Պաշտոնական Երեւանի համար բանակցությունների ճիշտ բանաձեւը հետեւյալն է՝ խաղաղություն ոչ թե Հայաստանի հաշվին, այլ Հայաստանի համար։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը:
«Երեւանի քաղաքականությունը ազգային կանիբալիզմի փիլիսոփայություն է՝ ուտենք մեր մի մասը, որ մնացածն ավելի ապահով ապրի։ Իրական քաղաքականության մեջ սա հետեւյալն է՝ ես կհամաձայնեմ բոլոր զիջումներին, տեսականորեն խաղաղություն ստանալու համար, բայց չի լինելու նման բան։ Երկրորդ գիծը, որը տանում է Երեւանը, հակառուսական քաղաքականությունն է, ինչը չի ուղեկցվում վիրավորանքներով, սակայն համառ կերպով ողջ պրոցեսը փորձում են տեղավորել արեւմտյան հարթակներում»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ այն, որ մենք փորձում ենք նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի հետագա կյանքը քննարկում ենք այլ հարթակներում, Ռուսաստանից հեռու, շատ վտանգավոր է եւ կարող է ճակատագրական հետեւանքներ ունենալ մեզ համար։ ոչ թե Ռուսաստանի հետ։ Մենք շատ վտանգավոր բան ենք անում։
«Մենք կրակի հետ ենք խաղում։ Մեր բոլորի ճակատագիրը որոշում է մեկ հոգի իր ստվերային հանդիպումներին։ Մենք փորձում ենք նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի համահեղինակներից մեկին հեռացնել հետագա գործողություններից, ինչը պոտենցիալ կոնֆլիկտ է։ Հարավային Կովկասում ընթանում է Հարավային Կովկասի նոր ճարտարապետությունը»,- նշեց նա։
Ըստ Վահե Հովհաննիսյանի՝ ամենավտանգավորն այն է, որ մենք տեղի ունեցող գործընթացների մասին ադրբեջանական լրատվամիջոցներից, միջազգային գործընկերներից, բայց ոչ Երեւանից, եւ Ստեփանակերտից։
«Ամեն ինչ կատարվում է շատ արագ։ Մեկ երեկոյի ընթացքում Արցախում փոփոխություններ են լինում, Արմեն Աշոտյանն է փաստաթուղթ հրապարակում,  եւ որ ամենավտանգավորն է՝ մենք չգիտենք՝ ինչ է կատարվում ստվերում։ Հայաստանը խաղադրույք է դրված մեծ սեղանին։ Ամեն ժամի կարող է լինել նոր հայատարություն, որն ավելի մեծ ռիսկեր է պարունակում։ Խնդիրը Ռուբեն Վարդանյանը չէ, Արայիկ Հարությունյանը չէ, այլ մթնոլորտն է, որը կա պաշտոնական Ստեփանակերտում եւ հայ հասարակության մեջ»,- ընդգծեց Վահե Հովհաննիսյանը։

Для официального Еревана правильная формула переговоров следующая: мир не за счет Армении, а для Армении. Об этом заявил в беседе с журналистами 24 февраля соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Политика Еревана - философия национального каннибализма: съедим часть себя, чтобы остальные могли жить более обеспеченно. В реальной политике это выглядит так: я соглашусь на все уступки для теоретического достижения мира, но ничего подобного не будет. Второй вектор - антироссийская политика, которая не сопровождается оскорблениями, но весь процесс упорно пытаются разместить на западных платформах», - заявил Ованнисян.
По его словам, то, что мы пытаемся обсуждать дальнейшую судьбу документа от 9 ноября на других площадках, далеких от России, очень опасно и может иметь для нас фатальные последствия, а не для России. Мы предпринимаем нечто очень опасное, считает эксперт. «Мы играем с огнем. Судьбу всех нас на своих теневых встречах решает один человек», - сказал он.
Самое опасное то, что о происходящих процессах мы узнаем из азербайджанских СМИ, от международных партнеров, но не из Еревана и Степанакерта, заметил Ованнисян. «Все происходит очень быстро. За один вечер в Арцахе происходят изменения, и самое опасное то, что мы не знаем, что происходит в «тени». Армения - это ставка в большой игре. В любой час может быть новое заявление, содержащее еще большие риски. Проблема не в Рубене Варданяне, не в Араике Арутюняне, а в той атмосфере, которая существует в официальном Степанакерте и армянском обществе», - заключил соучредитель группы «Альтернативные проекты».