Պետական պարտքի մեջ մենք դրամային պարտքի մասնաբաժինը ավելացրել ենք եւ այն կազմում է ընդհանուր պարտքի 40 տոկոսը: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 27-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ այդ ցուցանիշը 28 տոկոս է եղել նախորդ ժամանակաշրջանում:
«Դա մասամբ պայմանավորված է նաեւ դրամի արժեւորմամբ: Եթե խոսենք պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցության նվազման մասին, ապա դրա մի մասը պայմանավորված է դրամի արժեւորմամբ, որովհետեւ մեր պարտքի զգալի մասը արտարժույթով է, իսկ մյուս մասը պայմանավորված է առաջանցիկ տնտեսական աճի  տեմպերով: Մյուս կողմից նաեւ բյուջեի պակասուրդը ավելի ցածր է եղել մեր ծրագրվածի նկատմամբ, սա նույնպես ունեցել է իր ազդեցությունը:
Հիմա մենք աշխատում ենք պարտքի միջնաժամկետ ռազմավարության վրա, որտեղ կներկայացնենք, թե առաջիկա տարիներին ինչպես ենք պլանավորում կառավարել պարտքը եւ ինչպես ենք պատրաստվում առաջ գնալ՝ նվազեցնելով այն հիմնական ռիսկերը, որոնք առկա են»,-հայտարարեց նախարարը:
Իր հերթին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Մեզ ասում են՝ վայ, 10 մլրդ դոլարից ավելի պարտք ունենք, բայց մենք պետք է մեր քաղաքացիներին ի ցույց դնենք, որ մեր ՀՆԱ-ի համեմատ մենք շատ թեթեւ պարտք ունենք: Ըստ էության, ՀՆԱ-ի 46 տոկոսով Հայաստանը համարվում է վերստին թեթեւ պարտքային բեռ ունեցող երկիր»:
Նշենք, որ կառավարության պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2022-ին էականորեն նվազել է` կազմելով 46.7 տոկոս` կանխատեսված 60.2 տոկոսի փոխարեն: Պարտքը 2022–ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 3 տրլն 969 մլրդ դրամ կամ 10 մլրդ 886 մլն դոլար։

Мы увеличили долю драмового долга в государственном долге, и он составляет 40% от общего долга. Об этом заявил на заседании Правительства 27 апреля министр финансов Армении Ваге Ованнисян, добавив, что ранее этот показатель составлял 28%.
«Отчасти это связано с ревальвацией драма. Если говорить о снижении соотношения долг/ВВП, то его часть связана с ревальвацией драма, потому что значительная часть нашего долга в иностранной валюте, а другая половина обусловлена поступательными темпами экономического роста. С другой стороны, и дефицит бюджета был ниже, чем мы планировали, это тоже сказалось. Сейчас мы работаем над среднесрочной стратегией долга, где представим, как планируем управлять долгом в ближайшие годы и как собираемся двигаться вперед, снижая основные риски, которые существуют», - сказал Ованнисян.
В свою очередь, глава Правительства Армении Никол Пашинян отметил: «Нам говорят, ничего себе, у нас долг свыше 10 млрд. долларов, но мы должны показать нашим гражданам, что у нас очень легкий долг в сравнении с нашим ВВП. По сути, с 46% ВВП Армения вновь считается страной с легким долговым бременем».
Отметим, что соотношение госдолг/ВВП в 2022 году существенно снизилось, составив 46,7% вместо прогнозируемых 60,2%. По состоянию на 31 декабря 2022 года, задолженность составляла 3 трлн. 969 млрд. драмов или 10 млрд. 886 млн. долларов.