Եվրամիությունն ընդամենը փորձում է խափանել օրակարգը, վերագրել ինչ-որ արդյունքներ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանակցությունների համատեքստում, բայց այդ արդյունքները դեռ չկան։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Բրյուսելում Եվրախորհրդի ղեկավարի մասնակցությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը։
Նրա խոսքով՝ ո՛չ Եվրամիությունը, ո՛չ ԱՄՆ-ն չեն ցանկանում հիշատակել հիմնարար փաստաթղթերը, խաղաղ նախաձեռնությունները, որոնք մշակվել են Ռուսաստանի մասնակցությամբ եւ սկսել են իրագործվել եւ արդյունքներ տալ: «Տրամաբանությունը, որ ոչ ոք իրավունք չունի առաջնահերթության, միանգամայն արժանի դրական գնահատականի, բացի բացառիկությունից, ամբողջ միջնորդությունը դարձնում է ոչ թե միջնորդություն, այլ ավելի շատ ապակառուցողական գործունեություն»,-ասել է նա։
Զախարովայի գնահատմամբ՝ կառուցողական եւ իրական արդյունքներ չկան։ «Կարելի է դա անվանել, ինչպես հարմար է, բայց գործնական քայլեր չկան։ Այստեղից էլ բխում է Մոսկվայի աջակցությամբ մշակվածը հիշատակելու ցանկության բացակայությունը։ Դա չի նշանակում, որ մենք ըստ արժանվույն չենք գնահատի այն քայլերը, որոնք իսկապես կհանգեցնեն ինչ-որ կառուցողական արդյունքների։ Միշտ, երբ ստացվում է ինչ-որ ճիշտ քայլ անել, որը տանում է դեպի  կարգավորում, հանդարտեցում, Ռուսաստանը նշում է դրական միտումը։ Առայժմ գնահատելու ոչինչ չկա, առայժմ տեսնում ենք օրակարգը խափանելու, ինչ-որ արդյունքներ վերագրելու բացահայտ ցանկություն»,-ասել է Զախարովան։

Евросоюз всего лишь пытается перебить повестку, переписать на себя какие-то результаты в контексте переговоров Армении и Азербайджана, но этих результатов пока нет. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя встречу лидеров Армении и Азербайджана при участии главы Евросовета в Брюсселе.
По ее словам, ни ЕС, ни США не желают упоминать основополагающие документы, мирные инициативы, разработанные при участии России и начавшие реализовываться и давать результаты: «Логика того, что никто не имеет права на «пальму первенства», на вполне заслуженную позитивную оценку, кроме как исключительности, делает все посредничество не посредничеством, а в большей степени деструктивной деятельностью.
По оценке Захаровой,  конструктивных и реальных результатов нет: «Говорить можно что угодно, но на практике это не реализуется. Отсюда и нежелание упоминать что-либо из того, что уже было выработано при содействии Москвы. Это не значит, что мы по достоинству не оценим шаги, которые действительно будут вести к  каким-то конструктивным результатам. Всегда, когда получается сделать какой-то правильный ход, ведущий к нормализации, успокоению, РФ всегда подчеркивает позитивную тенденцию. Пока оценивать нечего, пока видим лишь жуткое, явно выраженное желание перебить повестку, переписать на себя какие-то результаты».