Արցախի անվտանգության երաշխիքներն այս բանակցություններում ամենակարեւոր եւ ամենաբարդ կետերից մեկն է: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 13-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Ժամանակին բոլորը քննադատում էին այն իշխանություններին, որոնք Արցախը բանակցային պրոցեսից դուրս էին թողել: Հիմա մենք բերել ենք Արցախը ինչ-որ կարգավիճակով, ինչ-որ ձևով, ինչ-որ ֆորմատով փորձում ենք հասնել նրան, որ բանակցությունների մաս դառնա, բայց դրա մասին ոչ մեկը չի խոսում, հակառակն են ասում: Եթե այդ հարցը չլիներ խաղաղության պայմանագիրն արդեն 3-4 անգամ կնքել էինք»,-հայտարարեց Սիմոնյանը:

Гарантии безопасности Карабаха – один из самых важных и самых сложных пунктов на этих переговорах. Об этом заявил в беседе с журналистами 13 июня спикер парламента Армении   Ален Симонян.
«В свое время все критиковали те власти, которые оставили Карабах вне переговорного процесса. Сейчас мы привели НКР в каком-то статусе, в каком-то виде, в каком-то формате, пытаемся добиться того, чтобы она стала частью переговоров, но никто об этом не говорит, говорят обратное. Если бы не этот вопрос, то мы уже 3-4 раза подписали мирное соглашение», - отметил   Симонян.