Հայաստանը կողմնակից է բոլոր ճանապարհների ապաշրջափակմանը: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 13-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով տարաձայնությունները այս հարցում տեխնիկական են. «Ընդհանուր ընկալում կա: Իմ ընկալմամբ խոսքը մի պետության մեջ տեղաշարժման մասին է: Ադրբեջանի դիրքորոշման մեջ հիմնական կարմիր գիծն այն է, որ ինքը իր երկրից երրորդ երկիր չի տեղափոխվում Բաքվից Նախիջեւան գնալուց: Դա, իրենց պատկերացմամբ ենթադրում է, որ հեշտացված տարբերակ պետք է լինի: Ինչպես նաեւ, երբ որ մենք Երեւանից Նախւիջեւանի տարածքով իջնենք Մեղրի: Մեզ մոտ տրամադրվածությունը հետեւյալն է, որ մենք բոլոր ճանապարհների ապաշրջափակման կողմնակից ենք:
Եթե մենք խոսում ենք խաղաղության մասին, ապա սուր նախապայմաններ դնելը, լարվածությունը չիջեցնելու տրամաբանության մեջ հավերժ ապրելը…, եթե պատերազմի վիճակում ենք ապրելու, էդ ճանապարհը, ինչ էլ ուզում է լինի, անիմաստ է լինելու: Լավ կլինի, որ ադրբեջանական կողմն այս ամենը հասկանա», - նշեց նա:
Սիմոնյանը կարծում է, որ Ադրբեջանն ուզում է իրավիճակից ամեն ինչ հնարավորինս շատ ստանալ, ինչը հասկանալի է. «Իրենք, ենթադրաբար, չեն ուզում կրկնել այն սխալները, որոնք մենք ունեցել ենք 1990-ականների սկզբին: Միևնույն ժամանակ, կարծում եմ, որ իրենք իրենց սխալներն են անում իմ գնահատմամբ եւ շատ բաներ հաշվի չեն առնում, բայց դա պատմությունը ցույց կտա», - ասաց ԱԺ նախագահը:

Армения является сторонницей разблокирования всех дорог. Об этом заявил в беседе с журналистами 13 июня спикер парламента Армении Ален Симонян.
По его словам, разногласия в этом вопросе носят технический характер. «В целом имеется восприятие. В моем восприятии речь идет о передвижении внутри одного государства. Основная красная линия в позиции Азербайджана заключается в том, чтобы он не перемещался из своей страны в третье государство при переезде из Баку в Нахичеван. Это, по их мнению, означает, что должен быть упрощенный вариант. Также, как и в случае, когда мы спускаемся из Еревана в Мегри по территории Нахичевана. Наша позиция такова: мы являемся сторонниками разблокирования всех дорог. Если мы говорим о мире, то ставить острые предпосылки, жить вечно в соответствии с логикой не снижения напряженности... если мы собираемся жить в состоянии войны, то этот путь, каким бы он ни был, будет бессмысленным. Было бы хорошо, чтобы азербайджанская сторона все это понимала», - сказал Симонян.
Он считает, что Азербайджан хочет максимально выжать из ситуации, что вполне понятно. «Вероятно, они не хотят повторять ошибок, допущенных нами в начале 1990-ых. В то же время, думаю, что они допускают свои ошибки и не учитывают многие моменты, но это покажет история», - заключил спикер парламента Армении.