1915 թվականից, 1920-ից եւ մյուս թվականներից, ցավոք սրտի, դասեր չեն քաղվել, եւ ես այստեղ ժողովրդին մեղադրելու ոչ մի բան չունեմ, որովհետեւ դասեր քաղելն ու բացատրելը քաղաքական վերնախավերի խնդիրն է: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանը:
«Այո, մենք հիմա նոր ցեղասպանության խնդրի առաջ ենք կանգնած, եւ կոնկրետ անցակետը, որ տեղադրվել է միջանցք կոչված տարածքում, խոսում է այն մասին, որ կոնկրետ խնդիր է դրված 120 հազար մեր  արցախահայերի ցեղասպանությունն իրականացնել, կամ լավագույն դեպքում նրանց արտահոսքը կազմակերպել: Սրա մեղավորությունը պետք է նախեւառաջ փնտրել Երեւանի իշխանության մեջ: Ալիեւը մեր թշնամին է եւ նրա քայլերից չեմ զարմանում: Ես զարմացած ու զայրացած եմ Հայաստանի  իշխանության քայլերից, որը 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տվել է համաձայնություն, որ Արցախը պատկանում է Ադրբեջանին: Դրանից հետո բնական է, որ Ադրբեջանը պետք է անցակետ տեղադրի: Հանցագործությունը կատարվել է, երբ ՀՀ իշխանությունը համարել է Արցախն ադրբեջանական: Դրանից հետո արդեն վերանում է «Լաչինի միջանցք» հասկացությունը, Լեռնային Ղարաբաղ հասկացությունը եւ այն կարգավիճակը, որը պետք է հետագայում որոշվեր ԼՂ-ի համար»,-ասաց նա:
Թեւանյանը հիշեցրեց, որ ԱԺ-ում ՔՊ-ն ագրեսիվ քարոզ էր տանում, որ Արցախն ադրբեջանական է, դրանից հետո բնական է, որ անցակետ պետք է տեղադրվի:
«Հիմա կարող ենք ասել՝ ռուսները թող նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով պահպանեն միջանցքը, բայց ռուսները չեն կարող ավելի  հայկական քաղաքականություն վարել, քան ՀՀ իշխանությունները: Եթե ՀՀ իշխանությունն Ալիեւի հետ համաձայնության է գալիս, Ռուսաստանն ի՞նչ պետք է անի, ինքը որպես արբիտր չի կարող ինչ-որ քայլ անել»:
Դիտարկմանը, որ Արցախի իշխանություններն արդեն դիմել են ՌԴ-ին, ընդդիմադիր պատգամավորն ասաց. «Մենք շատ քիչ, բայց առայժմ հնարավորություն ունենք իրավիճակը Երեւանում փոխելու: Մինչեւ իրավիճակը չփոխենք իշխանափոխության տեքստով, ոչ մի երկիր ոչ մի խնդիր չի լուծելու մեր փոխարեն ու մեզ համար: Արցախի իշխանությունները, որ դիմում են ՌԴ-ին, թող Հայաստանի իշխանությանն էլ դիմեն, ասեն՝ դու իրավունք չունես Արցախը ճանաչել ադրբեջանական: Թող անեն այդ քայլը, հետո ակնկալեն մեր բարեկամներից ու դաշնակիցներից քայլեր:
Այս իշխանությունները ասում են՝ մենք Արցախը հանձնում ենք, որ Հայաստանը փրկենք, բայց իրականում համ Արցախն են հանձնելու, համ Հայաստանը եւ իրենց կաշին են փրկելու»,-հայտարարեց Անդրանիկ Թեւանյանը:
Նա հավելեց, որ պետք է կազմակերպված համաժողովրդական շարժում ձեւավորել՝  խաղաղ, անցնցում իշխանափոխություն իրականացնելու համար. «Այլընտրանք չունենք, պետք է դա անենք: Իսկ Արցախի իշխանությունները պետք է հասցեական Նիկոլ Փաշինյանին գնահատական տան: Իշխանություն ասելով նկատի ունեմ հենց կոնկրետ Արայիկ Հարությունյանին»:

Необходимо сформировать организованное народное движение, чтобы осуществить мирную смену власти, у нас нет выбора, мы должны это сделать, а власти Нагорного Карабаха, имею в виду именно президента Араика Арутюняна, должны дать оценку Николу Пашиняну (премьер-министру Армении – ред.). Об этом в беседе с журналистами 24 апреля заявил депутат от блока «Армения» Андраник Теванян.
Он с сожалением заметил, что уроки 1915, 1920 и других годов не извлечены, обвинив в этом политические элиты.
Парламентарий считает, что армянский народ сегодня столкнулся с угрозой нового геноцида. Установка КПП в Лачинском коридоре, по его словам, свидетельствует о том, что стоит конкретная задача осуществить геноцид 120 тысяч армян Нагорного Карабаха или их изгнание.
Виновного депутат призвал искать, в первую очередь, в Ереване.
Он удивлен и возмущен действиями властей Армении, которые «в Праге согласились с тем, что Нагорный Карабах принадлежит Азербайджану». «После этого, естественно, Азербайджан должен был установить контрольно-пропускной пункт. Преступление было совершено, когда власти Армении посчитали Нагорный Карабах азербайджанским. После этого понятие Лачинский коридор, понятие Нагорного Карабаха и статус, который должен был быть определен для Нагорного Карабаха, уже исчезают. Можно, конечно, говорить: пусть русские охраняют коридор согласно договору от 9 ноября. Но русские не могут вести более проармянскую политику, чем власти Армении. Если власти Армении договариваются с Алиевым, что же в таком случае делать России», – сказал депутат от пророссийской политической силы.
Он выразил уверенность, что Россия как арбитр не может выступать с какими-то действиями. «У нас пока есть очень небольшой шанс изменить ситуацию в Ереване. Пока мы не изменим ситуацию в виде смены власти, ни одна страна не решит ни одной проблемы за нас и вместо нас. Власти Нагорного Карабаха, которые обращаются к России, должны обращаться и к властям Армении, заявив, что они не имеют права признавать Нагорный Карабах азербайджанским. Власти Армении говорят, что мы сдаем Нагорный Карабах, чтобы спасти Армению. Но на самом деле они сдадут и Нагорный Карабах, и Армению, чтобы спасти свою шкуру», – заключил депутат.