Մեզ վրա միայն մեկ ճնշում կարող է լինել, դա ժողովրդի կողմից ճնշումն է, այլ ճնշում չկա ու չի էլ կարող լինել, ոչ գերտերությունների, ոչ Հայաստանի իշխանությունների, ոչ քաղաքական ուժերի ու անձերի կողմից: Այս մասին հունիսի 29-ին Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ում հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ես հարգում եմ բոլորի կարծիքները, այն կարծիքները, որ ասում են՝ գնանք Բաքու հանդիպման, մարդիկ կան ասում են՝ այլ ձեւաչափով հանդիպման գնանք, մարդիկ կան, որ ասում են՝ պետք է հանդիպենք, որ ունենանք երկխոսություն, , մարդիկ կան ասում են՝ ընդհանրապես չպետք է հանդիպենք:
Մենք պետք է աշխատենք, որ հասարակությունը գոնե հասկանա, որ եթե 10 օր հետո շաքարավազ չլինի, շուկայի աշխատող կանայք չգան ասեն՝ բա վերջը ի՞նչ է լինելու: Մենք պետք է մեզ համար որոշում կայացնենք, մեզ համար գլխավոր նպատակը շաքարավազ ունենալն է, «կոկա կոլա» խմելն է, գարեջուր ունենա՞լն է, թե՞ մեր նպատակին հասնելը: Եթե մեր նպատակին հասնելն է, ապա պիտի կրենք զրկանքներ ու դա պետք է հասկանանք»,-ասաց նա:
Արայիկ Հարությունյանը հայտարարեց, որ ձմռանը գազ չի լինելու, Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է, որ հասարակությունը պառակտի, որ շուկայում աշխատող կանայք գան ասեն՝ բա վերջը ի՞նչ է լինելու: «Վերջը լավ է լինելու, համոզված եղեք: Այդ լավ լինելը պայմանավորված է լինելու մեզնից: Մեր ինքնորոշման իրավունքն իրացնելը կախված է լինելու մեզանից: 1988-ին շարժումը սկսել ենք, գլխներիս տվել է Սովետական Միությունը: Դրանից հետո դիմադրել ենք, կրել ենք զրկանքներ, շաքար չենք ունեցել, ուտելիք չենք ունեցել, ձեթ չենք ունեցել: Իրավիճակը նպաստավոր է եղել, պատերազմական գործողությունների արդյունքում կարողացել ենք հաջողություն արձանագրել եւ եկել է մի փուլ, երբ Ղարաբաղի հետ ոչ միայն հաշվի էին նստում, այլ քննարկում էին: Ասում էին՝ 5 շրջանը տվեք, երկուսը մնա ձեզ: Այսօր հաշվի չեն նստում, որովհետեւ մենք պատրաստ չենք, զրկանքները կրելը համարում ենք կործանարար: Մոենք զրկանքներ կրելով պետք է մեր ինքնորոշման իրվունքը հասցնենք իր վերջնական նպատակներին: Մեր ինքնորոշման իրավունքը ոչ մեկը, ոչ մի քաղաքական ուժ կամ անձ, ոչ մի միջազգային կառույց չի կարող կասկածի տակ դնել: Մեր ինքնորոշման իրավունքն է մեզ այստեղ պահում, եթե չլիներ մեր ինքնորոշման իրավունք իրացման հնարավորությունը, ես մեկ օր չեմ մնա իմ պաշտոնում: Ոչ ոք չի կարող մեզ զրկել ինքնորոշման իրավունքի միջազգային նորմից»,-հայտարարեց Արցախի նախագահը:

There can be only one pressure on us: it is the pressure from the people; there is no and there can be no other pressure, neither by the superpowers, nor by the authorities of Armenia, nor by political forces and persons. President Arayik Harutyunyan stated this in the National Assembly of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
"I respect everyone's opinions, the opinions that say let's go to a meeting in Baku, there are people who say let's go to a meeting in a different format, there are people who say we should meet to have a dialogue, there are people who we shouldn't meet at all," he said.
"We must work so that the society at least understands that if there is no sugar [in Artsakh] after 10 days, the women working in the market will not come and say, ‘Well, what will happen in the end?’ We have to make a decision for ourselves. Is the main goal for us to have sugar, to drink Coca-Cola, to have beer, or to achieve our goal? If it’s achieving our goal, we shall suffer hardships, and we must realize that," the Artsakh President said.
Harutyunyan announced that there will be no natural gas this winter, as Azerbaijan will do everything to divide the Artsakh society.
"The end will be good, rest assured. That being good is going to depend on us. It will be up to us to exercise our right to self-determination. We started the movement in 1988, the Soviet Union hit us in the head. After that, we resisted, we suffered hardships, we had no sugar, no food, no vegetable oil. The situation was favorable, as a result of war operations, we were able to record success, and a phase came when Karabakh was not only taken into account, but discussed. They used to say: ‘give five regions [to Azerbaijan], keep two for you.’ Today they don’t take [Artsakh] into account because we are not ready, we consider suffering deprivations destructive. We must bring our self-determination to its ultimate goals by suffering deprivations. No one, no political force or person, no international organization can question our right to self-determination. Our right to self-determination is what keeps us here. If it wasn't for the opportunity to exercise our right to self-determination, I wouldn't remain one day in my position. No one can deprive us of the international norm of the right to self-determination," said the Artsakh President.