ԱԺ պաշտպանության եւ անվտնգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ խոսակցությունները, թե ինքը պաշտպանության նախարար դառնալու հավակնություններ ունի:
«Ես 28 տարեկանում երբ դարձել եմ ՆԳ փոխնախարար, ապա առաջին տեղակալ, մամուլն անընդհատ գրում է, որ Անդրանիկ Քոչարյանը վաղը նշանակվելու է նախարար, բայց ես ապավինում եմ ճակատագրին: Ես այնտեղ եմ, որտեղ պետք է լինեմ: 1990-ականներին պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահը եղել է Վազգեն Սարգսյանը, հիմա ես գտնվում եմ այնտեղ, որտեղից սկսել ենք մեր անվտանգային համակարգի կայացման  փուլերը: Այդ խոսակցությունները նաեւ տրածվում են նաեւ նրա համար, որ անորոշություն մտցնեն բարեփոխումների այն ընթացքի մեջ, որը մենք նախաձեռնել ենք»,-ասաց նա:
Հարցին, թե իր կարծիքով ոստիկանությունը բարեփոխվա՞ծ է, հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց. «Իհարկե ոչ, ոստիկանությունը նոր մտնում է այն փուլ, որը հնարավորություն է տալիս բարեփոխման ընթացքը դարձնել անշրջելի: Դրա համար իրենք դարձան նախարարություն, որպեսզի ավելի վերահսկելի լինեն»:

Председатель Постоянной комиссии Национального собрания по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян прокомментировал муссируемые слухи о том, что у него есть амбиции стать министром обороны.
«Когда я в 28 лет стал заместителем министра внутренних дел, затем первым заместителем пресса постоянно писала, что завтра министром будет назначен Андраник Кочарян, но я полагаюсь на судьбу. Я там, где я должен быть. В 1990-е годы председателем комиссии по обороне был Вазген Саргсян, сейчас я нахожусь там, где мы начали этапы создания нашей системы безопасности. Эти слухи распространяются и для того, чтобы внести неопределенность в процесс реформ, которые мы инициировали», - сказал он.
На вопрос, считает ли он, что полиция реформирована, председатель комитета ответил: «Конечно, нет, полиция только вступает в стадию, позволяющую сделать процесс реформ необратимым. Вот почему они стали министерством, чтобы быть более контролируемыми».