Մի մեծ առեւտուր է ընթանում, Արցախը դրված է վաճառքի, իսկ երկաթե շերեփավորները ախորժակները սրած սպասում են իրենց պատառին: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 25-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հրավիրված հանրահավաքին իր ելույթում ասաց Արցախի Թեմի Առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
«Որքան էլ խաղաղության սին հույսերի գինով հարբենք ու փորձենք մենք մեզ խաբել, դրանից իրականությունը չի փոխվի, եւ ինչպես խրոնիկ հարբեցողի դեպքում է լինում, ամեն ինչ գնալու է դեպի կործանում: Արցախը ենթակա չէ վաճառքի, Արցախը աստվածապարգեւ Հայաստան աշխարհի անմնացորդ մասն է, Արցախը սրբություն է, Արցախը հող է, պատմություն է եւ ժողովուրդ է, այսօր կանգնել Արցախի կողքին, կնշանակի կանգնել մեր խղճի եւ արդարության կողքին, կանգնել արցախի կողքին կնշանակի կանգնել քաղաքակրթության եւ մարդու իրավունքների կողքին, կանգնել Արցախի կողքին կնշանակի կանգնել աստծու պատգամների կողքին»,-ասաց նա:
Արցախի թեմի առաջնորդը նշեց, որ այսօր ամենավատը անտարբերությունն է, եւ եթե մենք կրավորական դիրքով ու անտարբերությամբ ենք հետեւում այս գործընթացներին, նշանակում է գործակից դառնալ Արցախը վաճառողներին:

Идет большая торговля, Арцах продается, а некоторые с железными ковшами с нетерпением ждут своего куска. Об этом сегодня, 25 июля, в своем выступлении на митинге, созванном на площади Возрождения в Степанакерте, заявил предстоятель Арцахской епархии АЦЦ епископ Вртанес Абрамян.
«Сколько бы мы ни напивались вином мирных надежд и ни пытались обмануть себя, реальность не изменится, и, как это бывает с хроническим пьяницей, все пойдет к разрушению. Арцах не подлежит продаже, Арцах - неотъемлемая часть Армениի, Арцах священн, Арцах - это земля, история и народ. Стоять сегодня рядом с Арцахом будет значит быть на стороне нашей совести и справедливости, стоять на стороне Арцаха озночает стоять на стороне цивилизации и прав человека, стоять на стороне Арцаха значить стоять на стороне Божьих посланий», - сказал он.
Глава Арцахской епархии отметил, что самое страшное сегодня – это равнодушие, и если мы будем с пассивным отношением и равнодушием следить за этими процессами, то это означает стать пособником тех, кто продает Арцах.