Ես չեմ կարծում, որ անհնար էր պատերազմական կոնվեյերը կանգնեցնել, եթե մենք չպետք է հրաժարվեինք ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմից դուրս լինելու տեսլականից: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 27-ին, 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսինքն մենք այդ պահին կարող էինք ասել՝ մենք հրաժարվում ենք ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմից դուրս տեսնելու տեսլականից եւ գնայինք այդ ճանապարհով, որը, իհարկե, չի  երաշխավորում, որ պատերազմից հնարավոր կլիներ խուսափել:
Ես տեսնում էին, որ պատերազմի կոնվեյերին, որը միգծանի է, հաջորդում են պատերազմի խաչմերուկները բնակցային այդ բովանդակության: Օրինակ, պատերազմի  խաչմերուկներից մեկը Լաչինի միջանցքի  հետ կապված ճշգրտումներն էին, որոնք եւ Կազանում ճշգրտված չէին, հետագայում ավելի պակաս էին ճշգրտված: Պատերազմի հաջորդ խաչմերուկը ԼՂ-ի, այսպես ասած, հայ եւ ադրբեջանցի համայնքների ներգրավման գործընթացն է, հաջորդ խաչմերուկը դելիմիտացիայի եւ դեմակրացիայի գործընթացն էր խաղաղության պայմանագրի:  Այսինքն ես չեմ ասում, որ պատերազմից խուսափելու տեսական հնարավորություն չկար, բայց այդ հնարավորության համար պարտադիր պայման էր ԼՂ հարցի կարգավորման հայկական տեսլականից հրաժարվելը»,-ասաց Փաշինյանը:

Я не думаю, что было бы невозможно остановить военный конвейер - если бы мы отказались от видения выхода Нагорного Карабаха из состава Азербайджана. Об этом 27 июня на заседании следственной комиссии НС по изучению обстоятельств 44-дневной войны заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«То есть в тот момент мы могли бы сказать, что мы отказываемся от видения выхода Нагорного Карабаха из состава Азербайджана и пошли бы по этому пути, что, конечно, не гарантирует, что войны можно было бы избежать», - заявил Пашинян. По его мнению, за одноколейным конвейером войны следуют перекрестки войны. В качестве примера он указал связанные с Лачином уточнения, которые и в Казани были не слишком конкретизированы, а в дальнейшем еще меньше. Другой перекресток войны – процесс вовлечения армянской и азербайджанской общин, следующий – демаркация и делимитация границ. То есть я не говорю, что теоретической возможности избежать войны не было, но обязательным условием для этой возможности было отказ от армянского видения урегулирования карабахского вопроса», - сказал Пашинян.