Մինչև չհստակեցվի Հայաստանի դիրքորոշումը այս հարցում, և մինչև մենք չփոխենք նահանջողական քաղաքականությունը և ազգային-ազատագրական շունչ չտանք, ապա Ադրբեջանն անշեղորեն կատարելու է իր ցեղասպանական ծրագիրը։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 26-ին, Ազնավուրի հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախկին ՄԻՊ Լարիսա Ալավերդյանը։
«Հայաստանում ամենափոքր հայկական համայնքն է, չենք տեսնում այն միասնականությունը, որ տեսել ենք Արցախյան շարժման ժամանակ, ճիշտ ժամանակն է Արցախյան շարժում հայտարարել և սկսել ազգովի աշխատել այդտեղ։ Նորանկախ Հայաստանն այդպես էլ չի ճանաչել Ադրբեջանին որպես ցեղասպանական սուբյեկտ։ Միջազգային հարթակներից Ադրբեջանին որպես ցեղասպանական սուբյեկտ ճանաչելու բանաձևերը հնչել են, իսկ Հայաստանից՝ ոչ»,- նշեց նախկին ՄԻՊ-ը։
Ալավերդյանն անդրադառնալով ՀՀ իշխանության կողմից պարբերաբար առաջ բերվող «խաղաղության օրակարգին», նշեց. «Երբ հիմա խոսում են արհեստածին խաղաղության օրակարգից, մենք հստակեցնենք, որ խաղաղության օրակարգը վրա է հասնում այն ժամանակ, երբ ագրեսոր պետությունը հստակ կանչվում են պատասխանատվության, ընդունում են իրենց հանցագործությունը, ինչից հետո անցնում են խաղաղության օրակարգին»։
Հիշեցնենք, որ արդեն երկու շաբաթ է Արցախը կտրված է աշխարհից ու Հայաստանից։ Մոտ 120 հազար արցախցի մնացել է շրջափակման մեջ։ Ավելի քան 1100 մարդ, որից 270-ը անչափահաս, չի կարողանում վերադառնալ սեփական տները։ Ճանապարհի՝ փակ լինելու պատճառով Արցախում հումանիտար ճգնաժամի ռիսկն օրեցօր մեծանում է։ Ամեն օր Հայաստանից 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք հնարավոր չի լինում հասցնել Արցախ։

Пока Армения не прояснит позицию по этому вопросу, пока мы не изменим пораженческую  политику, Азербайджан будет неуклонно осуществлять свой геноцидальный план. Об этом сегодня, 26 декабря, заявила журналистам на площади Азнавура бывший омбудсмен Армении, Лариса Алавердян.
«В Армении  самая маленькая армянская община, мы не видим того единства, которое мы видели во время арцахского движения, сейчас самое время объявить об арцахском движении и начать работать  как нация. Новая независимая Армения никогда не признавала Азербайджан субъектом геноцида. Резолюции о признании Азербайджана субъектом геноцида прозвучали с международных площадок, но не из Армении», - отметила она.
Касаясь «мирной повестки», регулярно выдвигаемой властями Армении, Алавердян отметила: «Когда они говорят об искусственной мирной повестке… Давайте уточним, что мирная повестка государство-агрессор четко призвано к ответу, признает свое преступление, а затем переходит к мирной повестке».
Напомним, что Арцах уже две недели отрезан от мира и Армении. Около 120 тысяч граждан Арцаха остаются в блокаде. Более 1100 человек, из которых 270 несовершеннолетних, не могут вернуться в свои дома. Из-за закрытия дороги с каждым днем возрастает риск гуманитарного кризиса в Арцахе.