Սոթքում տեղի ունեցած մասին լուրը ստանալուց անմիջապես հետո դուրս ենք եկել Երևանից, երբ հասանք Վարդենիս ճանապարհն արդեն մեզ համար փակվել էր, բայց պարզ երևում էր, որ այդ արգելքը միայն մեզ համար է։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 12-ին, Ազգային Ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ անդամ, ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
«Մենք հարցրեցինք, արդյո՞ք տարահանում կա գյուղում, ասացին՝ ոչ։ Մեր բազմաթիվ համաքաղաքացիներ զանգում և խնդիրների մասին էին տեղեկացնում։ Թույլ չտալուց հետո մենք այլ ճանապարհով հասանք Սոթք և Կութ, լսեցինք մարդկանց խնդիրները, արձանագրեցինք այն, ինչ կար։ Գիշերը հետ ենք վերադարձել»,- ասաց նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ երբ իրենք Սոթքում էին արկերը պայթում էին գյուղից 100-200 մետր հեռավորության վրա էին․
«Մեր աչքով տեսել ենք արկերը։ Ադրբեջաննը հստակ նպատակ ունի և ամեն ինչ անելու է այդ նպատակին հասնելու համար։ Նա ամեն ինչ անելու է որպեսզի նորանոր դիրքեր զբաղեցնի իր համար բարենպաստ՝ հետագայում ավելի լայնամասշտաբ պատերազմ սկսելու ակնկալիքով»,- նշեց նա։
Պատգամավորը նշեց, որ իրենք խնդիրների մասին տեղեկացրել են իշխանություններին, բայց համոզվում են, որ իշխանություններն իվիճակի չեն լուծել այդ խնդիրները։

We left Yerevan immediately after receiving the news about what happened in Sotk. When we arrived at Vardenis, the road was already closed for us; but it was clear that the ban was only for us. Opposition MP Garnik Danielyan told reporters this in the National Assembly of Armenia on Friday.
"We asked if there was evacuation in the village, they said no. Many of our fellow citizens were calling on the phone and informing about the problems. After being disallowed, we reached Sotk and Kut [villages of the Gegharkunik Province] by a different route, listened to the [local] people's problems, recorded what there was, returned at night," Danielyan said.
According to the lawmaker, when they were in Sotk, the Azerbaijani shells were exploding 100 to 200 meters away from the village.
"We saw the shells with our own eyes. Azerbaijan has a clear goal and will do everything to achieve that goal. It will do everything in order to occupy new positions [in Armenia] favorable for it, with the expectation of starting a larger-scale war in the future," he said.
The opposition legislator added that they have informed the Armenian authorities about the problems, but they are becoming convinced that these authorities are unable to solve these problems.