Արեւմուտքին թուղթ է պետք, որտեղ կարձանագրվի Լեռնային Ղարաբաղի ընդգրկումն Ադրբեջանի կազմում եւ որտեղ կլինի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ֆորմալ համաձայնությունը։ Դրանից կարող են օգտվել Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու եւ այսպես կոչված խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու համար։ Սակայն ներկայիս իրավիճակը դա թույլ չի տալիս։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Նիդեռլանդներում Հայաստանի նախկին դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը:
«Ինչպես ցույց են տվել նախորդ 20 տարիները, Ադրբեջանը համաձայնության գալուն բացարձակապես անընդունակ պետություն է։ Սակայն հաշվի առնելով Արեւմուտքի համար նրա կարեւորությունը (խոսքը ոչ այնքան նավթագազային ռեսուրսների, այլ Իրանի դեմ հարթակի դերի մասին է), Արեւմուտքը պատրաստ է ներել ամեն ինչ եւ աչք փակել Բաքվի գործողությունների վրա։
Չնայած Արեւմուտքից հնչող կոչերին՝ նրանք պատրաստ չեն պատժամիջոցներ կիրառել բռնապետական Ադրբեջանի դեմ՝ անկախ Հայաստանի դեմ նրա ագրեսիայից։ Բայց այն, ինչ տեղի է ունենում, հնարավոր չէ առանց Հայաստանի համաձայնության, սակայն խնդիրն այն է, որ դրա հետ համաձայն չէ ժողովուրդը, իսկ դա կապում է Հայաստանի ղեկին նստած մարդկանց ձեռքերը։ Նրանց չի հաջողվում կատարել այն պարտավորությունները, ինչի դիմաց էլ եկել են իշխանության, եւ ինչին ուղղված է եղել 2020 թվականի պատերազմը եւ հետագայում սահմանամերձ տարածքների հանձնումը, այսպես կոչված, դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի ճանապարհով GPS-ի միջոցով»,-ընդգծեց Աղաջանյանը։
Սոթքի այսօրվա իրադարձությունները նա հորդորեց դիտարկել այդ համատեքստում։
«Սոթքի մի մասն արդեն հաջողվել է հանձնել Ադրբեջանին, մի մասը՝ ոչ։ Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ այդ հանքերը դեռեւս 1990-ական թվականներին շահագործման է հանձնել անգլիական մի ընկերություն, որտեղ զգալի բաժնեմաս ունի նաեւ Ադրբեջանի նախագահի ընտանիքը: Բաքուն փորձում է տիրանալ հանքերին եւ միմյանցից իսպառ կտրել Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը, քանի որ հենց այստեղ է անցնում դեպի ԼՂՀ երկրորդ ճանապարհը։
Սոթքի գրավումը կթուլացնի Հայաստանի դիրքերը Ջերմուկի ուղղությամբ եւ առիթ կհանդիսանա Հայաստանի իշխանությունների համար ամեն գնով արդարացնելու թղթի ստորագրումը՝ պատճառաբանելով, թե, իբր, Հայաստանը չի կարող դիմադրել եւ պետք է զիջի։
Բաքվին թուղթ է պետք, քանի որ նախկինում ոչ մի փաստաթղթում Լեռնային Ղարաբաղը չի ընդգրկվել Ադրբեջանի կազմում, և այդ դեպքում այդ թուղթը կօգտագործվի դատական գործընթացներում։ Դրա համար էլ պետք է թույլ չտալ դրա ստորագրումը»,-ասաց նախկին դեսպանը։
Արեւմուտքին այդ սադրանքները, նրա համոզմամբ, պետք են, որպեսզի ՀԱՊԿ-ին եւ Ռուսաստանին կրկին մեղադրեն իրենց պարտավորությունները չկատարելու մեջ եւ արդարացնեն Մոսկվան տարածաշրջանից դուրս բերելու քայլերը։ «Բացի այդ, այստեղ ռազմական գործողությունները կօգնեն Արեւմուտքին ուկրաինական ճակատում։ Պատահական չէ, որ սրացումը համընկել է Բահմութի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ»,-նշեց Աղաջանյանը։
Նա կարեւորեց Հայաստանի իշխանափոխությունը, քանի որ ներկայիս իշխանությունների համար կարմիր գծեր չկան, պատրաստ են զիջել Հայաստանի տարածքները:
«Քանի դեռ չկա ժողովրդի համաձայնությունը, Փաշինյանը չի կարող կատարել Արեւմուտքի առաջադրած պարտավորությունները։ Սոթքի սադրանքները եւ Ադրբեջանի ավելի վաղ սեպտեմբերյան ագրեսիան միտված են Հայաստանում հասարակական տրամադրությունները փոխելուն՝ հօգուտ խաղաղության կեղծ օրակարգի՝ թուղթ ստորագրելու միջոցով: Արեւմուտքը նաեւ անձնական ճնշում է գործադրելու Հայաստանի վարչապետի վրա, որը գտնվում է ծանր իրավիճակում»,-ասաց Աղաջանյանը։
Նա չբացառեց, որ ընդհանուր սկզբունքների մասին թուղթ կստորագրվի, իսկ մանրամասները կարող են հստակեցվել ռազմական գործողությունների արդյունքում: «Այդ դեպքում մենք լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնենք, ինչը կբարդացնի հետագա բանակցային գործընթացը»,-եզրափակեց դիվանագետը:

