Հուլիսի 24-ին Թեհրանում կայացել են ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԻԻՀ ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի առանձնազրույցը և երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հաջորդիվ երկու նախարարները հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով:
Արարատ Միրզոյանը, մասնավորապես, նշել է. «Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ լավ բարեկամ և սիրելի գործընկերոջը՝ Թեհրան հրավերի, ջերմ ընդունելության, արդյունավետ բանակցությունների ու քննարկումների համար:
Հայաստանի Հանրապետությունը և հայ ժողովուրդը մեծապես կարևորում են հարուստ պատմություն ունեցող հարաբերությունները հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, և վստահաբար կարող ենք արձանագրել, որ բարձրաստիճան այցերն ու շփումները միտված են երկարաժամկետ հեռանկարով մեր կապերի առավել ամրապնդմանը: Մեզ համար Իրանը մշտապես եղել և մնում ու շարունակելու է լինել առանձնահատուկ գործընկեր, այդ թվում՝ ներկայիս բարդ պայմաններում առկա մարտահրավերների հաղթահարման հարցում:
Փոխադարձ հարգանքի և ըմբռնման վրա խարսխված անխափան ու առանց վայրիվերումների մեր երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում՝ համատեղ ջանքերով հարստացնելով երկու երկրների միջև փոխգործակցության օրակարգն ու նախանշելով համագործակցության նոր հեռանկարներ:
Մեծապես կարևորելով ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի սահմանած նշաձողը՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալները 3 մլրդ դոլարի հասցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածությունը, ընդգծել ենք համատեղ տնտեսական ծրագրերի շարունակականությունն ու դրանք ավարտին հասցնելու նշանակությունը:
Մեր օրակարգում առանձնակի դեր ունի առևտրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի և ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցությունը, և այս առումով հարկ է ընդգծել «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» և «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային երթուղիների ծրագրերի իրագործման կարևորությունը:
Համագործակցության հետաքրքիր հարթակ են նաև Հայաստանի և Իրանի մասնակցությամբ եռակողմ ձևաչափերը. մենք ուրախ էինք այս տարի Երևանում հյուրընկալել Հայաստան-Իրան-Հնդկաստան ձևաչափով առաջին խորհրդակցությունները։ Մեծ կարևորություն ենք տալիս եռակողմ այս համագործակցությանը և վստահ ենք, որ այն ունի բազմաոլորտ համագործակցության ահռելի ներուժ։
Երկկողմ փոխգործակցության առարկայական ձեռքբերումներից էր նախորդ տարի Կապանում Իրանի Իսլամանական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության բացումը, որի տրամաբանական շարունակությունն ենք համարում Թավրիզում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության հիմնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Հայ-իրանական ամուր կապերի մասին են վկայում մեր երկու երկրների պատմամշակութային հնագույն ժառանգության և կոթողների հանդեպ պետական բարձր մակարդակով տարվող մշտական հոգածությունը: Ուրախությամբ կնշեմ, որ օրեր առաջ տեղի է ունեցել մեր դիվանագետների ուխտագնացությունը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում գրանցված և Իրանում գտնվող Սբ. Թադեոս առաքյալի վանական համալիր:
Կարևորում ենք ՀՀ և ԻԻՀ խորհրդարանների միջև հաստատված բարեկամական սերտ կապերը:
Իմ լա՛վ բարեկամ, պարոն Աբդոլլահիան,
Ցանկանում եմ վերստին ընդգծել Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության պատրաստակամությունը և քաղաքական կամքը՝ փոխադարձ հարգանքի և փոխշահավետ գործընկերության ոգով զարգացնելու ու խորացնելու հարաբերությունները մեր լավ հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
Շնորհակալություն այսօրվա ջերմ ընդունելության ու հյուրընկալության համար Թեհրանում, որն, ի դեպ այս տարվա սկզբից արդեն Երևանի հետ քույր քաղաք է: Հույս եմ հայտնում, որ առաջիկայում պատիվ կընձեռնվի Ձեզ հյուրընկալել Հայաստանում, որտեղ բարեկամներին միշտ են սպասում: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում եմ նաև ՀՀ վարչապետի հրավերն՝ ուղղված իր սիրելի գործընկերոջը՝ նախագահ Ռայիսիին»:

On July 24, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian had a meeting in Tehran and an expanded meeting with the participation of delegations of both countries.
Ararat Mirzoyan thanked the Iranian Foreign Minister for the reception and effective discussions.
“The Republic of Armenia and the Armenian people attach great importance to the rich historical relations with the neighbouring and friendly Islamic Republic of Iran, and we are confident that high-level visits and contacts are aimed at strengthening our ties in the long term. For us, Iran has always been and will remain a special partner, including in overcoming challenges in the current difficult conditions.
Based on mutual respect and understanding, our continuous and uninterrupted bilateral friendly relations are developing dynamically, we are enriching the agenda of the partnership between the two countries through joint efforts and outline new prospects for cooperation.
Attaching great importance to the benchmark outlined by the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Islamic Republic of Iran on increasing the volume of bilateral trade turnover up to $3 billion, we stressed the consistency of joint economic programs and the importance of their completion. Cooperation in the fields of trade, energy, transport and road infrastructure plays a special role on our agenda, and in this regard, it should be emphasised that the implementation of the programs of international transport routes 'North-South Road Corridor' and 'Persian Gulf-Black Sea' is of great importance.
Trilateral formats with the participation of Armenia and Iran also serve as an interesting platform for cooperation: we were glad to host the first Armenia-Iran-India consultations in Yerevan this year. We attach great importance to this trilateral cooperation and are confident that it has significant potential for multifaceted cooperation. One of the substantive achievements of bilateral cooperation was the opening of the Consulate General of Islamic Republic of Iran in Kapan last year, the logical continuation of which we consider the works on the establishment of the Consulate General of the Republic of Armenia in Tabriz.
I would like to emphasise once again the readiness and political will of the top leadership of Armenia to develop and deepen relations with our good neighbour, the Islamic Republic of Iran, in the spirit of mutual respect and mutually beneficial partnership.
Thank you for today's warm welcome and hospitality in Tehran, which was declared a sister city with Yerevan at the beginning of this year, “ he said, inviting his colleague to visit Armenia.