Հնարավոր է մինչև տարվա վերջ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, եթե Ադրբեջանը դրական արձագանքի։ Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 22-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Կախված է Ադրբեջանից, Հայաստանը շարունակում է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում խաղաղություն հասատատելու ուղղությամբ ու, այս առումով, ՀՀ-ն իր քայլը կատարել է», - նշեց նա՝ ընդգծելով, որ ստեղծված ճգնաժամը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս Ադրբեջանի ոչ կոնստրուկտիվ, ապակառուցողական դերը տարածաշրջանում։
«Երբ որ խաղաղության բանակցություններ են ընթանում, Ադրբեջանը փակում է Լաչինի միջանցքը։ Ադրբեջանի իշխանությունն է այդ շրջափակումը կազմակերպել, իրավիճակը շարունակում է մնալ ճգնաժամային», - ասաց Արմեն Գրիգորյանը։

If Azerbaijan will react positively and the signing of the agreement is possible before the end of the year, Secretary of Armenia's Security Council Armen Grigoryan told reporters in Parliament on Thursday.
"Everything depends on Azerbaijan, Armenia continues its efforts to establish peace in the region, and it has made its step in this regard," Grigoryan said, stressing that the emerging crisis once again shows Azerbaijan's unconstructive and destructive role in the region.
"At a time when peace talks are underway, Azerbaijan closes Lachin corridor. The Azerbaijani authorities organized this blockade and the situation remains crisis," he concluded.