Երևան քաղաքում 2022թ. արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների (ՃՏՊ) 1928 դեպք, որից 58-ը՝ մահվան ելքով։ 2021 թվականի համեմատ ՃՏՊ-ների քանակը գրեթե չի ավելացել, իսկ մահվան ելքով դեպքերը նվազել են 20-ով կամ 26%-ով։ Այս դրական միտումները մեծապես պայմանավորված են մայրաքաղաքում պարեկային ծառայության ներդրմամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների քննության բաժնում, սակայն, քննվող վարույթների ճնշող մեծամասնությունը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ անձինք շարունակում են վարել տրանսպորտային միջոցը՝ անտեսելով, որ իրենց վարելու իրավունքը ժամանակավորապես կասեցված է` ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար կիրառվող տուգանային առավելագույն 9 բալերի քանակն անցնելու պատճառով։
Վարորդները պետք է տեղեկացված լինեն, որ այդ արարքը համարվում է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 344-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործություն։

В Ереване в 2022 году было зафиксировано 1928 случаев дорожно-транспортных происшествий, 58 из которых со смертельным исходом. В сравнении с показателем 2021 г. количество ДТП практически не увеличилось, а случаев со смертельным исходом стало меньше - на 20 или 26%. Это связано с внедрением Патрульной службы в Ереване. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе СК республики.
В большинстве случаев речь идет об инцидентах, когда лица продолжают управлять транспортным средством, игнорируя тот факт, что их право на вождение временно приостановлено, в связи с превышением штрафных максимальных 9 баллов, применяемых за нарушение правил дорожного движения.
Водители должны быть проинформированы о том, что данное деяние считается преступлением, предусмотренным статьей 344 Уголовного кодекса Армении, сообщили в СК.