Լաչինի միջանցքում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում ԼՂ ժողովրդին աջակցության ՀՀ կառավարական աշխատըանքային խմբի որոշմամբ նախորդ շաբաթ ԼՂ ուղարկված 361 տոննա հումանիտար օգնությունը շարունակում է գտնվել Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր բնակավայրի հատվածում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, որովհետեւ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, ապօրինաբար արգելափակում է այդ հումանիտար բեռների մուտքը ԼՂ: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 3-ին, կռավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանի կառավարությունը ԼՂ մարդասիրական բեռներ ուղարկելու որոշում կայացրեց այն բանից հետո, երբ ԿԽՄԿ-ն հայտարարեց իր կողմից ԼՂ հումանիտար բեռներ տեղափոխելու անհնարինության մասին, քանի որ Ադրբեջանն ապօրինաբար խոչընդոտում է նաեւ այդ ջանքերին:
«Ադրբեջանը համառորեն շարունակում է պնդել, թե Լաչինի միջանցքի փակման պատճառներից մեկը այս տարվա հունիսի 15-ին, ինչպես ինքն է ձեւակերպում, հայկական կողմի ռազմական սադրանքն է: Հիշեցնեմ, այդ օրը Ադրբեջանը փորձել էր դրոշ տեղադրել Հակարիի կամրջի եզրին՝ Հայաստանի տարածքով, արժանանալով Հայաստանի սահմանապահ զորքերի օրինական հակազդեցությանը:
Հենց Ադրբեջանի վերը նշված գործողությունն է սադրանքը, առավելեւս այն պայմաններում, երբ երկու երկրների միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման աշխատանքները դեռ մեկնարկի փուլում են: Տարբեր տեղերում ինքնակամ եւ հաճախ ուժի գործադրմամբ դրոշներ դնելու Ադրբեջանի գործելակերպը սահմանազատման եւ ընդհանրապես խաղաղ գործընթացի վիժեցնելու գործողության է նման»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ նախորդ օրը սա երեւաց նաեւ Ադրբեջանի նախագահի՝ «Եվրանյուզին» տված հարցազրույցում:
«Հայտարարելով, թե իբր Ադրբեջանը Հայաստանից տարածքային պահանջներ չունի, Ադրբեջանի նախագահն ասում է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանները որոշված չեն: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանները որոշվել են 1991-ի Ալմաթիի հռչակագրով եւ դա վերահաստատվել է 2022-ի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման արդյունքներով, որտեղ Ալմաթիի հռչակագիրն ընդունվել է որպես 2 երկրների միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման հիմք:
Տպավորություն է ստեղծվում, թե Ադրբեջանի պլանը հետեւյալն է. Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ԱԼմաթիի հռչակագրով ֆիքսված սահմանը վիճարկելու տեղ թողնող դրույթներով խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, եւ հետագայում արդեն սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացում տարածքային պահանջներ առաջադրել Հայաստանին:
Եթե Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տարածքների հարցը որոշված չէ, ի՞նչ տարածքների հարց է բարձրացնում Ադրբեջանը սահմանի տարբեր հատվածներում, եթե նման հարց բարձրացվում է, ուրեմն սահմանները որոշված են, իսկ այդ սահմանի գծից զորքերի հայելային հետքաշման Հայաստանի առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ»,- հայտարարեց վարչապետը։

The 361 tons of humanitarian aid sent to Nagorno-Karabakh last week in the conditions of the humanitarian crisis in the Lachin corridor, according to the decision of the Armenian governmental working group to support the people of Nagorno-Karabakh, continues to be located in the Kornidzor settlement sector of Armenia's Syunik Province, near the entrance to the Lachin corridor, because Azerbaijan, grossly violating the sixth point of the tripartite statement of November 9, 2020, illegally blocks the entry of these humanitarian cargoes into Nagorno-Karabakh. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at Thursday’s Cabinet meeting of the Armenian government.
He reminded that the Armenian government made a decision to send humanitarian cargo to Artsakh (Nagorno-Karabakh) after the International Committee of the Red Cross (ICRC) announced its impossibility to transport humanitarian cargo to Nagorno-Karabakh, as Azerbaijan illegally obstructs those efforts as well.
"Azerbaijan stubbornly continues to claim that one of the reasons for the closure of the Lachin corridor on June 15 of this year, as it puts it, is the military provocation of the Armenian side. Let me remind: on that day, Azerbaijan had tried to place a flag on the edge of the Hakari bridge, through the territory of Armenia, getting legal opposition from the border guard troops of Armenia," the PM said.
"The above-mentioned action of Azerbaijan is a provocation, especially in the conditions when the border delimitation and demarcation work between the two countries is still in the beginning phase. Azerbaijan's practice of putting up flags in various places voluntarily, and often with the use of force, is similar to an act of aborting border delimitation, and the peace process in general," Pashinyan said, adding that this was also seen in the interview of the president of Azerbaijan to Euronews the previous day.
"Declaring that as if Azerbaijan has no territorial demands from Armenia, the president of Azerbaijan says that the borders between Armenia and Azerbaijan have not been determined. The borders between Armenia and Azerbaijan were determined by the Almaty declaration of 1991, and this was reaffirmed by the results of the quadrilateral meeting in Prague on October 6, 2022, where the Almaty declaration was accepted as the basis for border delimitation and demarcation between the two countries," the Armenian premier said.
"There is the impression that Azerbaijan's plan is as follows: To sign a peace treaty between Armenia and Azerbaijan with provisions that leave room for disputing the border specified by the Almaty declaration, and later to present territorial claims to Armenia in the process of border delimitation and demarcation," Pashinyan added.
"If the issue of the territories between Armenia and Azerbaijan is not decided, the matter of what territories does Azerbaijan raise in various parts of the border? If such a matter is raised, then the borders have been decided, and Armenia's proposal for a simultaneous withdrawal of troops from that border line remains valid," announced the PM.