Ես երդվյալ ատենակալների ձեւաչափով կարող եմ ապացուցել, որ երբեք որեւէ մեկին Հայաստանի Հանրապետության տարածքով միջանցք չեմ խոստացել, ոչ էլ թույլ եմ տվել, որ նման տպավորություն ստեղծվի։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 24-ին, Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես կարող եմ ապացուցել, եւ դրան որեւէ առարկություն չի կարող լինի։ Այլ հարց, որ ես չպետք է ապագաղտնիացնեմ իմ որոշումները, սակայն եթե ընդդիմադիրները քննիչ հանձնաժողովում ասեն՝ չէ, դու խոստացել ես, ես մի քիչ կդիմադրեմ, բայց երբ շարունակեն, իմ ձեռքով կապագաղտնիացնեմ եւ կապացուցեմ»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի միջեւ կոմունիկացիայի առանձին օրակարգ պարզապես գոյություն չունի։ Դա հարց է, րը տեղավորվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիների բացման շրջանակում, որտեղ արձանագրվում է, որ այդ հաղորդակցությունը Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է ապահովել, ինչը շատ կարեւոր արձանագրում է։
«Մենք փոխադարձաբար պայմանավորվել ենք բացել տարածաշրջանային կոմունիկացիաները։ Նաեւ կա նոր ենթակառուցվածքների կառուցման գաղափար։ Հայաստանը նման ենթակառուցվածքներ կառուցելու պարտավորություն չունի։ Հայաստանը կարող է դիտարկել այդ տարբերակը եւս։ Եթե համաձայնի Հայաստանը, այդ տարբերակը կկիրառվի, իսկ Հայաստանը կհամաձայնի այն դեպքում, երբ տեսնի, որ տարածաշրջանի ինտեգրման, փոխշահավետության ֆոն է ստեղծում։ Այդ ճանապարհները պետք է գործեն սուվերենության եւ իրավազորության ներքո»,- նշեց Փաշինյանը։
Ըստ նրա կա նաեւ Հայաստանի հյուսիսային եւ հարավային հատվածներն իրար կապող երկաթուղին գործարկելու խնդիր կա․ միակ երկաթուղին անցում է Նախիջեւանի տարածքով։
«Մեղրին եւ Այրումն իրար կապող բոլոր հնարավոր երկաթուղիներն անցնում են Ադրբեջանի տարածքով։ Նույն սկզբունքով, որով Երասխը կկապվի Մեղրիին, նույն սկզբունքով Հորադիզը կկապվի Օրդուբադի հետ։ Մենք պատրաստ ենք վերակառուցել երկաթուղին, Բրյուսելում մենք եկել էինք դրա պայմանավորվածությանը, սակայն երբ եկավ իրավական մասը, Ադրբեջանը հրաժարվեց ստորագրությունից։ Ես ասացի՝ ստորագրում եմ, Ադրբեջանը չստորագրեց»,- ընգդծեց Փաշինյանը։

I can prove in a jury format that I never promised anyone a corridor through the territory of the Republic of Armenia, nor did I allow such an impression to be created. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this during Wednesday’s question and answer session with the government in the National Assembly of Armenia.
"I can prove [it], and there can be no objection to it. It’s altogether another question that I should not declassify my decisions. But if the oppositionists say in the investigative commission, ‘No, you have promised,’ I will resist for a while, but when they continue, I will declassify and prove [it] with my own hands," he said.
According to Pashinyan, there is simply no separate communications’ agenda between the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan. It is a question that fits into the framework of the opening of regional communications, where it is recorded that Armenia is ready to provide these communications, which is a very important record.
"We have mutually agreed to open regional communications. There is also an idea of building new infrastructures. Armenia has no obligation to build such infrastructures. Armenia can consider that option as well. If Armenia agrees, that option will be applied. And Armenia will agree if it sees that it creates a background for regional integration, mutual benefit. Those roads should operate under sovereignty and jurisdiction," Pashinyan noted.
According to him, there is also a task of launching a railway connecting the northern and southern parts of Armenia; the only such railway passes through the territory of Azerbaijan’s Nakhichevan.
"All possible railways connecting [Armenia’s] Meghri and Ayrum pass through the territory of Azerbaijan. On the same principle that Yeraskh will be connected to Meghri, Horadiz will be connected to Ordubad on the same principle. We are ready to rebuild the railway. We had come to an agreement in Brussels; but when the legal part came, Azerbaijan refused to sign. I said: ‘I am signing,’ [but] Azerbaijan did not sign," the Armenian PM said.