Այն, որ այսօրվա իշխանությունները ճնշման ներքո են, միանշանակ է, այն, որ նրանք բանակցությունները տարել են այն ուղիով, որ ուղիով ուզում է թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, այսինքն հրաժարվել Արցախից, եւս միանշանակ է: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 26-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Իսկ այն, որ այսօրվա իշխանությունները հրաժարվում են գնալ մասնակցել բանակցությունների, անընդունելի է: Ընդհակառակը, բանակցությունների վայրն այն հարթակն է, որտեղ դու կարող ես գնալ եւ պարզ բանակցային համապատասխան մարտավարություն, հնարամտություն օգտագործելով, համայն աշխարհին,. Նաեւ դիմացի մարդկանց բացատրել՝ որոնք են մեր շահերը: Իրենք հայտնվել են այսպիսի իրավիճակում, որովհետեւ երկակի խաղեր են տանում: Առաջինը ՌԴ-ն, որը տեղում, գետնի վրա միակ երաշխավորն է Արցախի իր խաղաղապահի գործունեությամբ, չնայած այդտեղ էլ որոշակի խնդիրներ կան, բայց Արցախի ու հայ ժողովրդի շահերի համար պետք է պայքարել: Մյուս կողմից իրենք գնում են դեպի Արեւմուտք, դեպի վաշինգտոնյան փաստաթուղթ, պայմանավորվածություններ: Չեմ ասում՝ չպետք է գնալ խաղաղության, Արեւմուտքի հետ հարաբերություններ չպետք է ունենալ, բայց պետք է ռեալ նայել այսօրվա գործընթացին: Այսօրվա ռեալ երաշխավորն Արցախում եւ Հայաստանում, որը կարող է նաեւ համապատասխան գործիքակազմեր օգտագործել, դա ՌԴ-ի եւ նրա խաղաղապահի ուժերի հետ համագործակցությունն է»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է տեղեկություններին, թե հնարավոր է՝ այսօր Լաչինի միջանցքը բացվի, Սեյրան Օհանյանն ասաց. «Ես էլ եմ լսել, բայց ուզում եմ ասել հետեւյալը՝ ճանապարհը բաց լինի, թե փակ, յուրաքանչյուր իրավիճակում մենք պետք է ուղիներ ընտրենք, պետք է ընտրենք այն կարեւորը, որը պետք է հայ ժողովրդին համախմբի: Պետք է գտնել այն ուղիները, որոնք ուղղված են եւ անվտանգության ապահովման խնդիրներին, եւ նաեւ միջազգային երաշխիքներ ձեւավորելուն»:
Նա ընդգծեց, որ այսօր հիմնական դերակատարը այս պայքարում պետք է լինի արցախցին, եւ հիմնական դերակատարողը, որը Արցախին պետք է աջակցի, դա ամբողջ հայ ժողովուրդն է, Հայաստանն ու Սփյուռքը. «Հիմա պետք է սպասենք, տեսնենք՝ երբ կբացեն ճանապարհը, բայց այն, որ ճնշումները միջազգային հանրության կողմից, եւ նաեւ Հայաստանի կողմից պետք է շարունակվի Ադրբեջանի նկատմամբ, դա միակ ուղին է»:

То, что на сегодняшние власти оказывается давление, - это однозначно, то, что они повели переговоры так, как хочет турецко-азербайджанский тандем, то есть отказ от Арцаха, - это тоже однозначно. Об этом заявил в беседе с журналистами в НС 26 декабря экс-глава Министерства обороны РА, руководитель парламентской фракции блока «Армения» Сейран Оганян.
«А то, что сегодняшние власти отказываются от участия в переговорах, просто неприемлемо. Наоборот, место переговоров – это площадка, где нужно применить соответствующую переговорную тактику, изобретательность, причем на весь мир. Кроме того, людям напротив можно объяснить, какие у нас интересы. Власти оказались в такой ситуации, потому что ведут двойную игру.
Первая - это Российская Федерация, которая своей миротворческой деятельностью является единственным гарантом Арцаха, хотя там есть определенные проблемы, но мы должны бороться за интересы Арцаха и армянского народа. С другой стороны, они направляются в сторону Запада, к вашингтонскому документу и договоренностям. Я не говорю, что мы не должны идти к миру, не должны иметь отношений с Западом, но на сегодняшний процесс надо реально смотреть. Сегодняшним реальным гарантом в Арцахе и Армении, который также может использовать соответствующие инструментарии, является сотрудничество с Российской Федерацией и ее миротворческими силами», - заявил Оганян.
Что касается информации о том, что сегодня возможно открытие Лачинского коридора, то он сказал: «Я тоже слышал об этом, но хочу сказать следующее: открыта дорога или закрыта, в каждой ситуации мы должны выбирать пути, то важное, что должно объединить армянский народ. Необходимо найти пути, которые направлены на вопросы обеспечения безопасности, а также на формирование международных гарантий».
Экс-глава МО подчеркнул, что сегодня основным актором в этой борьбе должен быть арцахец, а его должен поддержать весь армянский народ, Армения и Диаспора. «Надо подождать и посмотреть, когда откроется дорога, но давление международного сообщества, а также Армении должно продолжаться в отношении Азербайджана - это единственный путь», - заключил депутат.