Հայաստանը չի ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն Արցախի ընդգրկմամբ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Նրա խոսքով, առայժմ տեղի է ունենում խորամանկ խոսքերի փոխանակում։ Նա նկատել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը 86 600 քառակուսի կիլոմետր բառերը ոչ մի անգամ չի արտաբերել, այն դեպքում, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ անգամ արտասանել է 29 800 քառակուսի կիլոմետր կապակցությունը, չնայած արդեն այդ 29 800 կիլոմետրը չկա։
Իսկանդարյանը դա անվանել է մի ինչ-որ գործընթաց, որտեղ բանակցային գործընթացները հայկական էլիտաները տեսնում են որպես ռիսկերը նվազեցնելու միջոց, սա է հենց խնդիրը։ «Եթե մենք ճանաչում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ապա, համենայն դեպս, ճնշումը Հայաստանի վրա կնվազի կամ կանհետանա։ Բայց ես դրանում վստահ չեմ։ Քի՞չ են աշխարհում ճանաչված պետությունները՝ Սիրիայից մինչեւ Ուկրաինա։ Ադրբեջանը ճնշում է, ոչ այն պատճառով, որ ինքը ճիշտ է, այլ որովհետեւ նա այդ հնարավորությունն ունի»,- ընդգծել է նա։
Իսկանդարյանի կարծիքով՝ այդ ճնշումը դադարեցնելու համար պետք է, որպեսզի Ադրբեջանի հնարավորությունները քչանան։ «Ես չեմ ասում, որ Հայաստանում ոչինչ չի արվում։ Ես տեսնում եմ, որ փոքր բախումներում, որոնք ժամանակ առ ժամանակ տեղի են ունենում, Ադրբեջանի համար արդեն դժվար է։ Այսինքն՝ որոշ աշխատանք այդ մակարդակով կատարվում է, բայց փոքր։ Խոշոր՝ դեռ չկա»,- ավելացրել է փորձագետը։
Կտրուկ ինչ-որ քայլերի դիմելը՝ ռիսկերն ավելացնելու նպատակով, քաղաքագետն անվանել է չափազանց վտանգավոր։ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նշել է պետության սուբյեկտայնության բարձրացման կարեւորությունը, հայկական պետությունը պետք է ոչ միայն հայցելու, այլեւ ինչ-որ հետաքրքիր բան առաջարկելու հնարավորություն ունենա։

Армения не признала территориальную целостность Азербайджана, включая Нагорный Карабах. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Александр Искандарян.
По его словам, пока все происходящее – это перекидывание лукавыми словами и с той, и с другой стороны. Он заметил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев слова 86600 квадратных километров ни разу не произнес, тогда как премьер-министр Армении Никол Пашинян много раз произнес фразу 29800 квадратных километров, хотя уже и этих 29800 квадратных километров нет.
Искандарян назвал это неким процессом, в котором переговорные процессы видятся армянскими элитами как способ понизить риски, в этом и состоит задача. «Если мы признаем территориальную целостность Азербайджана, а Азербайджан признает территориальную целостность Армении, то, по крайней мере, давление на Армению понизится или исчезнет. Но я в этом не уверен. Мало ли в мире признанных государств – от Сирии до Украины. Азербайджан давит, не потому что у него правда, а потому что у него есть эта возможность», – подчеркнул он.
По мнению Искандаряна, чтобы это давление приостановилось, нужно чтобы возможности у Азербайджана уменьшались. «Я не говорю, что в Армении вообще ничего не делается. Я вижу, что в мелких стычках, которые время от времени происходят, Азербайджану уже сложнее. То есть некоторая работа на этом уровне проводится, но в мелких. В крупных пока не так», – добавил эксперт.
Идти на какие-то резкие шаги, чтобы увеличивать риски, политолог назвал чрезвычайно опасным. Александр Искандарян отметил важность повышения субъектности государства, армянское государство должно иметь возможность не только запрашивать, но и предлагать что-то интересное.