Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Վահե Միսակյանի, այսօր՝ օգոստոսի 10-ին, ավարտվեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցաքննությունը:
նշենք, որ ավարտվեց գործով ապացույցների հետազոտման փուլը: Հաջորդն արդեն միջնորդություններ ներկայացնելու եւ դատական վիճաբանությունների փուլն է:
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց օգոստոսի 24-ին՝ ժամը 14:00-ին:
Հիշեցնենք, որ ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ եւ Բարսեղ Բեգլարյանի դրդմամբ, Սամվել Գալստյանի ու Գեւորգ Հարությունյանի օժանդակությամբ, Սերգո Կարապետյանի կողմից 2013 թվականի հունվարի 25-ից փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից վատնվել է պետական աջակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքում իրացված 15.391.765 լիտր դիզելային վառելիքի համար հատկացված սուբսիդիայի առանձնապես խոշոր չափերով գումարը՝ 489.160.310 ՀՀ դրամ:

Armenia’s third President Serzh Sargsyan testified in Thursday’s Yerevan court session in the criminal case against him and several others.
The phase of examination of evidence in this case is over.
Next is the phase of submitting motions and court arguments.
The next court hearing in this case was scheduled for August 24.
According to the indictment of this criminal case, being organized by Serzh Sargsyan, pushed by Barsegh Beglaryan, the owner of Flash fuel company, and assisted by former Deputy Minister of Agriculture Samvel Galstyan and Gevorg Harutyunyan, former Minister of Agriculture Sergo Karapetyan had squandered—from January 25 to February 7, 2013—AMD 489,160,310 of subsidy allocated from the government's reserve fund for the 15,391,765 liters of diesel fuel that was used during the implementation of state assistance programs.
Serzh Sargsyan has been charged under the Criminal Code article on large-scale embezzlement or squandering. The third president, however, does not accept the charge against him, and his lawyers say that this process is a political persecution against their client.