Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երբեք որեւէ մեկի վրա մեղքը չի բարդել։ Այս մասին հունիսի 20-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա բացատրեց, որ Փաշինյանը ամեն ինչ մանրամասն կներկայացնի։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահը ենթադրեց, որ վարչապետը կարող է սենսացիոն հայտարարություն անել։ Սիմոնյանը ուղիղ եթերի ապահովումը անվանեց հաշվետվողականության եւ թափանցիկության վառ օրինակ։
Սիմոնյանը նկատեց, որ ընդդիմությունը հնարավորություն ուներ ուղիղ եթերում հնչեցնելու բոլոր հարցերը այն հիմնական մեղադրանքների շուրջ, որոնք հնչեցրել է վերջին տարիներին, բայց նույնիսկ այդ հնարավորությունից նա չի օգտվում։ Նրա խոսքով, ընդդիմությունը կարող է գալ եւ խնդրել հանձնաժողովի նիստի փակ մաս անցկացնել։ «Ընդդիմությունը չեկավ, որովհետեւ ասելիք չունի։ Գա՞ն եւ ի՞նչ ասեն։ Ժողովուրդը, որպես դատավոր, այս հարցին իր պատասխանը տվել է 44-օրյա պատերազմին հաջորդած ընտրությունների արդյունքներով»,- ընդգծեց նա։
Նշենք, որ հունիսի 20-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ տեղի է ունենում Ազգային ժողովի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննչական հանձնաժողովի նիստը։ Ընդդիմադիր «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խորհրդարանական խմբակցությունները հայտարարել են, որ չեն մասնակցելու նիստին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян никогда ни на кого вину не сваливал. Об этом в беседе с журналистами 20 июня заявил спикер парламента Армении Ален Симонян.
Он пояснил, что Пашинян подробно все представит. Председатель НС Армении предположил, что премьер-министр может выступить с сенсационным заявлением. Обеспечение прямого эфира Симонян назвал ярким примером подотчетности и открытости.
Симонян заметил, что оппозиция имела возможность в прямом эфире озвучить все вопросы вокруг основных обвинений, которые она озвучивала в последние годы, но даже этой возможностью она не пользуется. По его словам, оппозиция может прийти и попросить провести также закрытую часть заседания комиссии. «Оппозиция не пришла, потому что сказать нечего. Придут и что скажут? Ответ на этот вопрос народ, как судья, свой приговор вынес по итогам выборов, последовавших за 44-девнойной войной», – подчеркнул он.
Отметим, что 20 июня с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна проходит заседание следственной комиссии Национального Собрания по расследованию обстоятельств 44-дневной войны. Парламентские фракции оппозиционных блоков «Армения» и «Честь имею» заявили, что не будут участвовать в заседании.