Կան ՄԻԵԴ-ի 6 վճիռներ Ադրբեջանի դեմ, որոնք վերաբերում են հայկական հարցերին: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 27-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքով, դրանցից են «Մինասյան, Մակուչյանն ընդդեմ Ադրբեջանի եւ Հունգարիայի», «Սարիբեկյանը, Բալյանը ընդդեմ Ադրբեջանի», «Բադալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի», «Խոջոյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» եւ մի շարք այլ գործեր:
«Սրանցից առաջինը Գուրգեն Մարգարյանի կացնահարման դեպքով վճիռն է, մնացած վճիռները վերաբերում են քաղաքացիական անձանց, որոնք կամ սպանվել են, կամ խոշտանգվել են, ապա մահացել են, կամ խեղվել են ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցնելուց հետո լրիվ խաղաղ պայմաններում: Այս վճիռների կատարման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկվում են թե ԱԳՆ-ի կողմից, թե մեր կողմից՝ սերտորեն աշխատելով Ստրասբուրգում մեր ներկայացուցչության հետ: Մենք անընդհատ փորձում ենք այս հարցերը բարձրացնել Նախարարների կոմիտեի օրակարգում: Պետք է Նախարարների կոմիտեից Ադրբեջանին անընդհատ ակտիվորեն գործողություններ գնան այս ուղղությամբ: Մենք նաեւ առաջարկել ենք, որ այս վճիռները մեկ առանձին խմբով լինեն, որովհետեւ վերաբերում են մեկ խնդրի՝ էթնիկ հայերի նկատմամբ վատ վերաբերմունքին: Ես վստահ եմ, որ Ադրբեջանը միյն այս 6 վճիռների մասով չէ, որ խնդիրներ ունի»,-ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը:
Նա նաեւ հայտարարեց, որ այս պահին Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի ՄԻԵԴ–ում 4 գործ կա։ Առաջին գործը վերաբերում է 2020 թվականի պատերազմին հաջորդող 2 ամիսներին (դեկտեմբեր-հունվար) կատարված դեպքերին, երկրորդը վերաբերում է գերեվարված անձանց նկատմամբ ապօրինի դատավարություններին։ Երրորդը` ՀՀ–ի սուվերեն տարածքում Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայության և դրանով իսկ մարդու իրավունքների խախտման մասին է, իսկ չորրորդն էլ ներառում է 2022-ի մարտի Փառուխի դեպքերը, Արցախում գազանջատումները, Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցած զարգացումները:
«Ադրբեջանի կողմից հաստատված 33 գերիների դեմ ապօրինի դատավարությունների մասով որոշ տղաների հետ կապված դատարանի` միջանկյալ միջոցներ կիրառելու որոշումների ժամկետները լրացել են, սակայն նրանք շարունակում են բանտում պահվել։ Իրավական գործիքներով մաքսիմալ հնարավոր բոլոր ջանքերն արվել են։ Ցավոք, այս պահին լրացուցիչ որևէ անելիք չունենք այս մասով` եթե նոր փաստեր ենք գտնում, ներկայացնում ենք դատարանին»,–ասաց Կիրակոսյանը։
Նա հավելեց, որ գերեվարված զինծառայողների դատավարությունը բեմականացված էր՝ որոշակի ժամանակահատված հայ զինծառայողներին Ադրբեջանում պահելու համար։

There are six judgments of the European Court of Human Rights (ECtHR) against Azerbaijan, which refer to Armenian issues. Yeghishe Kirakosyan, the representative of Armenia for international legal affairs, told this to a press conference Monday.
"The first of these is the verdict in the case of [Armenian military officer] Gurgen Margaryan being axed [to death by Azerbaijani officer Ramil Safarov in 2004 in Hungary]. The rest of the verdicts refer to [Armenian] civilians who were either killed or tortured, then died or were maimed after coming under Azerbaijani control in completely peaceful conditions," said Kirakosyan.
Also, he informed that at the moment there are four cases of Armenia vs. Azerbaijan at the ECtHR. The first case refers to the incidents that took place in the two months—December and January—following the 2020 war, the second refers to Azerbaijan’s illegal trials of captured Armenians, the third is about the presence of the armed forces of Azerbaijan in the sovereign territory of Armenia and the resultant violation of human rights by Azerbaijan, and the fourth case includes the incidents in Parukh village of Artsakh (Nagorno-Karabakh) in March 2022, the natural gas cuts in Artsakh by Azerbaijan, and the ongoing developments at the Lachin corridor.
"Regarding the illegal trials against 33 [Armenian] captives confirmed by Azerbaijan, the terms of the court's decisions to apply interim measures regarding some boys have expired, but they continue to be kept in prison. All possible efforts with legal tools have been made. Unfortunately, at the moment we do not have anything additional to do in this regard. If we find new facts, we submit them to the court," Kirakosyan said.
He added that the Azerbaijani trial of captured Armenian servicemen was staged in order to keep these soldiers in Azerbaijan for a certain period of time.