«ՀայաՔվե»-ն որեւէ կերպ չի կարող բերել պատերազմի, ընդհակառակը՝ «ՀայաՔվե»-ն արժանապատիվ պայմաններով խաղաղություն է հաստատելու: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի8-ին տեղի ունեցած ասուլիսին ասաց «Հայաքվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը :
«Երբ որ դու գծում ես քո կարմիր գծերը, երբ որ դու ցույց ես տալիս քո ժողովրդի վճականությունը՝ պայքարել սեփական հիմնարար իրավունքների համար, սեփական հայրենիքի, սեփական Սահմանադրության, սեփական հողի եւ ջրի, դա թշնամուն ցույց է տալիս, որ այս ժողովրդի հետ պետք չի գլուխ դնել, պետք չի գնալ պատերազմի, որովհետեւ արդյունքի չեն հասնի: Մենք այսօր ուղերձ ենք հղում Ալիեւին, նրա տիրոջը, որ Անկարայում է նստած, եւ նրանց կամակատարներին,որ նստած են Երեւանում, մենք այս գործընթացը սկսել ենք նրա համար, որ թույլ չտանք ձեզ պատերազմ հրահրել, դուք չեք կարող մեր վրա պատերազմով գալ, որովհետեւ դուք հասկանալու եք, որ այս պատերազմում հաղթելու շանս չեք ունենալու, ձեր դեմ այլեւս Փաշինյանը չի լինելու, այլ լինելու է հայ ժողովուրդը, որին դուք այլեւս չեք հաղթելու»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ստորագրահավաքի առաջին շաբաթվա արդյունքներին՝ Չալաբյանն ասաց, որ 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում հավաքել է 14800 ստորագրություն, որից 10 հազարը հավաքվել է մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում տեղակայված կետերում, 4500 ստորագրություն հավաքվել է մարզերում, եւ 330 ստորագրություն հավաքվել է էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով:
«Սա առաջին շաբաթվա տվյալներն է, մենք դեռ 6 շաբաթ ունենք, եթե այս տեմպով շարունակենք, մենք կարող ենք կրկնակին հավաքել: Մենք շատ շնորհակալ ենք բոլոր քաղաքացիներին եւ նորից ընդգծում ենք, որ սա քաղաքացիական նախաձեռնություն է եւ ստորագրելով որեւէ կուսակցության չեք ստորագրում, քանի որ սա կուսակցությունների հետ կապ չունի»,- ընդգծեց Չալաբյանը՝ նշելով, որ իրենց խնդիրն է հավաքել 50 հազար ստորագրություն:
«ՀայաՔվե» նախաձեռնության լիազոր ներկայացուցիչ Արամ Պետրոսյանն էլ նշեց, որ Երևանի երկու համայնքում գրեթե ամեն օր խնդիրներ են ունենում:
«Դրանք Ավան և Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքներն են: Ես երեկ եղել եմ ավան համայնքում, թույլ չեն տալիս կամ առնվազն խոչընդոտում են այնտեղ իրազեկման ակցիա իրականացնել, նույնիսկ ստիպված եմ եղել ոստիկանությանը դիմել, այդպես էլ խնդիրը չի լուծվել, պատճառաբանում են, որ դուք կանգնում եք մեր խոտի վրա և այն փչացնում եք կամ կանաչապատման աշխատանքներին եք խանգարում: Մոտ երեք ժամ կանգնել եմ, այնտեղ որևէ կանաչապատման աշխատանք չի կատարվել», - նշեց նա:

«АйаКве» никак не может привести к войне, наоборот, «АйаКве» установит мир на достойных условиях. Об этом на пресс-конференции, состоявшейся сегодня, 8 июля, заявил координатор инициативы «АйаКве» Аветик Чалабян.
«Когда ты  проводишь свои красные линии, когда показываешь решимость своего народа бороться за свои основные права, свою родину, свою Конституцию, свою землю и воду, это показывает врагу, что он не может иметь дело с этим народом, пойти на войну, потому что они не добьются результата. Сегодня мы отправляем послание Алиеву, его хозяину, который сидит в Анкаре и их прихвостням, которые сидят в Ереване, мы начали этот процесс, чтобы мы не позволили вам спровоцировать войну, вы не можете прийти к нам с войной , потому что вы поймете, что у вас не будет шансов победить в этой войне, против вас будет уже не Пашинян, а против вас будет армянский народ, которого вы больше не победите», - сказал он.
Комментируя результаты первой недели сбора подписей, Чалабян сообщил, что за 5 рабочих дней им было собрано 14,8 тыс. подписей, из них 10 тыс. в пунктах, расположенных в административных районах столицы, 4,5 тыс. в областях, 330 подписи были собраны посредством электронной подписи.
«Это данные за первую неделю, у нас есть еще 6 недель, если мы будем продолжать в том же духе, мы сможем собрать вдвое больше. Мы очень благодарны всем гражданам и еще раз подчеркиваем, что это гражданская инициатива и подписывая вы не подписываете ни для одной партии, потому что это не имеет никакого отношения к партиям», - подчеркнул Чалабян, отметив, что их задача собрать 50 тысяч подписей.