Հայաստանում վերջին տարիների ամենակարեւոր խնդիրներից մեկը եղել եւ մնում է ընտրովի արդարադատությունը։ Փետրվարի 21-ին Ազգային ժողովում՝ Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում այս մասին հայտարարեց հանձնաժողովի ղեկավար, ընդդիմադիր պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին Հայաստանում հետեւողականորեն արձանագրվում են ընտրովի արդարադատության դեպքեր։ Գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովին կալանավորելու որոշումը, ըստ նրա, դրա վառ ապացույցն է։ «Երբ իշխանությունները նպատակահարմար են գտնում, մարդկանց ներում են, իսկ նրանց կատարած հանցագործությունների վրա աչք են փակում։ Սակայն, եթե, օրինակ, Գրիգորի Խաչատուրովը մասնակցում է ընդդիմության հանրահավաքներին, նրա կալանքն անխուսափելի է դառնում։ Սա միայն մեկ բան է նշանակում՝ մենք գործ ունենք ընտրովի արդարադատության դասական դրսեւորման հետ, որը դատապարտելի է եւ ոչ մի դեպքում չի կարող արդարացվել»,- ընդգծեց Թովմասյանը։
Հանձնաժողովի ղեկավարը նշեց, որ ներկայումս քննարկվում են բանակում տեղի ունեցած չարաշահումների հետ կապված բազմաթիվ գործեր։ Այնուամենայնիվ, միայն մի քանիսն են դատապարտվում եւ հայտնվում մեղադրյալի աթոռին: «Բայց միայն այն պաշտոնյաները, ովքեր այս կամ այն չափով ընդդիմանում էին իշխանություններին։ Իսկ նրանք, ովքեր, երբեք չեն քննադատել վարչապետին, նոր պաշտոններ են ստանում եւ վայելում են ազատությունը։ Դասական օրինակը՝ նախկին պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն է, որի ժամանակ բացասական երեւույթներ են նկատվել։ Սակայն նա որեւէ գործով պատասխանատվության չի ենթարկվում։ Ավելին՝ նա հանգիստ Հայաստանի դեսպան է աշխատում ՌԴ-ում», - նկատեց նա։

Одной из самых значимых проблем в Армении в последние годы было и остается избирательное правосудие. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по правам человека и общественным вопросам заявила 21 февраля ее глава, оппозиционный депутат Тагуи Товмасян.
По ее словам, в Армении в последние годы последовательно регистрируются случаи избирательного правосудия. Решение же об аресте генерала Григория Хачатурова, по мнению оппозиционера, является ярким тому подтверждением. «Когда власти считают целесообразным, людей прощают, а на совершенные ими преступления закрывают глаза. Однако если, к примеру, Григорий Хачатуров принимает участие в митингах оппозиции, его арест становится неизбежным. Это означает только одно: мы имеем дело с классическим проявлением избирательного правосудия, что достойно осуждения и ни при каких обстоятельствах не может быть оправдано», - подчеркнула Товмасян.
Глава комиссии отметила, что в настоящее время рассматривается множество дел, связанных со злоупотреблениями в армии. Однако осуждаются и оказываются на скамье подсудимых лишь немногие. «А только те должностные лица, которые в той или иной степени противостояли власти. Ну а те, кто никогда не критиковал премьер-министра, получают новые должности и наслаждаются свободой. Классический пример – экс-министр обороны Вагаршак Арутюнян, при котором наблюдались негативные явления. Однако он не привлекается ни по какому делу. Более того, он спокойно работает послом Армении в России», - заметила парламентарий.