Կարո՞ղ է արդյոք Ռուսաստանը կորցնել իր դիրքերը Կովկասում։ Իհարկե կարող է, պատմության մեջ ծրագրավորված ոչինչ չկա։ Արդյո՞ք դա մեծ պլյուս կլինի Կովկասի համար։ Վստահ չեմ։ Այս մասին, հյուրընկալվելով NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդման տաղավարում, ասաց Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի Եվրատլանտյան անվտանգության կենտրոնի առաջատար գիտաշխատող Սերգեյ Մարկեդոնովը։
Նա հիշեցրեց, որ Ռուսաստանի դուրս գալը Կովկասից, որպես կանոն, ուղեկցվել է շատ լայնածավալ ապակայունացումներով։
Փորձագետը շատ մեծ ռիսկ է համարում Լեռնային Ղարաբաղից խաղաղապահների դուրսբերումը, քանի որ սկսում են վերանալ ազդեցության ուղիների հնարավորությունները թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի վրա։
Սա, նրա խոսքով, կասկածի տակ է դնում Ռուսաստանի շատ դիրքորոշումներ տարածաշրջանում։
«Կովկասն, անկասկած, մնում է Ռուսաստանի համար առաջնահերթություն, սակայն այժմ Ուկրաինան գիտակցության մեջ դուրս է մղել նաեւ երկրի առաջին քաղաքական գործիչներին, եւ հասարակությունն այլ խնդիրներ ունի։ Ռուսաստանի ղեկավարության համար այն, ինչ կատարվում է Ուկրաինայում, ընկալման առումով ավելի մոտ է։ Կովկասը կարեւոր է, բայց հոգեբանորեն դա հեռավոր մի բան է։ Բայց դա չի նշանակում, որ Կովկասը վերանում է ռուսական քաղաքականության ռազմավարական նպատակներից»,- նշեց Մարկեդոնովը։

Может ли Россия потерять свои позиции на Кавказе? Конечно может, в истории нет ничего запрограммированного. Будет ли это большой плюс для Кавказа? Не уверен. Об этом в гостях у Новости Армении – NEWS.am на передаче «Фактор силы» заявил ведущий научный сотрудник Центра евро-атлантической безопасности Института международных исследований МГИМО Сергей Маркедонов.
Он напомнил, что уход России с Кавказа, как правило, сопровождался очень масштабными дестабилизациями.
Эксперт считает очень большим риском уход миротворцев из Нагорного Карабаха, потому что начинают исчезать возможности каналы влияния и на Армению, и на Азербайджан.
Это, по его словам, ставит под вопрос очень многие позиции России в регионе.
«Кавказ, безусловно, остается приоритетом России, но сейчас Украина вытеснила в сознании и первых политиков страны, и общества другие проблемы. Для российского руководства то, что происходит на Украине ближе с точки зрения восприятия. Кавказ это важно, но это в психологическом плане нечто отдаленное. Но это не значит, что Кавказ исчезает из стратегических целей российской политики», – отметил Маркедонов.