Հուլիսի 24-ին Թեհրանում կայացել են ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԻԻՀ ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի առանձնազրույցը և երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հաջորդիվ երկու նախարարները հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով:
Արարատ Միրզոյանը, մասնավորապես, նշել է. «Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ լավ բարեկամ և սիրելի գործընկերոջը՝ Թեհրան հրավերի, ջերմ ընդունելության, արդյունավետ բանակցությունների ու քննարկումների համար:
Հայաստանի Հանրապետությունը և հայ ժողովուրդը մեծապես կարևորում են հարուստ պատմություն ունեցող հարաբերությունները հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, և վստահաբար կարող ենք արձանագրել, որ բարձրաստիճան այցերն ու շփումները միտված են երկարաժամկետ հեռանկարով մեր կապերի առավել ամրապնդմանը: Մեզ համար Իրանը մշտապես եղել և մնում ու շարունակելու է լինել առանձնահատուկ գործընկեր, այդ թվում՝ ներկայիս բարդ պայմաններում առկա մարտահրավերների հաղթահարման հարցում:
Փոխադարձ հարգանքի և ըմբռնման վրա խարսխված անխափան ու առանց վայրիվերումների մեր երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում՝ համատեղ ջանքերով հարստացնելով երկու երկրների միջև փոխգործակցության օրակարգն ու նախանշելով համագործակցության նոր հեռանկարներ:
Մեծապես կարևորելով ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի սահմանած նշաձողը՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալները 3 մլրդ դոլարի հասցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածությունը, ընդգծել ենք համատեղ տնտեսական ծրագրերի շարունակականությունն ու դրանք ավարտին հասցնելու նշանակությունը:
Մեր օրակարգում առանձնակի դեր ունի առևտրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի և ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցությունը, և այս առումով հարկ է ընդգծել «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» և «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային երթուղիների ծրագրերի իրագործման կարևորությունը:
Համագործակցության հետաքրքիր հարթակ են նաև Հայաստանի և Իրանի մասնակցությամբ եռակողմ ձևաչափերը. մենք ուրախ էինք այս տարի Երևանում հյուրընկալել Հայաստան-Իրան-Հնդկաստան ձևաչափով առաջին խորհրդակցությունները։ Մեծ կարևորություն ենք տալիս եռակողմ այս համագործակցությանը և վստահ ենք, որ այն ունի բազմաոլորտ համագործակցության ահռելի ներուժ։
Երկկողմ փոխգործակցության առարկայական ձեռքբերումներից էր նախորդ տարի Կապանում Իրանի Իսլամանական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության բացումը, որի տրամաբանական շարունակությունն ենք համարում Թավրիզում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության հիմնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Հայ-իրանական ամուր կապերի մասին են վկայում մեր երկու երկրների պատմամշակութային հնագույն ժառանգության և կոթողների հանդեպ պետական բարձր մակարդակով տարվող մշտական հոգածությունը: Ուրախությամբ կնշեմ, որ օրեր առաջ տեղի է ունեցել մեր դիվանագետների ուխտագնացությունը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում գրանցված և Իրանում գտնվող Սբ. Թադեոս առաքյալի վանական համալիր:
Կարևորում ենք ՀՀ և ԻԻՀ խորհրդարանների միջև հաստատված բարեկամական սերտ կապերը:
Իմ լա՛վ բարեկամ, պարոն Աբդոլլահիան,
Ցանկանում եմ վերստին ընդգծել Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության պատրաստակամությունը և քաղաքական կամքը՝ փոխադարձ հարգանքի և փոխշահավետ գործընկերության ոգով զարգացնելու ու խորացնելու հարաբերությունները մեր լավ հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
Շնորհակալություն այսօրվա ջերմ ընդունելության ու հյուրընկալության համար Թեհրանում, որն, ի դեպ այս տարվա սկզբից արդեն Երևանի հետ քույր քաղաք է: Հույս եմ հայտնում, որ առաջիկայում պատիվ կընձեռնվի Ձեզ հյուրընկալել Հայաստանում, որտեղ բարեկամներին միշտ են սպասում: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում եմ նաև ՀՀ վարչապետի հրավերն՝ ուղղված իր սիրելի գործընկերոջը՝ նախագահ Ռայիսիին»:

24 июля в Тегеране состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна и министра иностранных дел ИРИ Хосейна Амира Абдоллахяна с глазу на глаз и встреча в расширенном составе с участием делегаций двух стран. Затем министры выступили с заявлениями для прессы.
Поблагодарив за прием и эффективные обсуждения, глава МИД РА отметил: «Республика Армения и армянский народ придают большое значение имеющим богатую историю отношениям с соседней и дружественной Исламской Республикой Иран, и мы с уверенностью можем констатировать, что визиты на высоком уровне и контакты направлены на дальнейшее укрепление наших связей в долгосрочной перспективе. Для нас Иран всегда был, остается и будет особенным партнером, в том числе в вопросе преодоления вызовов в нынешних сложных условиях.
Наши двусторонние дружественные отношения, основанные на взаимном уважении и понимании, динамично развиваются, совместными усилиями обогащая повестку взаимодействия между двумя странами и намечая новые перспективы сотрудничества. Придавая большую важность установленной премьер-министром РА и президентом ИРИ планке - договоренности о доведении объемов двустороннего товарооборота до 3 млрд долларов, мы подчеркнули непрерывность совместных экономических программ и важность их завершения. В нашей повестке особую роль играет сотрудничество в сферах торговли, энергетики, транспорта и дорожных инфраструктур, и в этом плане следует подчеркнуть важность реализации программ международных транспортных маршрутов «дорожный коридор Север-Юг» и «Персидский залив-Черное море».
Интересной площадкой сотрудничества являются также трехсторонние форматы с участием Армении и Ирана. Мы были рады в этом году принять в Ереване первые консультации в формате Армения-Иран-Индия. Мы придаем большое значение этому трехстороннему сотрудничеству и уверены, что оно имеет огромный потенциал для многоотраслевого сотрудничества. Одним из предметных достижений двустороннего сотрудничества стало открытие в прошлом году Генерального консульства Исламской Республики Иран в Капане, логическим продолжением которого считаем работы по созданию генерального консульства Республики Армения в Тебризе», - заявил министр, подчеркнув важность сохранения культурного наследия и развития межпарламентских связей.
«Хочу еще раз подчеркнуть готовность и политическую волю высшего руководства Армении развивать и углублять отношения с нашим хорошим соседом Исламской Республикой Иран в духе взаимного уважения и взаимовыгодного партнерства. Спасибо за сегодняшний теплый прием и гостеприимство в Тегеране, который, кстати, с начала этого года уже является городом-побратимом с Ереваном», - отметил Мирзоян, пригласив коллегу посетить Армению.