Մենք տեսնում ենք, թե ինչպիսի մոլեռանդությամբ են ամերիկացիները մշակման ենթարկում Երեւանին։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հանրապետություն են այցելել USAID ղեկավար Սամանթա Փաուերը, որը հայտնի է իր ռուսատյացությամբ, եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Կիմը, որը վերջերս բացահայտ հայտարարել էր, որ իրենք զբաղվում են դեպի Արեւմուտք Հայաստանի վերակողմնորոշմամբ։ Այստեղ է եղել Կոնգրեսի պատվիրակությունը։ Սա՝ միայն վերջին օրերին, եւ միայն այն, ինչը ոչ ոք չի ժխտում, որովհետեւ դա մակերեսին է։
Ստացվող տեղեկության համաձայն՝ Վաշինգտոնը եւ Բրյուսելը համոզում են Երեւանին դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, խորացնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, վերակողմնորոշվել ռազմատեխնիկական համագործակցության ուղղությամբ եւ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր Ադրբեջանի հետ՝ առանց հաշվի առնելու Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը։
Այս նպատակներին հասնելու վազքի մեջ արեւմտականները մոռացել են սեփական արժեքների մասին մարդու իրավունքների ոլորտում։ Այս ամենը հերթական կեղծ-դեմոկրատիա է, աչք են փակում Հայաստանում ցուցարարներին ճնշելու, ծեծի եւ ձերբակալությունների վրա։ Մենք միշտ ասել ենք, որ պետության ներքին գործերը պետք է լուծի ինքը՝ այդ պետությունը։ Բայց եթե ԱՄՆ-ում տեսել են Իրանի մեկ ցուցարարին, պետք է տեսնեին, թե ինչ է կատարվում Երեւանում։ Նրանք չեն ցանկանում տեսնել, թե ինչ է կատարվում ընդդիմության հետ, որին սպառնում են, եթե շարունակեն հանրահավաքները։ Սա արդեն երկակի չափորոշիչների կիրառում է, սա չափորոշիչների բացակայություն է»,- նշել է նա։

The Russian Foreign Ministry's spokesperson, Maria Zakharova, has expressed concerns about the forceful approach taken by the United States in its dealings with Yerevan.
"We see with what destructive fanaticism the Americans treat Yerevan," stated Zakharova.
She pointed to the recent visit of Samantha Power, the head of USAID known for her strong anti-Russian stance, and Acting Assistant Secretary of State Yuri Kim, who openly declared efforts to realign Armenia with the West. Zakharova also mentioned a congressional delegation's visit to Armenia, emphasizing that these developments are widely acknowledged.
According to Zakharova, there is incoming information suggesting that Washington and Brussels are actively persuading Yerevan to withdraw from the Collective Security Treaty Organization (CSTO), intensify cooperation with NATO, redirect military-technical collaboration, and sign a peace agreement with Azerbaijan without considering the rights and security of Nagorno-Karabakh Armenians.
Zakharova also said that in their eagerness to attain these objectives, Western actors appear to have disregarded their own values concerning human rights. Zakharova criticized this as a case of "pseudo-democracy" that turns a blind eye to the harassment, beatings, and arrests of Armenian demonstrators. She asserted that while states should determine their internal affairs, the United States should also take note of the situation in Yerevan, particularly regarding the threats faced by opposition figures if protests persist. Zakharova concluded that this represents not just double standards but a complete absence of standards.