The West needs a paper where the inclusion of Nagorno-Karabakh into Azerbaijan will be recorded and where the formal agreement between Armenia and Azerbaijan will be. They can use it to open Armenia’s border with Turkey and establish the so called peace and stability. However, the current situation does not allow this. Armenia’s former ambassador to the Netherlands, Dzyunik Aghajanyan, stated this in an interview with Armenian News-NEWS.am.
"As the previous 20 years have shown, Azerbaijan is a state completely incapable of reaching an agreement. However, taking into account its importance for the West—it’s not so much about oil and [natural] gas resources, but the role of a platform against Iran—, the West is ready to forgive everything and turn a blind eye to Baku's actions.
"Despite calls from the West, they are not ready to impose sanctions against dictatorial Azerbaijan, regardless of its aggression against Armenia. But what is happening is not possible without the agreement of Armenia. But the problem is that the [Armenian] people do not agree with it, and this ties the hands of the people sitting at the helm of Armenia. They fail to fulfill the obligations they came to power for, and what the war of 2020 was aimed at and the handing over of the border areas [of Armenia] later, through the so-called delimitation and demarcation through GPS," Aghajanyan emphasized.
She urged to consider today's events near Sotk village of Armenia’s Gegharkunik Province in that context.
"Part of Sotk has already been handed over to Azerbaijan, another part—no. It was announced earlier that those [gold] mines [at Sotk] were put into operation back in the 1990s by an English company, in which the family of the president of Azerbaijan also has a considerable share. Baku is trying to take over the mines and completely cut off Armenia and Nagorno Karabakh from each other, as this is where the second road to Nagorno Karabakh passes.
"The capture of Sotk [by Azerbaijan] will weaken Armenia's positions in the direction of Jermuk [city] and will be an opportunity for Armenia’s authorities to justify signing the paper [with Azerbaijan] at any cost, arguing that as if Armenia cannot resist and must give in.
"Baku needs a paper, as Nagorno-Karabakh was not included in Azerbaijan in any document before, and in that case this paper will be used in court proceedings. And that is why its signing should not be permitted," said the former Armenian ambassador.
In her opinion, the West needs these provocations in order to once again accuse the CSTO and Russia of not fulfilling their obligations and to justify the steps being taken to withdraw Moscow from the region.
"Besides, the military operations here will help the West on the Ukrainian front. It is no coincidence that the escalation [of tension here] coincided with the events taking place around Bakhmut [city in eastern Ukraine]," Aghajanyan noted.
She underscored the need for change of power in Armenia because, in her view, there are no “red lines” for the incumbent Armenian authorities, and they are ready to cede Armenian territories.
"Unless there is the [Armenian] people's consent, [Armenian PM] Pashinyan cannot fulfill the obligations set by the West. The provocations at Sotk and Azerbaijan's aggression earlier in September are aimed at changing public sentiment in Armenia in favor of a false peace agenda by signing a paper. The West will also put personal pressure on the prime minister of Armenia, who is in a difficult situation," said Aghajanyan.
She did not rule out that a paper on general principles might be signed between Armenia and Azerbaijan, and the details may be clarified as a result of military operations.
"In that case, we will face serious problems, which will complicate the future negotiation process," concluded the Armenian diplomat.