Շաբաթ օրը հարյուր հազարավոր մարդիկ դուրս են եկել փողոցներ ամբողջ Ֆրանսիայում՝ փորձելով շարունակել ճնշումը կառավարության վրա՝ կենսաթոշակային բարեփոխումների իր ծրագրերի շուրջ, որոնց թվում է կենսաթոշակային տարիքը 62-ից 64-ի բարձրացնելը:
Նախնական գնահատականները ցույց են տվել, որ երեքշաբթի օրը տեղի ունեցած վերջին բողոքի ցույցից հետո Փարիզում ցուցարարների թիվն աճել է մոտ 20%-ով, հաղորդում է Le Figaro թերթը։
Ինչպես հայտնում է «Коммерсантъ»-ը, հղում անելովBFM TV-ին, Փարիզում կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ չորրորդ զանգվածային բողոքի ցույցի ժամանակ անկարգություններ են սկսվել։ Սեւ հագուստով մարդիկ ճայթրուկներ են վառել, հրկիզել են աղբը եւ ջարդել բանկերի ապակիները։ Ոստիկանությունը միջամտել է։
Le Parisien-ի փոխանցմամբ՝ Փարիզում բողոքի ցույցերին մասնակցում են դպրոցականներ ու ամբողջ ընտանիքներ՝ երեխաների հետ միասին։ Ցուցարարների մեծ հոսքի պատճառով ոստիկանությունը փակել է Փարիզի կենտրոն տանող այլընտրանքային ուղիները։
Օռլիի օդանավակայանում ամեն երկրորդ չվերթը չեղարկվում է ավիադիսպետչերների գործադուլի պատճառով, հայտնում է BFM TV-ն։ Մյուս օդանավակայանները չեն տուժում բողոքի ակցիաներից: Կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ երթ է ընթանում նաեւ Մարսելում եւ Բորդոյում, Նենսիում եւ Թուլուզում։
Շաբաթ օրվա երթերին ընդառաջ համատեղ հայտարարությամբ երկրի բոլոր խոշոր արհմիությունները կոչ են արել կառավարությանը հետ կանչել օրինագիծը:
Նրանք զգուշացրել են, որ մարտի 7-ից կձգտեն փակուղի մտցնել Ֆրանսիան, եթե իրենց պահանջները չկատարվեն: Փետրվարի 16-ին արդեն գործադուլ է նախատեսված։
Ընդդիմությունն առաջարկել է հազարավոր փոփոխություններ, որպեսզի բարդացնի բանավեճը եւ, ի վերջո, փորձի ստիպել կառավարությանն ընդունել օրինագիծը առանց խորհրդարանում քվեարկության, եւ հրամանագրի միջոցով, ինչը պոտենցիալ կերպով կարող է խաթարել Մակրոնի մնացած մանդատը:
Աշխատանքի դեպարտամենտի գնահատականների համաձայն՝ կենսաթոշակային տարիքը երկու տարով բարձրացնելը եւ նպաստների ժամկետը երկարացնելը լրացուցիչ 17,7 միլիարդ եվրո տարեկան կենսաթոշակային վճարներ կստեղծի, ինչը մինչեւ 2027 թվականը թույլ կտա համակարգին առանց վնասների գործել:
Արհմիությունները ասում են, որ կան դա անելու այլ եղանակներ, օրինակ՝ գերհարուստներին հարկել կամ խնդրել գործատուներին ու հարուստ թոշակառուներին ավելի շատ վճարումներ կատարել:

Сотни тысяч людей вышли на демонстрации по всей Франции в субботу, пытаясь продолжить давление на правительство по поводу его планов пенсионной реформы, включая повышение пенсионного возраста с 62 до 64 лет, передает France 24.
Предварительные оценки показали, что число протестующих в Париже увеличилось примерно на 20% по сравнению с последней акцией протеста во вторник, сообщила газета Le Figaro.
Как передает «Коммерсантъ» со ссылкой на BFM TV, в ходе четвертой массовой акции протеста против пенсионной реформы в Париже начались беспорядки. Люди в черной одежде взрывают петарды, поджигают мусор и крушат витрины банков. Вмешалась полиция.
Как передает Le Parisien, в акции протеста в Париже в том числе участвуют школьники и целые семьи с детьми. Из-за большого наплыва демонстрантов полиция перекрыла альтернативные маршруты, ведущие к центру Парижа.
В аэропорту в Орли отменен каждый второй рейс из-за забастовки авиадиспетчеров, передает BFM TV. Другие аэропорты Иль-де-Франс не затронуты протестами. Шествие против пенсионной реформы также проходит в Марселе и Бордо, Нанси и Тулузе.
В совместном заявлении перед субботними маршами все основные профсоюзы страны призвали правительство отозвать законопроект.
Они предупредили, что будут стремиться поставить Францию в тупик с 7 марта, если их требования не будут выполнены. Забастовка уже запланирована на 16 февраля.
Оппозиция предложила тысячи поправок, чтобы усложнить дебаты и в конечном счете попытаться заставить правительство принять законопроект без голосования в парламенте и посредством указа, что потенциально может подорвать оставшийся мандат Макрона.
Повышение пенсионного возраста на два года и продление периода выплаты пособий принесло бы дополнительные 17,7 миллиарда евро ежегодных пенсионных взносов, что позволило бы системе выйти на безубыточность к 2027 году, согласно оценкам Министерства труда.
Профсоюзы говорят, что есть другие способы сделать это, такие как обложение налогом сверхбогатых или просьба к работодателям или состоятельным пенсионерам вносить больше взносов.