прошли обучение 226 спасателей. В ближайшее время обучение пройдут еще 200 спасателей.
Создан единый колл-центр для служб Скорой помощ - 103, полиции - 102 и МЧС - 911, что позволяет вышеперечисленным службам одним нажатием кнопки передавать необходимую информацию своим коллегам. В ближайшее время будет введен единый номер телефона.
Затем были представлены Национальная стратегия управления рисками бедствий и План действий по ее реализации. Было отмечено, что целями стратегии являются: предотвращение чрезвычайных ситуаций, снижение риска бедствий и управление ими, привлечение инвестиций в сферу снижения риска бедствий, наращивание потенциала для эффективного реагирования и восстановления после бедствий.
Стратегией установлены 21 цель и 35 мероприятий, источники финансирования и предполагаемые объемы которых уточняются.
В рамках Стратегии предполагается реализация планирования защиты населения, внедрение централизованной системы раннего оповещения населения, системы мониторинга, подготовка и обучение специалистов на основе международного опыта.
Ожидается, что стратегия будет принята в первом квартале следующего года.
Было доложено также, что в текущем году в республике перезапущено и установлено 1053 сирены систем оповещения.
Были также затронуты основные приоритеты международного сотрудничества. Было отмечено, что в 2022 году реализовано 13 международных программ. Работы также были направлены на строительство и оснащение убежищ.
Подводя итоги встречи, премьер-министр коснулся соблюдения соответствия убежищ международным стандартам, повышения уровня деятельности Спасательной службы. «Наша задача должна состоять в том, чтобы изменить стандарт Спасательной службы, институт добровольной аттестации должен войти также в эту систему. Мы должны поставить задачу иметь Спасательную службу самого высокого современного уровня, что должно быть закреплено размером зарплаты и социальными гарантиями. Здесь мы должны руководствоваться лучшими современными стандартами и далее двигаться вперед в рамках этой логики», - сказал Пашинян.
Премьер-министр поинтересовался техническими потребностями Спасательной службы, оснащенностью инфраструктуры и подчеркнул необходимость наличия стратегии и дорожной карты для развития вышеупомянутой службы.