Մեզ անհրաժեշտ է ավելի ակտիվ դիրքորոշում Ադրբեջանի հետ շփումների եւ նաեւ հայկական կողմերի հետ շփման հարցում։ Սա շատ օգտակար կլիներ ռուսական դիվանագիտության համար եւ մեծապես կհեշտացնի մեր խնդիրը։ Այս մասին NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդաշարի շրջանակներում ասաց ՌԴ ԱԳՆ ՄԳԻՄՕ-ի ժողովրդական հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքագետ Նիկոլայ Սիլաեւը։
Նա բացատրել է, որ եթե Ստեփանակերտը՝ ի դեմս չճանաչված հանրապետության իշխանությունների, երկխոսության մեջ մտնի, դա մեծ հաջողություն կլինի Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի համար, քանի որ նման երկխոսությունը ենթադրում է Ստեփանակերտի՝ որպես երկրի, վերադարձ այս բանակցություններին։
«Ինձ զարմացնում է այն դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանը նորից ինչ-որ բան է արել, եւ ինչ կանի Ռուսաստանն այդ հարցում, արդյո՞ք հնարավոր է, որ դրանից հետո Հայաստանը խոսի Ադրբեջանի հետ։ Իհարկե, պետք է ուշադրություն դարձնել ակնհայտ անարդար պահանջներն, սակայն ինչ-որ դիրքորոշում պետք է լինի։
Բայց «չխոսելու» դիրքն ակնհայտորեն պաշտպանական խաղ է։ Սա ակնհայտորեն խաղ է, որը ստեղծված չէ իրավիճակը ավելի բարենպաստ դարձնելուն։
Սա այն դիրքորոշումն է, որը գալիս է նրանից, որ մի օր արտաքին խաղացողները կմիջամտեն։ Իհարկե, պետք է միջամտեն, եւ իրենց շահերից է բխում միջամտությունը, սակայն ավելի ակտիվ դիրքորոշում է պետք», - ընդգծեց փորձագետը։

Нужна более активная позиция по отношению к контактам с Азербайджаном и с армянских сторон тоже. Российской дипломатии это было бы сильно полезно и сильно облегчило бы нам задачу. Об этом в рамках программы «Фактор силы» Новости Армении-NEWS.am заявил ведущий научный сотрудник Института народных исследований МГИМО МИД России, политолог Николай Силаев.
Он пояснил, что если бы диалог именно Степанакерта в лице органов власти непризнанной республики начался, это было бы большим успехом Нагорного Карабаха и Армении, потому что такого рода диалог предполагал бы возвращение Степанакерта как страны в эти переговоры.
«Меня удивляет позиция, что Азербайджан опять что-то сделал и что по этому поводу будет делать Россия, можно ли после этого Армении разговаривать с Азербайджаном. Конечно, привлекать внимание к очевидно несправедливым требованиям надо, но должна же быть какая-то позиция.
Но позиция «не разговаривать» – это заведомо игра от обороны. Это заведомо игра, которая не рассчитана на сдвиг ситуации в более благоприятную сторону.
Эта позиция, которая исходит из того, что когда-нибудь внешние игроки вмешаются и разберутся. Они, конечно, должны вмешаться, и это в их интересах вмешаться, но нужна более активная позиция», – подчеркнул эксперт.