Աժ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները Գեղարքունիքի մարզի Կութ գյուղում են, մինչեւ այդ նրանք այցելել են նաեւ Սոթք:
Պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը հայտնեց, որ այժմ էլ կրակոցների ձայներ են լսվում:
Նա նշեց, որ դեպի Սոթք եկող գլխավոր ճանապարհին ռազմական ոստիկանությունը վերահսկողություն է սահմանել, եւ լրագրողներին ու ԱԺ պատգամավորներին արգելում է այդ ճանապարհով գնալ. «Մենք այլ ճանապարհով կարողացանք Սոթք հասնել»:
Պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանն իրավիճակի վերաբերյալ ասաց, որ Սոթքում եւ Կութում բնակիչները չեն տարհանվել, դպրոցներն ու պարտեզները հեռավար կարգով են դասապրոցեսն ապահովել. «Մարդիկ պարզապես սպասում են, որ պիտի մեր երկրում իշխանության ղեկը ստանձնածները իրենց գործառույթներն իրականացնեն: Մենք այստեղ ենք, եւ չտեսանք մեր քաղաքացիների հետ տարվող աշխատանքներ, որպեսզի արդեն ինքնապաշտպանության պատրաստ հայ մարդիկ կարողանան իրենց արժանապատիվ դիմադրությունը ցուցաբերել»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները ժամը 06.00-ից հրետանային եւ ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական կողմն ունի 4 վիրավոր:

Deputies of the "Hayastan" faction are in the village of Kut in Gegharkunik region, earlier, they also visited Sotk.
Deputy Kristine Vardanyan said that even now, the sounds of shooting can be heard.
She mentioned that the military police had taken control of the main road leading to Sotq, and journalists and deputies were not allowed on that road. "We managed to get to Sotq by a different route."
Referring to the situation, deputy Asprum Krpeyan reported that the residents of Sotka and Kut were not evacuated, schools and kindergartens provided an online learning process: "People are just waiting for those who came to power in our country to perform their functions. We're here, and we haven't seen the work being done with our citizens so that the Armenian people, already ready for self-defense, can show decent resistance."
Earlier, NEWS.am reported that starting from 06:00 a.m., the Azerbaijani armed forces fired artillery and mortars at the Armenian positions in the direction of Sotq.
According to the ministry, the situation on the front line is relatively stable. The Armenian side has 4 wounded.