Թուրքիայի բերած նախապայմանների պատճառով է, որ Հայաստանը երկար տարիներ չի կարողացել հարաբերություններ հաստատել նրա հետ, որովհետև Հայաստանը չի նահանջել սկզբունքային կետերից, Թուրքիան էլ չի նահանջել իր սկզբունքներից։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 25-ին, «Բեկում» համաերիտասարդական ֆորումին իր ելույթում ասաց պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԵՊՀ արեւելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Թուրքիան Հայաստանի անկախացումից ի վեր իր առջև դրել է մի քանի նախապայման, որոնցից հայտնի է երեքը՝ Արցախի Հանրապետությունը Թուրքիան չի ճանաչում, Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը չի ճանաչում և նրա հստակ պահանջն է՝ Արցախը տեսնել Ադրբեջանի կազմում, Հայոց Ցեղասպանությունը Թուրքիան չի ճանաչում և պահանջում է, որ հայությունը նույնպես հանի իր քաղաքական առաջնահերթությունից, սահմանների ճանաչում, այսինքն՝ պատմական հիշողության ուրացում և հայության հավաքական հիշողության պատմական Հայաստան եզրույթի վերացում։ Այդ նախապայմաններին գումարվել են նոր նախապայմաններ, որոնցից ամենահայտնին «Զանգեզուրի միջանցքն» է»,- նշեց Մելքոնյանը:
Նա շեշտեց՝ այդ երեք նախապայմանների պատճառով է, որ Հայաստանը երկար տարիներ չի կարողացել հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ. «Որովհետև չի նահանջել սկզբունքային կետերից, Թուրքիան էլ չի նահանջել իր սկզբունքներից։ Չնայած որ հայտարարում են, որ պրոցեսը գնում է առանց նախապայմանների, հստակ ասում է՝ եթե Հայաստանը հարաբերությունները կկարգավորի Ադրբեջանի հետ և կստորագրի խաղաղության պայմանագիր, որի համապատկերում Արցախը կճանաչվի Ադրբեջանի մաս, ապա Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերություններ կհաստատի։ Այսինքն՝ Թուրքիան չի նահանջել իր նախապայմաններից»:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը միշտ հայտարարել է, որ կողմ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հետ հաստատմանը, սակայն դեմ է նախապայմաններին. «Սա եղել է պետական գիծ»:
Ռուբեն Մելքոնյանն ասաց, որ Հայաստանի երեք նախագահներն էլ դեմ չեն եղել Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելուն. «Նրանք Թուրքիայի ղեկավարների հետ հանդիպելու, շփվելու հարցում բարդույթներ չեն ունեցել, ինչու, որովհետև երեք նախագահներն էլ եղել են հաղթած պետականության նախագահներ, իրենք իրենց անձնական մասնակցությունն են ունեցել այս պետականության և հաղթանակի կերտման հարցում և Թուրքիայի ղեկավարների հետ նախկինում եղած հանդիպումները մեզ համար որևիցե բարույթ առաջացնող իրավիճակ չի ստեղծել»:
Նա նշեց, որ 30 տարվա ընթացքում Թուրքիայի ղեկավարները, այդ թվում՝ Էրդողանը, միշտ ավելի խուսափող դիրքում են եղել Հայաստանի ղեկավարների հետ հանդիպելու համար. «Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահների հետ հանդիպելը նրանց համար ավելի քան բարդույթավորված էր, որովհետև հասարակական ընկալման մեջ այդ անձինք Ադրբեջանին հաղթած անձինք էին:
Արևելյան ընկալմամբ պարտվածի հետ հանդիպելը ոչ միայն կարելի է, այլ նաև ցանկալի է, որովհետև հանդիպումով ևս մեկ անգամ ամրագրում ես քո հաղթած լինելը, որ դու հաղթելով հանդերձ հանդիպում ես պարտվածի հետ: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ պարտված ղեկավարն ախտահարում է պետության հնարավորությունները: Այս ընթացքը մեզ տանում է դեպի թուրքական նավահանգիստ, որտեղ թուրքական խաղի կանոններ են: Այդ պայմանները ու Հայաստանը ոևպես պետականության գոյություն անհամադրելի են»:

Из-за предусловий, выдвинутых Турцией, Армения уже много лет не может наладить с ней отношения, поскольку РА не отступила от своих принципов, а Турция, в свою очередь, не отступила от своих принципов. Об этом заявил в своем выступлении на Всемолодежном форуме «Бекум» 25 февраля доктор исторических наук, профессор, декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета Рубен Мелконян.
«С момента обретения Арменией независимости Турция поставила перед ней несколько предварительных условий, три из которых известны - Турция не признает Республику Арцах, не признает право армян Арцаха на самоопределение и Арцах должен быть в составе Азербайджана. Турция не признает Геноцид армян и требует, чтобы и армяне убрали все это из своего политического приоритета, признание границ, то есть отрицание исторической памяти и устранение термина историческая Армения из коллективной памяти армян. К этим предпосылкам прибавились еще и новые, самым известным из которых является «Зангезурский коридор», - заявил Мелконян.
Он подчеркнул, что именно из-за этих трех предпосылок Армения уже много лет не может наладить отношения с Турцией. «Потому что не отступила от своих позиций, а Турция, в свою очередь, не отступила от своих принципов. Хотя они заявляют, что процесс идет без предварительных условий, но четко говорится, что Турция установит отношения с Арменией, если Ереван урегулирует отношения с Баку и подпишет мирный договор, в контексте которого Арцах будет признан частью Азербайджана. То есть Турция не отступила от своих предварительных условий», - сказал эксперт.
Как подчеркнул декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета, Армения всегда заявляла, что выступает за установление отношений с Турцией, но при этом она против предварительных условий. «Это была государственная линия», - заметил он.
Мелконян напомнил, что ни один из президентов Армении не был против установления отношений с Анкарой. «У них не было никаких трудностей по части встреч и общений с руководителями Турции. Почему? Потому что все три президента были руководителями государства-победителя, они имели свое личное участие в деле создания этой государственности и победы», - подчеркнул профессор.
Он отметил, что на протяжении 30 лет лидеры Турции, включая Эрдогана, всегда были в более избегающей позиции по части встреч с руководителями Армении. «Встреча со вторым и третьим президентами Армении была для них более чем сложной, потому что в общественном восприятии эти лица победили Азербайджан. В восточном восприятии встретиться с проигравшим не только можно, но и желательно, потому что таким образом еще раз подтверждаешь, что ты выиграл. История показывает, что побежденный лидер подрывает возможности государства. Этот курс ведет нас в турецкий порт, где царят правила турецкой игры. Данные условия и существование Армении как государства несовместимы», - заключил Мелконян.