Հաագայի դատարանի որոշումը մեր կողմից օգտագործվելու է միջազգային բոլոր ատյաններում, եւ ես առնվազն խոստանում եմ, որ ադրբեջանցիները դրանից երջանիկ չեն լինելու: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 28-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ նդրադառնալով Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացրած որոշմանը, որով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին ապահովել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների եւ բեռների երկկողմանի անխափան տեղաշարժը:
Անդրադառնալով Ալիեւի հայտարարությանը, որը հույս էր հայտնել, որ 2023-ը բեկումնային է լինելու Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորելու հարցում, ԱԺ նախագահն ասաց. «Ես չգիտեմ՝ ինքն ինչ նկատի ունի, որովհետեւ նա մի օր մի բան նկատի ունի, հետո պարզվում է՝ ուրիշ բան նկատի ուներ, հետո պարզվում է ինքը ներքին լսարանի համար էր ասում: Անշնորհակալ գործ եմ համարում մեկնաբանել իր ասածները: Մենք մեր երկրի շահերն առաջ տանելու, մեզ համար լավ պայմաններ ստանալու ուղղությամբ պետք է աշխատենք»:
Հարցին՝ ո՞վ պետք է լինի այն միջազգային երաշխավորը, որը պետք է ապահովի ԼՂ ժողովրդի իրավունքները, նա պատասխանեց. «Ով կարող է իրականացնել դա հողի վրա: Եթե ենթադրենք, ինչ-որ մի երկիր ցանկություն ունի, բայց չի կարողանալու իրականացնել, այդ համաձայնագիրը ուժ չի ունենալու: Հիմա ձեւական ինչ-որ բան կնքել, հետո ասել՝ չի գործո՞ւմ... Միանշանակ է, որ բոլոր պայմանավորվածությունները պետք է ինչ-որ երաշխիք ունենան: Հիմա մենք ունենք նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիր, որի իրականացումից մենք էլ ենք դժգոհ, ադրբեջանական կողմն էլ է դժգոհություն հայտնում: Պետք է հասկանանք՝ արդյոք մեխանիզմ անհրաժեշտ է: Մենք կարծում ենք, որ մեխանիզմը միանշանակ անհրաժեշտ է»,-հայտարարեց Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով նրան, որ Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել իր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ, արդյոք այդ հարցում առաջընթաց կա, Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց. «Այս պահին տեղեկություն չունեմ, որ որեւէ արձագանք կա, իսկ հնարավոր հանդիպումների քննարկումներ մշտապես կան, բազմաթիվ առաջարկներ կան բոլոր հնարավոր տեղերից»:

Решение Суда ООН будет использовано нами во всех международных инстанциях. И я, по крайней мере, обещаю, что азербайджанцы от этого счастливыми не станут. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 28 февраля спикер Национального Собрания республики Ален Симонян, касаясь принятого Международным судом ООН решения, обязывающего Азербайджан обеспечить двустороннее бесперебойное движение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
Что же касается заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, в котором он выразил надежду на то, что 2023 год станет переломным в вопросе урегулирования отношений с Арменией, Симонян отметил: «Я не знаю, что тот имеет в виду, потому что в один день он имеет в виду одно, а на следующий – другое, потом оказывается, что Алиев все это говорил для внутренней аудитории. Считаю неблагодарным делом комментировать сказанное им. Мы должны работать в направлении продвижения интересов нашей страны, чтобы получить хорошие условия для себя».
На вопрос, кто должен быть международным гарантом, обеспечивающим права народа Нагорного Карабаха, спикер парламента Армении ответил: «Тот, кто может это реализовать на какой-то почве. Если предположить, что у какой-то страны есть желание, но она не сможет все реализовать, то это соглашение не будет иметь силы. Сейчас можно заключить что-то формальное, а потом сказать, что это не работает?.. Однозначно, что все договоренности должны иметь какие-то гарантии. Сейчас у нас есть соглашение от 9 ноября, выполнением которого мы недовольны, недовольство выражает и азербайджанская сторона. Нам нужно понять, нужен ли действительно механизм? Мы считаем, что механизм однозначно нужен».
Журналисты озвучили и вопрос передачи Арменией своих предложений по мирному договору азербайджанцам. На вопрос, есть в этом вопросе прогресс, спикер НС ответил: «На данный момент у меня нет информации о том, что имеется какой-то отклик, но обсуждения вокруг возможных встреч имеются всегда, много предложений со всех возможных мест».