Հունաստանի կառավարության` բյուջետային ծախսերի կրճատման ծրագիրը հանընդհանուր գործադուլի պատճառ է դարձել, որը շարունակվում է արդեն 48 ժամ, հաղորդում է BBC-ին:
Աթենքում բողոքի զանգվածային ակցիաներ են տեղի ունենում տասնյակ հազարավոր մարդկանց մասնակցությամբ: Քաղաքի կենտրոնում, նաեւ խորհրդարանի շենքի մոտ բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության հետ, որոնք արցունքաբեր գազ են օգտագործել: Իրավապահներին ցուցարարները պատասխանել են դյուրավեռ հեղուկի շշերով եւ քարերով:
Հիշեցնենք, որ Եվրամիությունն ու ԱՄՀ-ն համաձայնել էին Հունաստանին ֆինանսական առողջացման փաթեթ հատկացնել` բյուջետային ծախսերի արմատական կրճատման դիմաց: Հակաճգնաժամային քայլերով պայմանավորված` Հունաստանի խորհրդարանը պատրաստվում է քվերակության դնել մի քանի հազար պետական ծառայողների կրճատման վերաբերյալ օրինագիծը: Հակաճգնաժամային միջոցառումները նախատեսում են նաեւ կենսաթոշակների կրճատում, ինչպես նաեւ հարկերի ավելացում:
Բողոքները շարունակվում են արդեն մի քանի շաբաթ` որոնք ուղեկցվում են գործադուլներով ողջ երկրում եւ տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում:
Գործադուլավորներին միացել են նաեւ օդանավակայանների աշխատակիցները, ինչը հանգեցրել է մոտ 150 տեղական եւ միջազգային չվերթերի խափանման: Դադարեցվել է բեռնատար եւ ուղեւորատար տրանսպորտի երթեւեկությունը, առաջին անգամ բողոքողներին միացել են փոքր խանութների սեփականատերերը:

Планы правительства Греции по антикризисному сокращению бюджетных расходов были встречены общенациональной забастовкой, длящейся уже 48 часов, сообщает BBC. В Афинах разгораются массовые протесты с участием десятков тысяч человек. В центре города, в том числе у здания парламента, произошли столкновения с полицией, применившей слезоточивый газ. Демонстранты ответили стражам порядка бутылками с зажигательной смесью и камнями.
Напомни, ранее Евросоюз и МВФ согласились выделить Греции два пакета финансового оздоровления («бэйлаута»), в обмен на радикальное сокращение бюджетных расходов. В качестве одной из таких мер парламент собирается выставить на голосование проект по временному увольнению нескольких тысяч госслужащих. Пакет антикризисных мер включает также сокращение пенсий, увеличение налогов и отмену коллективных трудовых договоров.
Протесты продолжаются уже несколько недель, с забастовками по всей стране, практически  в каждой отрасли экономики. Их сопровождают крупные профсоюзные шествия.
К бастующим присоединились работник аэропортов, что привело к срыву около 150 местных и международных рейсов. Остановлено движение грузового и пассажирского транспорта. Впервые к протестующим присоединились владельцы небольших магазинчиков.