Ընդամենը 80 օրվա ընթացքում շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղին հասցվել է մոտ 52 մլրդ դրամի (132 մլն դոլար) սոցիալ-տնտեսական վնաս, իսկ 100 օրվա համար հաշվարկով ՝ 165 մլն դոլար։ «Լեռնային Ղարաբաղի տնտեսության շրջափակման հետեւանքով կորուստների գնահատման մասին» զեկույցի քննարկման ժամանակ մարտի 29-ին այս մասին ասաց պետական ​​ֆինանսների կառավարման հարցերով միջազգային խորհրդատու, ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Վարդան Արամյանը՝ ներկայացնելով նշված զեկույցը։
Զեկույցում նշվում է նաեւ, որ շրջափակման արդյունքում ընդհանուր ֆինանսատնտեսական վնասները կազմում են օրական առնվազն 651 մլն դրամ (1,6 մլն դոլար)։ Իսկ հաշվի առնելով բնակչության բարեկեցության կորուստները, օրական վնասը կազմում է մոտ 752 մլն դրամ (1,9 մլն դոլար)։ Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո 100 օրվա ընթացքում այդ թիվը կազմում է 190,1 մլն դոլար։
Այս պայմաններում ՀՀ կառավարության կողմից 10 միլիարդ դոլարի (25 միլիոն դոլար) լրացուցիչ աջակցությունը Արամյանն անբավարար է համարել։
Նա հավելել է, որ այլ հավասար պայմաններում ԼՂ-ում գործազուրկ կդառնա առնվազն 16,2 հազար մարդ, որոնց ֆինանսական փոխհատուցումները, որոնք անհրաժեշտ են նվազագույն կենսամակարդակը 68 հազար դրամի չափով ապահովելու համար, ներառված են հաշվարկում։
Նա հավելել է, որ այս հոդվածով, ներառյալ բարեկեցության կորուստները, ամենօրյա ֆինանսական բեռը, որը կարող է ընկնել կառավարության ուսերին, գնահատվում է մոտ 136 մլն դրամ (344 հազար դոլար)։ Առանց բարեկեցության կորուստը հաշվի առնելու, այսինքն՝ ամսական վճարելով ընդամենը 68 հազար դրամ, բեռը կկազմի օրական 92 հազար դոլար։
«Բյուջեն կզրկվի հարկային մուտքերի որոշակի մասից (օրական 81 մլն դրամ կամ 204 հազար դոլար), ինչը, հաշվի առնելով Հայաստանից եկող ֆինանսական միջոցների անփոփոխ ծավալները, կհանգեցնի բյուջեի որոշ ծախսերի հարկադիր չկատարմանը։ Այս ֆոնի վրա ծախսերը կավելանան՝ վնասը մեղմելու կամ ապագայում նմանատիպ ցնցումներին դիմակայելու անհրաժեշտության պատճառով:
Եթե ​​այս վիճակը երկար շարունակվի, ապա տնտեսական կյանք կարող է ընդհանրապես չլինել,  այլ լինի միայն սպառում՝ դրսից ստացվող գումարների հաշվին։
Նախապատերազմյան ժամանակաշրջանում՝ 2015-2019 թվականներին միջինը երկնիշ տնտեսական աճ է գրանցել։
2020-2021 թվականներին անկումը կազմել է 17,6 տոկոս։ Տնտեսության վերականգնումը 2022 թվականին ընդհատվել է շրջափակման պատճառով։ Անցած տարվա դեկտեմբերին տնտեսական ակտիվության մակարդակը նվազել է 20,7 տոկոսով։ ՀՆԱ-ի կորուստներն այս տարի կկազմեն օրական 561 մլն դրամ (1,41 մլն դոլար)»,- նշվում է զեկույցում։
«Մենք ենք, մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության համահիմնադիր, ԼՂՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն իր հերթին ասել է, որ անհրաժեշտ ներդրումների չափը, որոնք պետք է շատ արագ կատարվեն Լեռնային Ղարաբաղում, կազմում է 250 մլն դոլար։

Всего за 80 дней заблокированному Нагорному Карабаху был нанесен социально-экономический ущерб в размере около 52 млрд. драмов (132 млн. долларов), а в расчете на 100 дней – 165 млн. долларов. Об этом во время обсуждения отчета «Об оценке потерь экономики Нагорного Карабаха из-за блокады» заявил 29 марта международный консультант по управлению государственными финансами, экс-министр финансов Армении Вардан Арамян, представляя отчет «Об оценке потерь экономики Нагорного Карабаха из-за блокады».
В отчете также отмечается, что в результате блокады общие финансово-экономические потери составляют не менее 651 млн. драмов (1,6 млн. долларов) в день. А с учетом потерь благосостояния населения ежедневный ущерб составляет около 752 млн. драмов (1,9 млн. долларов) в день. За 100 дней со дня блокирования Лачинского коридора цифра составляет 190,1 млн. долларов.
В этих условиях дополнительную поддержку Правительства Армении в размере 10 млрд. долларов (25 млн. долларов) Арамян назвал недостаточной.
Он добавил, что при прочих равных условиях не менее 16,2 тыс. человек в Нагорном Карабахе станут безработными, финансовые компенсации которых, необходимые для удовлетворения минимального уровня жизни в размере 68 тыс. драмов, включены в расчет.
Он добавил, что по этой статье, включая потери благосостояния, ежедневное финансовое бремя, которое может лечь на плечи Правительства, оценивается примерно в 136 млн. драмов (344 тыс. долларов). Без учета потери благосостояния, то есть, выплачивая лишь 68 тыс. драмов в месяц, нагрузка составит 92 тыс. долларов в день.
«Бюджет будет лишен определенной части налоговых поступлений (81 млн. драмов или 204 тыс. долларов в день), что в условиях неизменных объемов финансовых средств, поступающих из Армении, приведет к вынужденному невыполнению некоторых бюджетных расходов. На фоне этого увеличатся расходы из-за необходимости смягчить ущерб или выдержать аналогичные потрясения в будущем.
Если такая ситуация продолжится долго, то экономической жизни вообще может и не быть, а будет всего лишь потребление за счет поступающих извне денег.
В довоенный период с 2015 по 2019 годы в среднем фиксировался двузначный экономический рост.
В 2020-2021 году спад составил 17,6%. Восстановление экономики в 2022 году было прервано блокадой. В декабре прошлого года уровень экономической активности упал на 20,7%. Потери ВВП в нынешнем году составят 561 млн. драмов в день (1,41 млн. долларов)», – говорится также в отчете.
Соучредитель агентства территориального развития «Мы – наши горы», бывший государственный министр Нагорного Карабаха Рубен Варданян, в свою очередь, заявил, что размер необходимых инвестиций, которые нужно очень быстро осуществить в Нагорном Карабахе, составляет 250 млн. долларов.