ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ հունիսի 27-ին, կրկին հրավիրվել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով քննիչ հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու:
Վարչապետն ուղիղ եթերում կպատասխանի հանձնաժողովի անդամների հարցերին:
Քննիչ հանձնաժողովում մինչև այժմ պատերազմի օրերի մի քանի բարձրաստիճաններ զինվորականներ են խոսել, բայց բոլորը փակ նիստում։
Նախորդ նիստում Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ եթերում մի քանի ժամանոց ելույթ ունեցավ, սակայն չպատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
Նշենք, որ դեռ ապրիլին Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել ընդդիմության իրեն հարցաքննել քննիչ հանձնաժողովում: «Խնդրում եմ, եկեք ինձ հարցաքննեք, եկեք հարցաքննեք քննիչ հանձնաժողովում»,-ասել էր նա: Վարչապետը խոստացել է նաեւ քննիչ հանձնաժողովում խոսել պատերազմը 2020-ի հոկտեմբերի 19-ին չկանգնեցնելու պատճառների մասին։
ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները նիստին չեն մասնակցում:
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանական այս քննիչ հանձանժողովը պատերազմից մեկուկես տարի անց է ստեղծվել։ Քննությունն իրականացնում են միայն իշխանական պատգամավորները։ Ընդդիմությունը բոյկոտել է բոլոր նիստերը: Այսօր եւս ընդդիմությունը կբոյկոտի հանձնաժողովի նիստը, քանի որ դա համարում է «շոու», որի նպատակը «Փաշինյանի վրայից քաղաքական պատասխանատվությունը հեռացնելն է»։

The prime minister of Armenia was again invited to Tuesday’s meeting of the National Assembly (NA) Inquiry Committee for Studying the Circumstances of the Hostilities Unleashed on September 27, 2020
At this meeting, Nikol Pashinyan will answer the questions of the members of this committee on live broadcast.
Until now, several high-ranking military personnel from the aforesaid war days have spoken at the aforementioned inquiry committee, but all of them—in a closed meeting.
In the previous meeting, Pashinyan delivered an address lasting several hours on live air, but did not answer the questions of the committee members.
Back in April, the Armenian PM had called on the parliamentary opposition to question him in the aforesaid inquiry committee. Also, Pashinyan promised to speak at this committee about the reasons for not stopping the war on October 19, 2020.
This parliamentary inquiry committee was set up a year and a half after the 44-day war in the fall of 2020. Only the pro-government MPs carry out an investigation at this committee. The NA opposition has boycotted all such meetings. Today, too, the parliamentary opposition boycotted the meeting of this inquiry committee because it considers it a "show," the purpose of which is to "remove political accountability from Pashinyan."